Zavrieť

Porady

Automobil na uver -ako uctovat ?

Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Firma s.r.o. kupila uzitkove mot .vozidlo na uver /nie leasing/,splatky si firma uctuje do nakladov, v majetku firmy s.r.o nie je automoil zaredeny,cestnu dan zaplatila s.r.o. naklady na PHm si uplatnuje s.r.o zauctovanim blockov a uplatnenim dph /je Q.paltca dph/ zaujimalo by ma ake je spravne uctovanie ci je vobec narok na odpocet dph z PHM a pripadne z oprav toho mot.vozidla.....
stretol sa stym uz niekto?
dakujem
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Majka
Firma s.r.o. kupila uzitkove mot .vozidlo na uver /nie leasing/,splatky si firma uctuje do nakladov, v majetku firmy s.r.o nie je automoil zaredeny,cestnu dan zaplatila s.r.o. naklady na PHm si uplatnuje s.r.o zauctovanim blockov a uplatnenim dph /je Q.paltca dph/ zaujimalo by ma ake je spravne uctovanie ci je vobec narok na odpocet dph z PHM a pripadne z oprav toho mot.vozidla.....
stretol sa stym uz niekto?
dakujem
Veru nestretla som sa s prípadom aby:
- firma kúpila úžitkové vozidlo na úver a zároveň,
- splátky účtovala do nákladov a zároveň,
- firemné auto kúpené na úver so splátkami účtovanými do nákladov nezaradila do majetku firmy a zároveň,
- uhradila cestnú daň, ktorá od roku 2005 neexistuje a bola nahradená daňou z motorových vozdiel.

No a teraz sa pokúsime uviesť to na správnu mieru ...

Ak máte auto obstarané na úver, tak automobil by mal byť Váš, účtujete o obstaraní a zaradení ... ak ste platiteľ dane, máte právo na odpočítanie dane, ak máte splnené všetky podmienky - faktúra, podnikanie, zdaňované činnosti atď.. Neviem ako ste boli dokladmi napojená na predávajúceho, ale zrejme faktúra bola vystavená na Vás a krytá z úveru, t.j. bol krytý záväzok obchodný záväzkom z úveru. Splátky úveru sa neúčtujú z nákladov, ale úhradou záväzku, ktorý Vám z titulu prijatého úveru vznikol. Nákladom je iba úrok. Abstrahujem od zvýšenia obstarávacej ceny do momentu zaradenia o alikvótnu časť úroku, nakoľko táto možnosť je zrejme neaktuálna.

A ak je všetko inak, tak sa to pokúsime doriešiť .-)
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

uf teda musim si to viac krat precitat a zosumarizovat co vsetko je v uctovnictve a ako dokladovo...
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Automobil je kupeny v autobazare v hodnote 250 000.- z toho 50 000 bolo zaplatenych v hotovosti- akontacia/mam k dispozicii prijmovy doklad z autobazaru/ a zvysnych 200 000 je financovanych formou uveru Zmluvou o uvere na kupu automobilu na ktore je zalozne pravo spisane notarom a zaregistrovane v NCRzp.V technickom preukaze je uvedena firma s.r.o. ciez automobil je majetkom firmy. Prosim pomoze mi niekto s predkontaciou?
Naposledy upravil Majka : 22.01.07 at 19:31
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

splatky uveru su mesacne 8 770.- na 36 mes. cize konecna suma je
315 720.- na konci uverovania.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim pomoze mi niekto?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

skutocne sa neviem s tym pohnut....
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Majka
skutocne sa neviem s tym pohnut....
najde sa niekto?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

si tu tak pisem sama so sebou.....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Majka
Automobil je kupeny v autobazare v hodnote 250 000.- z toho 50 000 bolo zaplatenych v hotovosti- akontacia/mam k dispozicii prijmovy doklad z autobazaru/ a zvysnych 200 000 je financovanych formou uveru Zmluvou o uvere na kupu automobilu na ktore je zalozne pravo spisane notarom a zaregistrovane v NCRzp.V technickom preukaze je uvedena firma s.r.o. ciez automobil je majetkom firmy. Prosim pomoze mi niekto s predkontaciou?
052/211, 042/321, 321/052, 321/379, 479 zrejme podľa charakteru zmluvy a časového hľadiska.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová
052/211, 042/321, 321/052, 321/379, 479 zrejme podľa charakteru zmluvy a časového hľadiska.
379,479/221 ak platíte z účtu.

