Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD a SZČO

Poprosím Vás milí poraďáci o radu,

mám klienta, ktorý je výsluhovým dôchodcom a zároveň aj SZČO .Má určitý príjem.Má nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky? V Poradcovi som si pozrela par.11 zákona o dani z príjmu,ktorý v ods. 2 hovorí kto nárok na odčítanie nezdan. čast ZD nemá / je medzi nimi aj výsluhový dôchodok /.Zároveň je tu uvedená už k spomínanému ods. 2 novela platná od 1.1.2005 ,ktorá vypúšťa výsluhový dôchodok z tohto ods.Podľa tohto teda nárok na uplatnenie má .Zároveň par. 9 ods. 1 písm.g hovorí,že od dane z príjmu sú oslobodené dávky z výsluhového zabezpečenia. Avšak už spomínaná novela,ktorá je uvedená pri par.11 ods.2 hovorí ,že takýto príspevok nie je oslobodený od dane z príjmu.Mám tomu rozumieť tak,že nárok na uplatnenie nezd. časti od ZD tu je ale zároveň jeho ročný výsluhový dôchodok je jeho dalším príjmom? Neviem sa z toho nejako vymotať.Nemáte podobný problém?
Ďakujem už teraz všetkým skúseným za cennú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Macka
    Poprosím Vás milí poraďáci o radu,

    mám klienta, ktorý je výsluhovým dôchodcom a zároveň aj SZČO .Má určitý príjem.Má nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky? V Poradcovi som si pozrela par.11 zákona o dani z príjmu,ktorý v ods. 2 hovorí kto nárok na odčítanie nezdan. čast ZD nemá / je medzi nimi aj výsluhový dôchodok /.Zároveň je tu uvedená už k spomínanému ods. 2 novela platná od 1.1.2005 ,ktorá vypúšťa výsluhový dôchodok z tohto ods.Podľa tohto teda nárok na uplatnenie má .Zároveň par. 9 ods. 1 písm.g hovorí,že od dane z príjmu sú oslobodené dávky z výsluhového zabezpečenia. Avšak už spomínaná novela,ktorá je uvedená pri par.11 ods.2 hovorí ,že takýto príspevok nie je oslobodený od dane z príjmu.Mám tomu rozumieť tak,že nárok na uplatnenie nezd. časti od ZD tu je ale zároveň jeho ročný výsluhový dôchodok je jeho dalším príjmom? Neviem sa z toho nejako vymotať.Nemáte podobný problém?
    Ďakujem už teraz všetkým skúseným za cennú radu.
    Sú to dva rozdielne pojmy.
    Výsluhový príspevok sa zarátava do zdaniteľných príjmov a poberateľ má nárok na odpočítateľnú položku.
    Výsluhový dôchodok nie je zdaniteľným príjmom, ale poberateľ nemá nárok na odpočítateľnú položku.

    Macka je offline (nepripojený) Macka

    Macka
    Anja111
    Sú to dva rozdielne pojmy.
    Výsluhový príspevok sa zarátava do zdaniteľných príjmov a poberateľ má nárok na odpočítateľnú položku.
    Výsluhový dôchodok nie je zdaniteľným príjmom, ale poberateľ nemá nárok na odpočítateľnú položku.
    Díky moc,
    je mi jasné,že sú to dva rozdielne pojmy.Len som chcela vedieť ako postupovať.Takže teraz mám dve možnosti.Ak je príjem za dochodok vyšší ako nezdanitelná časť ZD tak ju neuplatním, a ak je dochodok nižší oplatí sa priznať príjem a zároven uplatniť aj odpočítateľnú pložku.Ďakujem za promptnú odopoveď.Aj ja som tie paragrafy tak pochopila len som si nebola istá.Ešte raz dík.

    Nezdaniteľná časť ZD a SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.