Zavrieť

Porady

cirkevny sobas s cudzincom v inej farnosti...

ja! ja!

ja! je offline (nepripojený) ja!

Ako uz nadpis naznacuje, ide o relativne komplikovanu zalezitost: zijem so snubencom-cudzincom v cudzine, sobas ale bude na Slovensku. Civilny je uz zorganizovany. Teraz ale ide o moznost cirkevneho, a tu mam par otazok, na ktore som na internete zatial nenasla odpovede:
1.) Staci naozaj byt iba pokrsteny? Ja som iba pokrstena, prijmanie ani birmovku nemam
2.) Chceme sa zosobasit v inej fare ako tej, kde som bola pokrstena, a o "prislusnom" fararovi (z farnosti, kde som bola pokrstena) sa siria rozne historky, ze dokopy nic nepovoli. V principe musim poziadat o licenciu, to som vycitala. Ako najlepsie prijst k tej licencii?
3.) Ako to je s tou manzelskou pripravou? Nemam ani cas ani chut len kvoli tomu chodit na Slovensko. Snubencov brat si bral Spanielku v Spanielsku, ale neziju tam. Uznali im ale v Spanielsku rakusku predmanzelsku pripravu. Mam sancu, ze by mi ju uznali aj na Slovensku?
4.) Mozem si vybrat knaza, ktory by ma sobasil, ale teda v inej farnosti?
Predpokladam, ze sa to miestnemu fararovi nebude moc pozdavat...
Za odpovede vopred dakujem!
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

ja!
1.) Staci naozaj byt iba pokrsteny? Ja som iba pokrstena, prijmanie ani birmovku nemam Myslím, že cirkevný sobáš vám nepovolia, pokiaľ nemáš aj prijímanie a birmovku. To je proste následnosť. A s cudzincom myslím je to podobne. No nie som si istá.
2.) Chceme sa zosobasit v inej fare ako tej, kde som bola pokrstena, a o "prislusnom" fararovi (z farnosti, kde som bola pokrstena) sa siria rozne historky, ze dokopy nic nepovoli. V principe musim poziadat o licenciu, to som vycitala. Ako najlepsie prijst k tej licencii? Môžeš sa vydať aj v inej fare a dokonca aj s iným fararom. Čo by bolo v tom prípade, ak sú mladý z rôznych farností... jeden predsa musí povoliť, takže nebude "doma".
3.) Ako to je s tou manzelskou pripravou? Nemam ani cas ani chut len kvoli tomu chodit na Slovensko. Snubencov brat si bral Spanielku v Spanielsku, ale neziju tam. Uznali im ale v Spanielsku rakusku predmanzelsku pripravu. Mam sancu, ze by mi ju uznali aj na Slovensku? Tak typovala by som, že aspoň jedno stretnutie budete musieť absolvovať. Ale v podstate je toto výnimočný prípad a teraz sú už všetci benevolentnejší ako voľakedy.
4.) Mozem si vybrat knaza, ktory by ma sobasil, ale teda v inej farnosti?
Predpokladam, ze sa to miestnemu fararovi nebude moc pozdavat... Viď vyššie. Miestneho farára do toho "nič".
Odpovede sú odlišnou farbou.
A gratulujem k budúcemu manželstvu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Teraz sa mi vydavala neter a musela absolvovať všetky ceremónie aj prípravku a vybrala si tiež inú farnosť ako v mieste bydliska, lebo tiež sa nedalo moc dohodnúť s farárom, dokonca mal námietky lebo už majú spoločný byt. Takže asi to nebude také jednoduché.
Len nechápem čo píšeš o sobáši v kostole keď píšeš že civilný máš zabezpečený... Pokiaľ mám informácie, tak už neexistuje civilný aj cirkevný, len jeden alebo druhý, obidva druhy sú rovnocenné. Teda nemôžeš mať podľa mojich vedomosti svadbu aj na úrade aj v kostole... Alebo ten civilný máš v zahraničí? Dcéra chcela mať v zahraničí a bolo to veľmi komplikované cez ambasadu a tlmočníkov a preklady dokladov a prosto keď zistili čo to obnáša tak sa vzali doma. Takže neviem ako to máš poriešené.
0 0
ja! ja!

ja! je offline (nepripojený) ja!

citat z www.mojasvadba.sk:
"
Civilný alebo cirkevný sobáš

Od 1. júla 1992 rovnoprávné postavenie, po právnej stránke majú rovnakú váhu a dôležitosť a zákon o rodine pre nich stanovuje rovnaké podmienky.
Ak snúbenci uzatvoria civilný sobáš, nemá následný náboženský obrad už žiadne právne následky. Ak uzavrú cirkevný sobáš, nemôžu následne uzavrieť civilný sobáš. Inými slovami, po civilnom sobáši môže následovať cirkevný sobáš, má však už iba povahu obradu, lebo manželstvo už vzniklo civilným sobášom."
Ja osobne nejak po cirkevnom sobasi netuzim, ale mam ten dojem, ze vascina pozvanych to viac-menej ocakava... Je to samozrejme slavnostnejsie, ale ak to ma byt pre mna spojene s este viac vybavovackami, ako uz je civilny, tak to vzdavam...
Mam moznost sa cez "vitamin Z" (znamosti) dostat k biskupovi, ktory by nas mozno bol ochotny zosobasit. Len chcem mat co najviac info pred tym, ako by som ho zacala "otravovat". Ale v principe by mali byt farari v dnesnej dobe byt radi, ze sa ludia chcu zosobasit v kostole... Teda ide o to, ci dostanem licenciu na sobas v inej farnosti, a ci mi v tej inej farnosti aj povolia ineho knaza...
0 0
drama drama

drama je offline (nepripojený) drama

najskor som sa chcela opytat, na co sa chces vlastne vydavat v kostole- ale ciastocne si mi na odpovedala - kvoli pozvaným.
No, podľa mojich info- ked si brali cudzinca u nas v kostole - mal by mať aspoň jeden všetky sviatosti - krst, príjimanie aj birmovku. To v podstate platí
aj ked nie je ani jeden cudzinec, pretože sa zaväzuje tým, že budú vychovávať deti vo viere.A učiť niekoho o niečom čo vlastne sám nevie, je dosť ťažké (-:
0 0
ja! ja!

ja! je offline (nepripojený) ja!

Dakujem za vsetky odpovede.
Moj snubenec ma vsetky sviatosti, takze teoreticky by to slo... dobre vediet.
Co sa tyka vychovy, chcem pripadnym buducim detom nechat na vyber, ale porkstit by som ich chcela. Ja respektujem a slavim cirkevne sviatky, len ich teda vnimam ako sviatky rodiny. Ale na rozdiel od mnohych viem, ze najvasci sviatok je Velka noc, pretoze Jezis vstal z mrtvych. Ale Vianoce maju lepsi marketing ;-)
0 0
premiko premiko

premiko je offline (nepripojený) premiko

citujem :

Opytal by som sa ta, preco CHCES PRIJAT SVIATOST MANZELSTVA, ked o ostatne sviatosti ocividne zaujem nejavis? Ak je dovodom slavnostnejsia atmosfera, vysvetlil by som ti co to je SVATOKRADEZ a ake ma nasledky a potom by som sa ta opytal, preco si myslis, ze by mali byt farari v dnesnej dobe radi, ze sa chce niekto dopustit svatokradeze.

K ostatnym bodom by som sa vyjadroval az po osvetleni si tohoto prveho.
Naposledy upravil premiko : 18.01.07 at 13:42
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Okrem toho sa vydávaš pre tých ľudí, ktorí si želajú sobáš v kostole?
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

to gabi03, premiko
pssst, ži a nechaj žiť.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

dari1
to gabi03, premiko
pssst, ži a nechaj žiť.
To bol len môj názor. :p Pred nejakým časom tu bola debata o tom, či si dať titul nevesty (ženích nemal) na oznámenie o sobáši alebo nie. Proste treba si určiť priority.
0 0
ja! ja!

ja! je offline (nepripojený) ja!

