Zavrieť

Porady

Osobný účet a podnikateľ

Je možné platiť záväzky podnikateľa, ktoré sú adresované na jeho obchodné meno, z jeho osobného účtu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    orazel
    Je možné platiť záväzky podnikateľa, ktoré sú adresované na jeho obchodné meno, z jeho osobného účtu?
    Platiť je možné, ale DÚ to nemá moc rád.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Po dotlačení však možno veľmi rýchlo sa podnikateľ odtlačí - milému začínajúcemu podnikateľovi som podobne poradila, po 1a1/2 roku sa ma jeho manželka (mierne zúfalo) pýtala, či ten účet nemôže zrušiť, lebo len ho vedú v banke, mesačne platia za vedenie účtu a ako je rok dlhý, neplatí z neho nič. Ešte aj účty za telefón platí v hotovosti.
    ďalší príklad sú manželia SZČO obaja, ktorí majú aj sporožírový účet. Majú platiť v banke za vedenie troch účtov?

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Marianna01
    Po dotlačení však možno veľmi rýchlo sa podnikateľ odtlačí - milému začínajúcemu podnikateľovi som podobne poradila, po 1a1/2 roku sa ma jeho manželka (mierne zúfalo) pýtala, či ten účet nemôže zrušiť, lebo len ho vedú v banke, mesačne platia za vedenie účtu a ako je rok dlhý, neplatí z neho nič. Ešte aj účty za telefón platí v hotovosti.
    ďalší príklad sú manželia SZČO obaja, ktorí majú aj sporožírový účet. Majú platiť v banke za vedenie troch účtov?
    Súhlasím, v takomto prípade áno, keď nemajú čo platiť ale z otázky orazel-a som pochopila, že by bolo čo platiť, a či sa to môže z osobného účtu. Tak som jednoznačne za to, aby si otvoril podnikateľský účet. Aj mne sa stane, že podnikateľ zaplatí omylom z osobného namiesto podnikateľského a samozrejme, že sa nič nedeje, ale robiť to sústavne, to sa mi nezdá. A keď tak strašne nechcú platiť cez účet, tak nech neplatia ani cez osobný a všetko poštou.
    Môj názor: na podnikateľské veci podnikateľský, na osobné osobný.

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    tak akým spôsobom zaučtovať podnikateľovy pravidelné platby z jeho osobného účtu ( odvody poisťovniam a pod) v peňažnom denníku, aby to bolo trochu po vôli daňovému úradu. Dakujem za rady

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    orazel
    tak akým spôsobom zaučtovať podnikateľovy pravidelné platby z jeho osobného účtu ( odvody poisťovniam a pod) v peňažnom denníku, aby to bolo trochu po vôli daňovému úradu. Dakujem za rady
    No už tým, že mu to ide z osobného účtu, im to po vôly nebude, ale vyhodiť to nemôžu /aspoň nemám také info/. V denníku to zaúčtuj do VOZD odvody do fondov.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    orazel
    tak akým spôsobom zaučtovať podnikateľovy pravidelné platby z jeho osobného účtu ( odvody poisťovniam a pod) v peňažnom denníku, aby to bolo trochu po vôli daňovému úradu. Dakujem za rady
    Ja to v takomto prípade dávam z pokladne - tie peniaze "vrátil" na osobný účet z podnikateľskej pokladne, prikladám k tomu kópiu výpisu z osobného účtu, že skutočne peniaze odišli do poisťovní. K tomu vypíšem VPD. Viem, že to nie je celkom "čisté", ale ináč mi skutočne nebudú sedieť zostatky na účtoch v BU a v peňažnom denníku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja by som to účtovala v peňažnom denníku interným dokladom ako VOZD-odvody do fondov a priložila by som kópiu BV z osobného účtu .
    Takto by som postupovala aj pri iných podnikateľských platbách ,pokiaľ ich už platil z osobného účtu .

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    Zdeni
    No už tým, že mu to ide z osobného účtu, im to po vôly nebude, ale vyhodiť to nemôžu /aspoň nemám také info/. V denníku to zaúčtuj do VOZD odvody do fondov.
    Takže všetky úhrady z osobného účtu evidovať v peňažnom denníku a ako doklady o zaplatení evidovať výpisy z osobného účtu ?

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    Tu je veľa možností, ale asi najrozumnejšie je zriadiť bežný účet, alebo skutočne všetko platiť poštovými poukážkami a vyhneme sa komplikáciám :-)

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Marianna01
    Ja to v takomto prípade dávam z pokladne - tie peniaze "vrátil" na osobný účet z podnikateľskej pokladne, prikladám k tomu kópiu výpisu z osobného účtu, že skutočne peniaze odišli do poisťovní. K tomu vypíšem VPD. Viem, že to nie je celkom "čisté", ale ináč mi skutočne nebudú sedieť zostatky na účtoch v BU a v peňažnom denníku.
    Aj ja vypisujem VPD, lebo z účtu sa nedá, nesedel by, no pokladňa nám sedí vždy, že? a priložím kópiu osobného účtu. Takže Marianka účtujeme tak isto, len podnikateľov "nenútime" tak isto.

    andi je offline (nepripojený) andi

    andi
    Prosím Vás a ako treba zaúčtovať opačný prípad keď z podnikatelského účtu platí osobné veci,,napr.pri nákupoch,tankovaní atď..Ja to účtujem ako VNZD.Robím to dobre?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Robíš to dobre, je to VNZD. Ja to mám označené ako osobná spotreba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.