Zavrieť

Porady

Leasing osobných áut

Prosím Vás, ako je to s účtovaním DPH pri leasingu osobných áut? DPH zaúčtujem do nákladov celú naraz v roku, keď sme obstarali auto ( r. 2004) alebo ju účtujem do nákladov postupne, počas doby trvania leasingu? Ktorý predpis to upravuje?
Ďakujem

Stana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    Trošku som sa venovala leasingu "po novom" ale tiež som si nie istá, či to čo si myslím je správne. Každopádne tu je môj názor:
    DPH sa rozúčtovávav podstate celá do nákladov nasledovne: DPH z prvej zvýšenej splátky sa zahrnie do daňových výdavkov v období v ktorom ju zaplatíte. A DPH z pravidelných mesačných splátok tak ako sú uvedené v splátkovom kalendári.

    Celkový lízing vyzerá v nákladoch nasledovne:
    OC automobilu bez DPH /36 mesciacov - mesačný odpis x počet mesiacov lízovania auta v roku - ročný odpis auta.
    Ďalšie daňové výdavky - úrok zaplatený lízingovej spoločnosti tak ako je uvedené v splátkovom kalendári, nie pomerne počas celej doby trvania lízingu.
    DPH podľa splatkového kalendára.
    + prvý rok lízingu navyše DPH z 1. zvýšenej splátky.

    Ak máte niekto nejaké iné vedomosti, prosím vyjadrite sa k tomu. Tiež by som v tom mala rada jasno.

    Monika.

    karbanová je offline (nepripojený) karbanová

    karbanová
    Monika máš úplnú pravdu, dnes som to konzultovala s DR. DPH u osobného vozidla nevstupuje do istiny, z ktorej sa počíta odpis , ale sa zahrňa do nákladov, tak ako si to uviedla.V podvoj.učtov.sa DPH účtuje na účet 548.

    Prajem Vám štastný a úspešný r.2005!!!!!!!!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súhlasím, je to určite tak. Jedine pri neplatiteľovi DPH je DPH súčasťou istiny, čo je logické a uvedené v poslednej novele.

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    Hm.. ale pokiaľ viem DPH u osobných automobilov sa neberie do úvahy ani u platcov DPH. Nevidím dôvod aby bol u neplatiteľov súčasťou istiny, keď u platiteľov nie je nárok na odpočet dph a takisto ju zaraďujú do daňových výdavkov. Mýlim sa???? Takýto spôsob by mal platiť ako pre platiteľov tak aj neplatiteľov DPH.

    Pls povedzte mi ako to má byť...

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    prosím Vás, a keď mám jednorázový poplatok uvedený v splát. kalend., na odpočet DPH tiež nemám nárok, ide na 548 a poplatok vstupuje do OC auta a odpisujem vrátane poplatku??

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Prosím Vás vie mi niekto poradiť, či účtovanie DPH u osobných automobilov na leasing do nákladov sa vsťahuje len na leasingované autá po 1.1.2004, alebo aj na začaté leasingované autá pred rokom 2004.
    Dakujem

    Lienka je offline (nepripojený) Lienka

    Lienka
    Týka sa to len leasingov po 1.1.2004 a tiež plne súhlasím s názorom, že DPH z prvej zvýšenej splátky sa dáva hneď do nákladov a ostatná DPH postupne ako platíme leasing. OC je cena bez dane. Inak ma pekne naštvali, niečo schválili samozrejme, že som musela počas roka účtovať leasing a teraz to musím celé preúčtovať toto snáď môže existovať len u nás.

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    PRE : Lienka

    Opravuješ každý mesiac, alebo ku 31.12.2004 preúčtovávaš ?
    Účtovníctvo (MRP) ma pustí opraviť doklad. Len neviem čo je jednoduchšie urobiť a hlavne ešte nevie ako. Nechc sa mi do toho pustiť.

    Lienka je offline (nepripojený) Lienka

    Lienka
    Myslím, že preúčtujem len na konci roka na správny účet, ale tiež si to musím ešte všetko prepočítať a tiež sa mi do toho moc nechce.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.