Samozrejme, ze sa nevydavam kvoli inym. Za mojho snubenca sa vydat chcem. A je mi jasne, ze ide o princip, ci chcem prijat sviatost. Nejde mi len o slavnostnejsiu atmosferu! Na odpovedi na otazku aj cirkevny sobas alebo nie sme sa este nedohodli. Ak ano, som pripravena to brat vazne. Ja viem, ze postupom "vsetkym urobit po voli" sa dostaneme akurat do blazinca, a je mi jasne, ze to je hlavne NAS den. Ale ono je to trochu komplikovane. Ide napr. o to, ze sme boli ako kuchari viac krat na detskom letnom tabore nasej farnosti, ze snubenec bol sam vo farskej mladeznickej organizacii, ze fotil na birmovke, kedze im odskocil fotograf atd. Ale kedze by to na Slovensku bolo viac nez komplikovane, asi si cirkevny sobas "dozenieme" tu v cudzine, v "nasej" farnosti, kde vsetkych pozname, aj ked teda na omse nechodime. Ale vacsina znamych su byvali mladeznici z tej farnosti a tiez sa angazuju...
Ale nechcela som rozbehnut diskusiu o pripadnej svatokrazi, ako by to mozno vyznelo. Mojim pripadnym buducim detom urcite nechcem branit ist na prijimanie a spol, ak sa pre to rozhodnu, ale ani ich do toho nutit. Ked sa budu so spoluziakmi a kamaratmi pripravovat a tesit na prijimanie, budem sa pripravovat a tesit s nimi.
Chcela som len vopred par informacii, ktore som dostala. A osobne si myslim, ze nie som jedina, ktora by sa pre cirkevny sobas rozhodla aj preto, ze to ostatni ocakavaju... Dakujem za odpovede.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Podľa mňa, sobáš v kostole by mali mať len tí veriaci, ktorí úprimne chcú uzavirieť manželstvo pred Bohom a cirkvou, chcú v kresťanskej viere žiť, konať, milovať a vychovávať svoje deti. Toto je sviatosť manželstva. Sobášiť sa v kostole bez presvedčenia a prijatia všetkých sviatostí k tomu patriacich je farizejstvo a pretvárka. Každí snúbenci by mali vedieť, prečo chcú sobáš uzatvoriť pred Bohom - až kým ich smrť nerozdelí. Malo by to vyplývať z vlastného presvedčenia a viery. Nestačí len rešpektovať cirkevné sviatky.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Veľmi veľa mladých ľudí v mojom okolí malo svadbu v kostole preto, lebo by sa im ťažko žilo po boku starých babičiek ktoré by s nimi do konca života ani nerozprávali. Teda vlastne pre kľud v rodine sa prispôsobili... Nie každý je taký tvrdohlavý alebo nazvala by som to poctivý aby presadzoval svoj názor a rozhádal sa s rodinami... Je taká doba a ja neodsudzujem ani tých mladých pre svetokrádež... Viete koľko ľudí sedí v kostoloch a denne ubližuje ľuďom že veď to odmodlí? Za čias socializmu vyhodil riaditeľ moju kolegyňu z práce lebo mala v obale na podpis výkazy a zároveň prekopirovaný žalm ktorý našiel. Vyhodil ju tesne pred dôchodkom. Velký komunista. No a dnes sedí v kostole v prvej rade a ľuďom hovorí, že on stále veril ale nemohol... Je to citlivá téma a preto sa mi veľmi páči príspevok ktorý tu bol: že žij a nechaj žiť...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Áno sme totálne mimo témy. A veľmi citlivej.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
ja!
Ako uz nadpis naznacuje, ide o relativne komplikovanu zalezitost: zijem so snubencom-cudzincom v cudzine, sobas ale bude na Slovensku. Civilny je uz zorganizovany. Teraz ale ide o moznost cirkevneho, a tu mam par otazok, na ktore som na internete zatial nenasla odpovede:
1.) Staci naozaj byt iba pokrsteny? Ja som iba pokrstena, prijmanie ani birmovku nemam
2.) Chceme sa zosobasit v inej fare ako tej, kde som bola pokrstena, a o "prislusnom" fararovi (z farnosti, kde som bola pokrstena) sa siria rozne historky, ze dokopy nic nepovoli. V principe musim poziadat o licenciu, to som vycitala. Ako najlepsie prijst k tej licencii?
3.) Ako to je s tou manzelskou pripravou? Nemam ani cas ani chut len kvoli tomu chodit na Slovensko. Snubencov brat si bral Spanielku v Spanielsku, ale neziju tam. Uznali im ale v Spanielsku rakusku predmanzelsku pripravu. Mam sancu, ze by mi ju uznali aj na Slovensku?
4.) Mozem si vybrat knaza, ktory by ma sobasil, ale teda v inej farnosti?
Predpokladam, ze sa to miestnemu fararovi nebude moc pozdavat...
Za odpovede vopred dakujem!
Chcem sa len opýtať načo potrebuješ dva sobáše, keď dnes úplne postačuje jeden...buď cirkevný alebo civilný? Civilný píšeš, že je zorganizovaný.... tak načo ešte cirkevný?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

