Zavrieť

Porady

Krádež drobného majetku

Ako zaúčtujem ukradnutú vrtačku do 30.000Sk, ktorá bola naúčtovaná v roku 2004 do nákladov na 501?Je aj zápis o krádeži?Ako zaúčtujem DPH?Treba z toho odviesť DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Keďže bola vŕtačka v spotrebe, neúčtovala by som nič, len vyhotovila zápis o vyradení drobného majetku z evidencie z dôvodu krádeže, aby nefigurovala v inventúre.

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    Ked to bolo riesené cez políciu a dostali si vyjadrenie ze páchatel neznámi alebo ze sa prerusuje stíhanie vozi neznámej osobe tak by si mala odviest aj dph. lebo uz nevlasníš tu vec a v roku 2004 si si tu dan odpočítala.
    ak sa mýlim opravte ma...

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    Ja som to mala podobný prípad len na rozdiel od teba sa v jednom mesieci vec kupila a v rovnakom mesiaci bola aj ukradnutá.
    zauctovala som to cena bez dph mínusom - 10.000,- 501A/549
    DPH 19 % mínusom -119,- 343/549
    ale nie som istá ci to tak moze byť

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    kacena26
    Ked to bolo riesené cez políciu a dostali si vyjadrenie ze páchatel neznámi alebo ze sa prerusuje stíhanie vozi neznámej osobe tak by si mala odviest aj dph. lebo uz nevlasníš tu vec a v roku 2004 si si tu dan odpočítala.
    ak sa mýlim opravte ma...
    Vieš uviesť § o ktorý a opieraš? Tu predsa nejde o dlhodobý majetok.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    zuzana
    Ako to všetko zaúčtujem?
    O vŕtačke účtovať nebudeš - iba sa vyradí z evidencie majetku.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Zákon o DPH § 53 rieši krádež takto:

    (5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    liba2
    Zákon o DPH § 53 rieši krádež takto:

    (5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.
    Liba tak ja som teda spravila chybu ked som to zauctovala tak ako som to zauctovala v prispevku 5?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Zuzka aj Katka, najskôr trochu osvety:
    Prečítali ste si etiketu porady a jej bod 7 ?

    7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

    a prečítali ste si aj bod 6 ?
    6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

    Riešil sa a to viackrát – napríklad:
    http://www.porada.sk/t14086-kradez-a-dph.html?highlight=kr%E1de%BE

    http://www.porada.sk/t21288-p2-krde-tovaru.html

    http://www.porada.sk/t32570-kradez-v-ju.html?highlight=kr%E1de%BE

    http://www.porada.sk/t36414-kradez-tovaru-nahrada.html?highlight=kr%E1de%BE

    http://www.porada.sk/t37425-uctovanie-kradeze.html?highlight=kr%E1de%BE


    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Tak a teraz k veci: každý prípad krádeže treba posudzovať individuálne.
    zuzana
    Ako zaúčtujem ukradnutú vŕtačku do 30.000Sk, ktorá bola naúčtovaná v roku 2004 do nákladov na 501? Je aj zápis o krádeži? Ako zaúčtujem DPH? Treba z toho odviesť DPH?

    §19 ods. 3 písm. g) zákona o dani z príjmov:
    Daňovými výdavkami sú aj.... škody nezavinené daňovníkom
    1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy...
    2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou.

    Z toho vyplýva, že mať zápis o krádeži nestačí. Treba preukázať, že krádež bola spôsobená neznámym páchateľom, teda že bola nezavinená. Ak takého potvrdenie máte, vzniknutá škoda bude daňovým výdavkom. Vŕtačku vyradíte z evidencie majetku.
    Ak vŕtačka bola doteraz na sklade (nebola vydaná do spotreby) DPH treba vrátiť, a to vo výške odpočítanej dane.
    Ak vŕtačka bola zo skladu vydaná do používania, DPH sa neodvádza.

    Alebo páchateľom bol zamestnanec ? Potom treba uplatniť náhradu škody voči zamestnancovi.
    kačena26
    Ja som to mala podobný prípad len na rozdiel od teba sa v jednom mesiaci vec kupila a v rovnakom mesiaci bola aj ukradnutá.
    zauctovala som to

    cena bez dph mínusom - 10.000,- 501A/549
    DPH 19 % mínusom -119,- 343/549
    ale nie som istá ci to tak moze byť.
    V tomto prípade vec pravdepodobne nebola vydaná do používania.
    Analogicky posúď svoj prípad a rozhodni sa. Účty si použila správne.

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    Ospravedlnujem sa a dakujem za odpoveď.
    este sa vratim k teme a opitam sa ten moj problem je taký že som kupula material ktorý sme namontovali - bol sucastou stavby ktoru prevádzkujeme a este nebol vyfakturovaný odberatelovi, potom ho ukradli a mi sme kupili dalsí.
    urobila som správne ked som vrátila dph?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.