Zavrieť

Porady

preddavok a ukončenie podnikania

Ahojte všetci. Premýšlam nad jednou perličkou. Aspoň podľa mňa. Dňa 22.12.06 bola ukončená živnosť. V účtovníctve živnostník vykazuje pohľadávku - zaplatený preddavok voči dotyčnému , obdobne v PÚ 314. Doteraz nebola vykonaná práca a keďže končí s podnikaním, tak ani nebude. Čo s týmto preddavkom? Podľa § 17 ods.12 písm.b) sa prijatý preddavok nezahrňuje do základu dane .Zahrnie sa až pri dodaní tovaru, služby..., ale zároveň naopak , keď sa ukončieva živnosť , tak pohľadávka sa zahrňuje do základu dane. Tieto dve veci sa bijú, môžete mi povedať ako to teda je? Pretože zaplat.preddavok už možno nedostane naspäť , nedošlo k dodaniu služby a ešte ju aj zdaňovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Mne logika hovorí toto: Poskytnutý preddavok budúcemu dodávateľovi do dodania služby, resp. tovaru je mojou pohľadávkou a jeho záväzkom voči mne ako budúcemu odberateľovi. A opačne. Prijatý preddavok je mojim záväzkom voči budúcemu odberateľovi do dodania služby resp. tovaru a jeho pohľadávkou voči mne ako budúcemu dodávateľovi.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Súhlasím a dodávam - v JÚ si tento preddavok účtovala do VOZD, tento výdaj nebol prostriedkom na dosiahnutie zisku, navyše je tvojou pohľadávkou pri ukončení podnikania a pripočitateľnou položkou k základu dane.

    Rebeka1 je offline (nepripojený) Rebeka1

    Rebeka1
    ondrejvla
    Súhlasím a dodávam - v JÚ si tento preddavok účtovala do VOZD, tento výdaj nebol prostriedkom na dosiahnutie zisku, navyše je tvojou pohľadávkou pri ukončení podnikania a pripočitateľnou položkou k základu dane.
    Ja som tento preddavok neúčtovala do vozd, ale do neovpl.základ dane. Mňa len zaráža to, že ja komusi zaplatím niečo čo v živote už nedostanem, zároveň neuvidím peniaze a pri ukončení bude musieť k tomu ešte zdaniť.

    preddavok a ukončenie podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.