DanielaSĽ
Chcem sa len opýtať načo potrebuješ dva sobáše, keď dnes úplne postačuje jeden...buď cirkevný alebo civilný? Civilný píšeš, že je zorganizovaný.... tak načo ešte cirkevný?
Otázka na mieste...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ja!
Ja osobne nejak po cirkevnom sobasi netuzim, ale mam ten dojem, ze vascina pozvanych to viac-menej ocakava... Je to samozrejme slavnostnejsie, ale ak to ma byt pre mna spojene s este viac vybavovackami, ako uz je civilny, tak to vzdavam...
Mam moznost sa cez "vitamin Z" (znamosti) dostat k biskupovi, ktory by nas mozno bol ochotny zosobasit. Len chcem mat co najviac info pred tym, ako by som ho zacala "otravovat". Ale v principe by mali byt farari v dnesnej dobe byt radi, ze sa ludia chcu zosobasit v kostole... Teda ide o to, ci dostanem licenciu na sobas v inej farnosti, a ci mi v tej inej farnosti aj povolia ineho knaza...
Odpoveď už dala - podčiarkla som vám ju.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Na odľahčenie
Ja osobne som za sobáš - "žiadny"

My žijeme "na kope" už 20 rokov a myslím, že nám to "klape" viac ako mnohým párom zosobášeným či už v kostole alebo na úrade.

Viete, že sa košele lepšie žehlia frajerovi ako manželovi ?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Super odľahčenie - v tak vážnej téme Muška...
0 0
Agnes 33 Agnes 33

Agnes 33 je offline (nepripojený) Agnes 33

Aj ja som mala sobáš s cudzincom a nebol nijaký problém. Všetko išlo ako má byť, sviatosti samozrejme u oboch a príprava tiež. Obaja sme rovnakého náboženstva. Myslím si že sv. príjmanie a birmovka musia byť u oboch.Ty sa musíš rozhodnúť, či chceš cirk. sobáš alebo nie.
0 0
monr monr

monr je offline (nepripojený) monr

monika
Agnes 33
Myslím si že sv. príjmanie a birmovka musia byť u oboch.
sviatosti staci, ked ma iba jeden z buducich manzelov. Su to rozne vynimky, ale teraz sa to stava dost casto, ze sa beru pary, kde jeden je veriaci a druhy nie. Ide o to, ze sobasom v kostole sa ten so sviatostami zaväzuje chranit si svoju vieru, a podobne.
a co sa tyka sobasu v inej farnosti, to by nemal byt problem, tak isto, ako zavolat si vlastneho knaza, ale to musi schvalit knaz v danej farnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať