Zavrieť

Porady

Tvorba rezervného fondu zo zisku

Prosím Vás poraďte mi kde nájdem akým percentom treba tvoriť zákonný rezervný fond zo zisku r. 2005 a či sa dá v r. 2006 účtovať ako náklad r. 2006.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Slávka33
Prosím Vás poraďte mi kde nájdem akým percentom treba tvoriť zákonný rezervný fond zo zisku r. 2005 a či sa dá v r. 2006 účtovať ako náklad r. 2006.
Nájdeš to v Obchodnom zákonníku.
Pre sro.
§ 124

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.

(2) O použití rezervného fondu rozhodujú konatelia v súlade s ustanovením § 67 ods. 1.
Naposledy upravil Tweety : 15.01.07 at 11:25
0 0
Slávka33 Slávka33

Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

Ďakujem, dúfam že sa vymocem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Slávka33
Ďakujem, dúfam že sa vymocem
Doplnila som príspevok o §.
0 0
Slávka33 Slávka33

Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

Ďakujem si zlatá
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

A keď dosiahnem zisk a tento použijem celý na odpočet strát z min.rokov, tak nemusím do rezervného fondu nič odvádzať?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Slávka33 Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte mi kde nájdem akým percentom treba tvoriť zákonný rezervný fond zo zisku r. 2005 a či sa dá v r. 2006 účtovať ako náklad r. 2006.

To mám chápať tak, že tvorbu RF chceš účtovať ako nákladovú položku?
Tvorba RF nie je nákladom, je to rozdelenie zisku.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ahojte Poraďáci,
aj ja mám otázku k rezervnému fondu...sme s.r.o., na účte 421-ZRF máme
20 000,-, za rok 2006 sme dosiahli zisk a sa chcem opýtať v akej výške má byť prídel do ZRF za rok 2006 zo zisku ak výška ZI je 202000?
...môže to byť minimálne 200,-Sk aby sme dosiahli 10%ZI a bude to v poriadku? ďakujem
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

OK takže keď tam dáme 1000Sk to potom bude celková výška RF 21000 čo je viac ako 10% ZI - ako stanovuje zákon - tak potom v budúcnosti už nebudeme musieť prideľovať nič? samozrejme ak o navýšení nerozhodne Valné zhromaždenie...
Ďakujem za vyjadrenia
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

schváli mi niekto prosím predchádzajúci príspevok?
Sicher je sicher...ďakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Aisha Pozri príspevok
OK takže keď tam dáme 1000Sk to potom bude celková výška RF 21000 čo je viac ako 10% ZI - ako stanovuje zákon - tak potom v budúcnosti už nebudeme musieť prideľovať nič? samozrejme ak o navýšení nerozhodne Valné zhromaždenie...
Ďakujem za vyjadrenia
Áno, uvažuješ správne.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ďakujem pekne Anja111...už som myslela že mi to nikto nepotvrdí...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Zistila som, že za rok 2004 sa preúčtoval zisk na základe VZ na čiastočnú úhradu strát min.rokov v celej výške. Pozabudlo sa na tvorbu RF. Zisk bol vo výške 12000,-Sk. Zaujímavé, že firma podlieha auditu, a audítorka na to neupozornila. Dá sa to opraviť opravným zápisom v r.2007 a samozrejme doplnením mimoriadneho zasad.VZ o tomto zisku z mája 2007 /bude o tom teraz zasadať - ide o doplnenie RF/ takto:
- oprava čiastoč.úhr.straty- tvorba RF zo zisku 2004: 650,- 421/429
VZ sa bude konať aj kôli rozdeleniu zisku za rok 2006.
Ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

....posúvam otázku, v noci som ešte hľadala odpoveď v príspevkoch na porade, našla som jeden, v ktorom sa pýtali na podobný problém, ale bez odpovede.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Orsz Pozri príspevok
....posúvam otázku, v noci som ešte hľadala odpoveď v príspevkoch na porade, našla som jeden, v ktorom sa pýtali na podobný problém, ale bez odpovede.
Podľa môjho názoru, možno ani kvalifikovaná odpoveď neexistuje...
Práve preto by som sa tiež priklonila k riešeniu, ktoré navrhuješ.
Ale snáď sa ešte niekto zapojí do diskusie...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Anja111 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru, možno ani kvalifikovaná odpoveď neexistuje...
Práve preto by som sa tiež priklonila k riešeniu, ktoré navrhuješ.
Ale snáď sa ešte niekto zapojí do diskusie...
Anja111, ďakujem za odpoveď. Myslím tiež, že by to tak mohlo byť, nejedná sa o veľkú čiastku, pretože zisk nebol vysoký. Neviem, ako sa stalo, že sa na to pozabudlo, ale nechcem RF ukrátiť o možnosť príspevku z akéhokoľvek zisku, pretože to tam patrí. A na základe mimoriadneho zasadnutia by sme túto čiastku preúčtovali do RF. Normálne som sa zľakla, keď som to zistila, až teraz, a s malou dušičkou som prosila o radu, chcem to dať do poriadku.
0 0
felica felica

felica je offline (nepripojený) felica

Ahoj.
Chcela by som sa opýtať. V spoločenskej zmluve s.r.o. je, že RF sa povinne bude ročne dopľňať najmenej o 5% z čistého zisku.
Ja mám základné ímanie 200000 a na 421-RF už mám 20000.
Mám ho stále dopĺňať?
Nie je tam žiadna hranica.
0 0
Era Era

Era je offline (nepripojený) Era

Ahojte. Chcela by som sa poradiť ako zaúčtovať tvorbu zák. rez. fondu do zisku a či musí byť v banke vytvorený osobitný účet zák. rez. fondu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Osobitný účet v banke byť nemusí. Prídel do FR zaúčtujeme takto: 431/421
Naposledy upravil Tweety : 15.10.07 at 05:58 Dôvod: oprava v-b.
0 0
Era Era

Era je offline (nepripojený) Era

Kde potom prevediem finančné prostriedky RF.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Era Pozri príspevok
Kde potom prevediem finančné prostriedky RF.
Tento vyššie uvedený zápis robíš iba účtovne T.j. po prídelení zo zisku ten bude o prídel do RF nižší. .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať