Zavrieť

Porady

Rozdelenie činností neziskovej organizácie

meri meri

meri je offline (nepripojený) meri

Nezisková organizácia, ktorá má v štatúte uvedené, že sa zakladá za účelom poskytovania prospešných služieb so zameraním na výchovu a rozvoj telesnej kultúry pre deti a mládež, má nasledovné príjmy:
- od mesta za prevádzkovanie športovej haly / na základe zmluvy/
- príjem za vedenie tanečných krúžkov u iných organizáciach / na základe zmluvy/.

Tieto príjmy zaradíme k vlatnej činnosti alebo k vedľajšej
/ podnikateľskej/?

Ďakujem.
Usporiadat
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Máte na tieto činnosti vydaný živnostenský list ? Iba v prípade že máte vydaný živnostenský list a ste registrovaní na DU môžete hovoriť o zaradení k podnikateľskej činnosti podľa mňa.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Akou formou dostávate tie príjmy. Dotáciou, ktorú musíte vyúčtovať? Ono určiť či je to podnikateľská činnosť, alebo základná činnosť na ktorú ste boli zriadený nie je také jednoduché.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Na najrýchlejšie rozdelenie činností neziskovky na hlavnú a podnikateľskú by mala slúžiť zakladateľská listina a živnostenský list. Činnosti, ktoré sú uvedené v zakladateľskej listine ako hlavné činnosti a poslanie organizácie by mali byť nezdaňovanými činnosťami a činnosti, na ktoré ma organizácia vydaný živnostenský list by mali byť činnosťami podnikateľskými a tdaňovanými. V praxi by nemalo dôjsť k situácii keď má nezisková organizácia dajme tomu ako hlavnú činnosť šírenie liberálnych ekonomických myšlienok a vzdelávanie v tejto oblasti a toto má v zakladateľskej listine a požiada o vydanie živnostenského listu kde si uvedie tieto isté činnosti ako predmety podnikania. Na živnostenskom liste by mala potom mať napríklad predaj kníh zahraničných autorov, prekladateľskú činnosť, marketingové poradenstvo, vypracovavánie analýz ..........
0 0
krtoman krtoman

krtoman je offline (nepripojený) krtoman

Môj klient - OZ nemá ŽL, vykonáva práce a služby pre s.r.o., o.i. aj vyberá pre nich preniaze, ktoré im preúčtuje, zohľadní si svoje výdavky (poštovné, kancelárske potreby). Nedostáva odmenu za túto činnosť (malo by?), dostáva 2 % dane. Robím im PÚ, ale nepodávam daňové priznanie. Je to v poriadku?
0 0
claude claude

claude je offline (nepripojený) claude

Všetko čo je uvedené v zakladateľskej listine je nezisková činnosť. Na podnikateľskú činnosť musí mať povolenie v ktorej je konkrétne uvedený druh podnikateľskej činnosti.(Účtujem neziskovky).
0 0
meri meri

meri je offline (nepripojený) meri

Ďakujem, ale pre lepšie pochopenie: musí mať neziskovka podrobne vymenované všetky činnosti? Nestačí, keď je tam len:- výchova a rozvoj telesnej kultúry mládeže / pod to patrí všetko okolo toho/?
0 0
lakko lakko

lakko je offline (nepripojený) lakko

Nase obcianske zdruzenie organizuje kurzy ucitelov snowboardingu (mame na to akreditaciu z Min. skolstva) z ktoreho mame prijem cca 500 000,-Sk a vydaje cca 400 000,-Sk. Tuto cinnost ma uvedenu v stanovach registrovanych na Min.vnutra. Mozem tento prijem povazovat za nedanovy? Je problem ak mi ostane v uctovnictve zisk z tejto akcie? Vdaka za vase nazory
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Myslim ze vo vašom prípade je to oslobodený príjem, nakoľko je hlavnou činnosťou a teda sa nezdaňuje, len uvádza do daňového priznania. Pokial ti zostane z tychto cinnosti v uctovnictve zisk tak to problem nie je.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Mám k tomu tiež jednu otázku. NO má v štatúte okrem iného "služby na podporu zamestnanosti osôb s mentálnym a zdravotným postihnutím na chránenom pracovisku, v chránenej dielni a na voľnom trhu práce". Z toho vyplýva, že budú vyrábať nejaké výrobky na predaj. Je potrebné na predaj týchto výrobkov ŽL, alebo sa to vopchá do toho bodu?
Dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne .
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Podľa mňa to spĺňa náplň štatútu a nie je potrebné vybavovať živnostenský list nakoľko to bude patriť pod hlavné činnosti a nie podnikanie.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Victoria opäť Ti musím poďakovať. Po prečítaní niekoľkých tém o NO zisťujem, že v tejto oblasti si odborníčka. Klobúk dolu.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Ďakujem, ale každým dňom zisťujem že sa mám ešte veľa čo učiť. Uvidíš keď absolvuješ niektoré z našich školení bude aj tebe veľa vecí jasnejších :-)
Neziskovky su dost specificke svojim uctovnictvom a este aj neziskoviek samotnych je vela druhov a kazda ma svoje vlastne specifikujem takze v podstate ja sa tu ucim od vas vsetkych kazdym jednym prispevkov alebo minimalne potvrdzujem si to co uz viem.Nikde okrem praxe a Porady by som vedomosti takehoto druhu nikdy neziskala.
0 0
Lámerová Lámerová

Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

Možte mi poradiť, na čo môžem použiť zisk neziskovky. Má nejaký rezervný fond a na čo sa používa ten RF_
Ďakujem
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Nezisková organizácia má nasledovné účty ktoré môže tvoriť :
911 - fondy tvorene podla osobitnych predpisov
912 - rezervny fond
913 - fondy tvorene zo zisku
914 - ostatne fondy
V prospech tychto uctov sa uctuje prevod zisku dosiahnuteho za minuly rok po jeho zdaneniso suvztaznym zapisom na tarchu uctu 931 - vysledok hospodarenia v schvalovani alebo uctu 932 - nerozdeleny zisk, neuhradena strata minulych rokov. Na tarchu tohto uctu sa uctuje prevod straty vzniknutej za minuly rok so suvztaznym zapisom v prospech uctu 931 alebo 932. Pouzitie zdrojov fondov sa uctuje na tarchu uctovnej skupiny 91 - fondy uctovnej jednotky a
a) v prospech uctu 901 - zakladne imanie ak sa obstarava z prostriedkov fondu dlhodoby majetok
b) v prospech uctu 649 - ine ostatne vynosy ak sa obstarava z prostriedkov fondu kratkodoby majetok alebo hradia neinvesticne vydavky.
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na účtovníctvo nezisk. organizácie v prípade, že si založí živnosť. Musí viesť účtovníctvo osobitne - znamená to v jednom programe na samostatnom stredisku, alebo musí kúpiť zvlášť program. ďakujem.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

V tom pripade musi od buduceho roku prejst na podvojne uctovnictve a tam by som podnikatelsku cinnost riesila bud analytickymi uctami alebo samostatnym strediskom.
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

victoria Pozri príspevok
V tom pripade musi od buduceho roku prejst na podvojne uctovnictve a tam by som podnikatelsku cinnost riesila bud analytickymi uctami alebo samostatnym strediskom.
Aj teraz účtujem v podvojnom účtovníctve, takže vlastne si vytvorím len ďalšie stredisko. Ďakujem. A ešte by som sa chcela opýtať.. tu niekde ste odpovedali na otázku, ktorá sa týka chránenej dielne. Naša organizácia má tiež chránenú dielňu, otvorili sme v októbri toho roku. V stanovách máme okrem iného "pracovná rehabilizácia zdravotne postihnutých". Po dlhých naťahovačkách na úradoch sme došli k tomu, že ak chceme výrobky vyrobené v dielni predávať, musíme mať na to ŽL - (tým by sme sa stali podnikateľským subjektom a z úradu práce by sme dostali nižší príspevok na zamestnávanie ZP a nechceli sme ísť do takého rizika, keďže sme nevedeli ako to pôjde a aké výrobky - predajaschopné - sa tam vyrobia). Takže živnosť nemáme ale výrobky vyrobené v našej chránej dielni nemôžme predávať. Prosila by som Vás, Viktória, o váš názor.
0 0
Jarunka NR Jarunka NR

Jarunka NR je offline (nepripojený) Jarunka NR

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Založili sme občianske združenie, ktorého cieľom je podpora výskumu jednej oblasti histórie a spracúvanie kultúrneho dedičstva. Výsledky chceme publikovať v špecializovanom časopise a na webovej stránke (tá už beží dávnejšie) na seminároch s prednáškami a tak.