Správnosť účtov 379, 479 však záleží od zmluvy. Môže sa jednať aj o iný účet ... Naznačujem účtovanie, nakoľko obchodný záväzok bol zrejme krytý "úverom".
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakujeeeeeeeeeeeem prajem prij.den
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Majka
dakujeeeeeeeeeeeem prajem prij.den
OK ... len ešte nezabudnite na úrok 562/221
0 0
Jana G. Jana G.

Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

Ja mám podobný prípad ale ja mám faktúru, ktorú som zaúčtovala na 042/321 a finančné splátky si vždy k dátumu splatnosti splátky zaúčtujem 562/321 - úrok , pretože vo finančnej dohode sa navýši o úrok hodnota majetku. Potom splátku t.j. úhradu zaúčtujem na 321/221. Odporúčam urobiť si analytiku na 321, aby si si vedela odkontrolovať zostatok splátky.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozor, úver a kúpa na splátky je rozdiel.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

...prave som zistila ze ta firma si neuplatnila ani dph, mala na to narok? su Q. platcami dph, no fakturu na kupu automobilu z autobazaru nemame, ja si myslim ze ta dph tam mala byt. je to uzitkove auto kupene na uver.... hm?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim viem niekto poradit k tej fakture,nemam ju len zmluvu od autobazaru a to je bez dph.

tiez by ma zaujimalo ako je to s odpisovanim? cena auta je 250tis. z toho zaplatil v hotovosti 50tis. a ostatne zaplatila uverova spolocnost ktorej firma s.r.o. splaca za to auto.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Majka Pozri príspevok
...prave som zistila ze ta firma si neuplatnila ani dph, mala na to narok?
Mala ak:
- je platiteľom dane,
- autobazár je platiteľom dane,
- autobazár uplatní pri predaji voči kupujúcemu daň a nepostupuje podľa § 66, ktorý sa týka osobitnej úpravy,
- a následne sú splnené ostatné podmienky (súvislosť s podnikaním, použitie auta na zdaňované činnosti, faktúra atď.).

Ak autobazár uplatní osobitnú úpravu, je povinný túto skutočnosť na faktúre uviesť. Vtedy nie je možné daň na faktúre ani vyčísliť, ani kupujúcim odpočítať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Majka Pozri príspevok
Tiez by ma zaujimalo ako je to s odpisovanim? cena auta je 250tis. z toho zaplatil v hotovosti 50tis. a ostatne zaplatila uverova spolocnost ktorej firma s.r.o. splaca za to auto.
Ak auto obstaráte ... tak ho zaradíte do používania po splnení si povinností s tým spojených. Následne začnete s odpisovaním.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová Pozri príspevok
052/211, 042/321, 321/052, 321/379, 479 zrejme podľa charakteru zmluvy a časového hľadiska.
Keby sme pokračovali s účtovnými operáciami nasledovalo by:
- 022/042
- 551/082
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Je to velmi komplikvane a preto si s tym neviem rady, pretoze kupnopredajna zmluva tam vlastne nie je ale sprostredkovatelska medzi predavajucim a firmou kt. to auto kupila autobazar tam nikde nefiguruje len na PPd kt. potvrdili ze prijali 50tis, sprostredkovatel.zmluva je na 250tis., z toho zaplatil 50tis. v hotovosti bazaru a 200tis. prostrednictvom uverovej spolocnosti.nemam faktury len zmluvy, nemam splatkovy kalendar.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať