Zavrieť

Porady

Faktúra v jednoduchom účtovníctve

Aké dátumy musí obsahovať povinne faktúra ktorú vystavuje podnikateľ - fyzická osoba účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva, neplatca dph.
Faktúru vystavuje právnickej osobe s.r.o., platiteľovi dph.
Na faktúre uvádza FO dátum vystavenia faktúry a dátum splatnosti. Vraj tam chýba ešte nejaký tretí dátum - to tvrdí PO.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    daniek
    Aké dátumy musí obsahovať povinne faktúra ktorú vystavuje podnikateľ - fyzická osoba účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva, neplatca dph.
    Faktúru vystavuje právnickej osobe s.r.o., platiteľovi dph.
    Na faktúre uvádza FO dátum vystavenia faktúry a dátum splatnosti. Vraj tam chýba ešte nejaký tretí dátum - to tvrdí PO.
    Dátum dodania tovaru alebo služby.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    daniek
    Aké dátumy musí obsahovať povinne faktúra ktorú vystavuje podnikateľ - fyzická osoba účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva, neplatca dph.
    Faktúru vystavuje právnickej osobe s.r.o., platiteľovi dph.
    Na faktúre uvádza FO dátum vystavenia faktúry a dátum splatnosti. Vraj tam chýba ešte nejaký tretí dátum - to tvrdí PO.
    PO chýba dátum dodania, resp. dátum daňovej povinnnosti z hľadiska DPH, ktorý však Vy ako neplatitelia DPH nemusíte uvádzať - vystavujete faktúry bez DPH.
    Podľa § 10 Zákona o účtovníctve Vaša faktúra musí obsahovať

    d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
    e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    a keď je to faktúra za služby za mesiac tak dávam dátum dodania posledný deň mesiaca za ktorý faktúrujem?

    nina100 je offline (nepripojený) nina100

    nina100
    posledný deň, kedy si službu vykonal napr. ja dávam takto: službu vykonáva od 3.12. - 22.12., tak dátum dodania je 22.12.2006

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    daniek
    a musím dátum dodania ako neplatiteľ dph uvádzať?
    Odpoveď som mala obsiahlu ... ale server ma nepustil, takže len stručne:
    Ak sa chcete vyhnúť problémom napríklad s preukázaním vzniku účtovného prípadu (ak nie je zmluva, dodací list, preberací protokol, súpis prác atď.) tak uvádzanie tohto dátumu možno len doporučiť (v dátumoch, v texte, v poznámke ... forma nie je predpísaná).

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    daniek
    a musím dátum dodania ako neplatiteľ dph uvádzať?
    Už to napísala evina:
    evina
    Vy ako neplatitelia DPH nemusíte uvádzať - vystavujete faktúry bez DPH.
    Podľa § 10 Zákona o účtovníctve Vaša faktúra musí obsahovať

    d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
    e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia
    Ja napríklad dátum dodania uvádzam, hoci nie som platiteľ DPH. Totiž ALFA mi ho automaticky nahodí.

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    Ja napríklad dátum dodania uvádzam, hoci nie som platiteľ DPH. Totiž ALFA mi ho automaticky nahodí.[/quote]

    a mne ho práveže Pohoda nedovolí uvádzať okno nie je pre neplatiteľa dph aktívne ale keď to môžem uviesť aj do textu tak to nebude žiadny problém.
    Ďakujem.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    som neplatca,môžete mi niekto povedať ako mám určiť splatnosť faktúry,ked niektorí chcú napr.30 dní od doručenia (nemôžem vedieť kedy zasielku preberú)
    nie je na to zákon,ja zvyčajne vypočítam 30 dní + 3 dni na doručenie,ale zasielka môže byť na poste aj 18 dní

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    sklenkova Pozri príspevok
    som neplatca,môžete mi niekto povedať ako mám určiť splatnosť faktúry,ked niektorí chcú napr.30 dní od doručenia (nemôžem vedieť kedy zasielku preberú)
    nie je na to zákon,ja zvyčajne vypočítam 30 dní + 3 dni na doručenie,ale zasielka môže byť na poste aj 18 dní
    Na faktúre môžete kľudne uviesť splatnosť 33 dní. (My s niektorým odberateľom máme dohodnuté oveľa dlhšie splatnosti v zmluve :45,60 dní)

    T1971 je offline (nepripojený) T1971

    T1971
    Ak dám na faktúru dátum dodania 30.03.2007 môžem dať dátum vyhotovenia 17.04.2007?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.