Zavrieť

Porady

Podnikanie ako mimoprac.činnosť

Som riadne zamestnaný a okrem toho chcel by som začať podnikať v oblasti prenájmu nehnuteľnosti:
1. Musím si založiť živnosť ?
2. Môžem si uplatniť 40% do nákladov ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Máš nejakú nehnuteľnosť a tú chceš dávať do nájmu?

    Ježko je offline (nepripojený) Ježko

    Ježko
    mysimis
    Máš nejakú nehnuteľnosť a tú chceš dávať do nájmu?
    Áno, kúpil som si nehnuteľnosť a chcem ju prenajímať. Najprv ju chcem opraviť, dať do poriadku a s tým je spojených veľa nákladov.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ježko
    Som riadne zamestnaný a okrem toho chcel by som začať podnikať v oblasti prenájmu nehnuteľnosti:
    1. Musím si založiť živnosť ?
    2. Môžem si uplatniť 40% do nákladov ?
    Prenájom nehnuteľností je živnosťou iba ak sú spolu s prenájmom poskytované iné ako základné služby, napr. upratovanie, pranie prádla, podávanie raňajok. Čiže ak budeš poskytovať iba tzv. holý prenájom živnosť na túto činnosť nedostaneš. Tvoje príjmy budeš zdaňovať podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov. Z týchto príjmov máš možnosť uplatniť si 40 % výdavky.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ježko
    Áno, kúpil som si nehnuteľnosť a chcem ju prenajímať. Najprv ju chcem opraviť, dať do poriadku a s tým je spojených veľa nákladov.
    Možno by boli výhodnejšie skutočné výdavky ...

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    V Tvojom prípade vôbec nemusíš vybavovať živnostenský list na uvedené podnikanie. Nehnuteľnosť budeš dávať do nájmu ako FO.

    slavenkacka je offline (nepripojený) slavenkacka

    slavenkacka
    Mam s.r.o. a FO mi prenajima priestory na podnikanie. Z "debaty" som sa dozvedela, ze tato osoba nemusi mat zivnost na prenajom, moze mi potom vystavovat faktury??? Jedna sa o dost vysoku sumu a ja by som si to rada dala do nakladov. MOze mi teda mesacne vystavit fakturu?

    jolaj je offline (nepripojený) jolaj

    jolaj
    mysimis
    V Tvojom prípade vôbec nemusíš vybavovať živnostenský list na uvedené podnikanie. Nehnuteľnosť budeš dávať do nájmu ako FO.
    Živnosť teda nepotrebujem a výdavky/náklady na opravu a údržbu budovy/ si môžem dať do nákladov ?
    40% alebo skutočné ?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    slavenkacka
    Mam s.r.o. a FO mi prenajima priestory na podnikanie. Z "debaty" som sa dozvedela, ze tato osoba nemusi mat zivnost na prenajom, moze mi potom vystavovat faktury??? Jedna sa o dost vysoku sumu a ja by som si to rada dala do nakladov. MOze mi teda mesacne vystavit fakturu?
    Pokiaľ Ti FO prenajíma priestory predpokladám, že máš aj nájomnú zmluvu. Na základe uvedenej nájomnej zmluvy a dokladu o zaplatení nájomného si uvedenú sumu môžeš dávať do nákladov.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    jolaj
    Živnosť teda nepotrebujem a výdavky/náklady na opravu a údržbu budovy/ si môžem dať do nákladov ?
    40% alebo skutočné ?
    Do nákladov si môžeš dávať aj skutočné náklady príp. 40% - vypočítaj si čo je pre Teba výhodnejšie.

    Podnikanie ako mimoprac.činnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.