Zavrieť

Porady

Daň za prenajaté pozemky

Ako mam zaučtovať daň z nehnuteľnosti z prenajatých pozemkov za učelom poľnohospodárskej výroby. Učtujem v JU. Alebo platí analógia ako iných nehnuteľnosti, alebo automobilov, že daň ako náklad v daňovom priznani dane z príjmu si môže uplatniť iba "katastrálny" vlastnik pozemkov ? Poraďte !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Ja viem tak, že od 1.1.2006 DzN platí v 1. rade vlastník pozemku. V prípade, že zmluva o prenájme je uzatvorená na dobu najmenej 5 rokov, DzN platí nájomca.
    Neuvádzaš kto si: vlastník=prenajímateľ, alebo nájomca pozemku.
    Počkaj si do zajtra, možno to ešte niekto upresní alebo potvrdí.

    lipe je offline (nepripojený) lipe

    lipe
    Daň za prenajaté pozemky platí užívateľ týchto pozemkov.Aj pre Obecný
    úrad je to jednoduchšie vymáhať od užívateľa pozemkov.Ale ak je v nájomnej zmluve dohodnuté že daň platí vlastník tak to platí vlastník pozemku.Ja z 15-ich vlastníkov mám 1-ného takého.V zmluve je uvedené,
    že k nájomnému preplatím aj daň.Takže v účtovníctve mám vprev.réžii
    daň z nehnuteľ. aj prenájom
    lipe

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    noda
    Ako mam zaučtovať daň z nehnuteľnosti z prenajatých pozemkov za učelom poľnohospodárskej výroby. Učtujem v JU. Alebo platí analógia ako iných nehnuteľnosti, alebo automobilov, že daň ako náklad v daňovom priznani dane z príjmu si môže uplatniť iba "katastrálny" vlastnik pozemkov ? Poraďte !
    Predpokladám že si nájomca pozemku.
    Pri pozemkoch v dlhodobom nájme, ak tento nájom trvá najmenej 5 rokov a
    - ak si ako dlhodobý nájomca zapísaný v katastri nehnuteľností, si považovaný za daňovníka a máš povinnosť zaplatiť daň z pozemkov;
    - ak nie si zapísaný v katastri, daňovníkom je vlastník pozemku.
    Daňovníkom dane z pozemkov môže byť tiež užívateľ pozemku a to vtedy ak nie je možné z platných dokladov zistiť, kto je vlastník pozemku; alebo ak nejde o dlhodobý nájomný vzťah evidovaný v katastri, t.j. ak ide o nájom pozemku na dobu najviac 5 rokov.
    Ak si zaplatil daň z pozemkov právom, potom ju zaúčtuješ do prevádzkovej réžie

    Daň za prenajaté pozemky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.