Máme ale pár daňových problémov, s ktorými si neviem rady. Zatiaľ nám nebolo pridelené DIČ. Podarilo sa nám získať nejaké peniaze od jednej firmy na konci minulého roku. Boli sme radi, že sú ochotní nás podporiť. Dali sme im faktúru s dátumom v decembri, nám bola vyplatená až v januári. Predmetom faktúry je reklama na našej stránke za minulý rok (mali ju tam, pretože
projekt už roky predtým podporili). Obávam sa však, že tento príjem za reklamu bude ziskom našej NO. Kedy musíme tento príjem zdaniť?
Je možné tieto peniaze minúť na zaplatenie človeka, ktorý tvorí a administruje túto stránku? Je to oprávnený náklad, ktorý sa odpočítava, takže nebudeme mať žiadny zisk? Ak áno, zostáva ďalšia dilema. Dá sa nejaká zmluva uzatvoriť spätne na minulý rok, keď peniaze dostaneme až tento rok? Ktorá zmluva
je najvýhodnejšia, dohoda o vykonaní práce, alebo zmluva o dielo? (Administrátor má svoje zamestnanie na plný úväzok).

Keď by sme v budúcnosti dostali napr. peniaze na reklamu v časopise a mi všetky tieto peniaze minuli na tvorbu a tlač toho časopisu, bude náš zisk a tým aj daň nulová?

A čo členské, tiež sa zdaňuje aj keď ho celé minieme na prevádzku občianskeho združenia?
Ďakujem za rady.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Jarunka NR Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Založili sme .....
DIČ sa neprideľuje automaticky, ani ziskovkám, ani neziskovkám. Kto získa povolenie na výkon zárobkovej činnosti je povinný sa registrovať podľa § 31 zákona o správe daní a DIČ dostane. Umiestnenie reklamy v nepredávanom časopise, alebo nepodnikateľskom priestore, ani poskytnutie prenájmu nie sú podnikateľské činnosti podľa obchodného zákonníka, ale náhodné tržby podľa občianskeho zákonníka. Netreba síce na ne živnosť ... ale sú nepochybne zdaniteľným príjmom. Pre istotu sa choď informovať na oddelenie registrácie DÚ, či sa treba na DIČ aj individuálne registrovať, všeobecná povinnosť nie je. Ale daňové priznanie právnickej osoby by malo mať DIČ.
Reklama je pre poskytovateľa jej nosiča jednoznačne zdaniteľným príjmom. Tvrdí to jednak § 12, ods. 2, ZoDP a § 13, ods. 1, písm. a ich neoslobodzuje tak, ako napr. členské. Ak nebude zdaniteľným príjmom u vás, nemôže byť daňovým výdavkom u podnikateľa.
Príjem sa zdaňuje podľa účtovníctva. V PÚ, keď bol dosiahnutý výnos /2009/, v JÚ, keď bol dosiahnutý príjem /2010/. Peniaze je možné vždy minúť, ale náklady na časopis nemožno uplatniť ako daňové, lebo reklama, ako samotný tržbotvorný prvok nemala žiadne náklady. Náklady na nepredávaný časopis nemožno stotožniť s nákladom na reklamu v ňom umiestnenú, lebo časopis nebol vydaný kvôli reklame, ale kvôli jeho neziskovej náplni. Podľa mňa stačí jednoduchá zmluva bez názvu, kde budú subjekty, predmet, odmena a termíny. Mala by byť uzatvorená pred vydaním časopisu s reklamou. Na faktúre by malo byť aj DIČ oboch subjektov, lebo prípadná daňová kontrola u podnikateľa nemusí u podnikateľa uznať výdavok na reklamu za daňový. Nie je možné, aby tá istá faktúra bola u neziskovky ako príjem z reklamy nedaňový a výdavok u podnikateľa ako daňový.
Členské, použité celé na neziskovú činnosť je síce podľa § 12, ods. 2 predmetom dane, ale podľa § 13, ods. 1, písm. a je od dane oslobodené.

1 0
Jarunka NR Jarunka NR

Jarunka NR je offline (nepripojený) Jarunka NR

Veľmi pekne ďakujem za radu a_je_to, vďaka tvojej odpovedi som sa trochu zorientovala a odpichla sa ďalej! Ešte raz srdečná vďaka!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať