Zavrieť

Porady

Dôchodca

Majiteľ firmy chce zamestnať na TPP dôchodcu. O odvodoch do poisťovní
som si všetko pozisťovala, ale s tou daňou v tom mám riadny guláš.
Ako je to s nezdaniteľnou čiastkou? Platí alebo nie? Alebo sa znižuje
o nejakú sumu? A ako je to s dôchodcom na dohodu? Platí z dohody
daň alebo nie?

Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    boban je offline (nepripojený) boban

    boban
    Ak poberá starobný, alebo predčasný starobný dôchodok k 1.1. príslušného roka nemá nárok na nezdaniteľnú časť zo základu dane. Ale na konci roka v daňovom priznaní, alebo ročnom zúčtovaní, ak je úhrnná suma dôchodku nižšia ako nezdaniteľná suma platná pre ten rok, môže si uplatniť rozdiel. Daň z dohody určite platí. Ak je výška vyplatenej dohody do 5000 Sk, bude platiť zrážkovú daň.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Daň z dodody platí aj dochodca,závisí od výšky príjmu ak do 5 000,.tak to je zrážková daň,ak vyšší príjem tak riadna daň.Odpočit.položku v priebehu roka nárok nemá,nakoľko je poberateľom star.dochodku.Na konci roka v roč.zúčt.alebo pri podaní PD si može uplatniť rozdiel medzi vyplatenou sumou dochodku a sumou o ktorú sa znižuje zákl.dane..Pozri § 11 ods.2 zák.o dani z príjmu.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    vikinka
    Daň z dodody platí aj dochodca,závisí od výšky príjmu ak do 5 000,.tak to je zrážková daň,ak vyšší príjem tak riadna daň.Odpočit.položku v priebehu roka nárok nemá,nakoľko je poberateľom star.dochodku.Na konci roka v roč.zúčt.alebo pri podaní PD si može uplatniť rozdiel medzi vyplatenou sumou dochodku a sumou o ktorú sa znižuje zákl.dane..Pozri § 11 ods.2 zák.o dani z príjmu.
    V zadaní otázky nie je definovaný druh dôchodku. Pri inv. dôchodku to neplatí. Práve podľa tohoto §. Sú v ňom presne vymenované druhy dôchodkov, na kt. sa § vzťahuje.

    siskage je offline (nepripojený) siskage

    siskage
    Je to starobný dôchodca. Až teraz som sa dostala na poradu.
    Sorry. A ďakujem za odpovede. Pomohli mi. Super.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.