Zavrieť

Porady

Aku zmluvu?

SZČO chce " zamestnať " inú SZČO . Aku zmluvu s ním treba spísať? Alebo stačí niečo ako Dohoda o vykonaní práce?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    popleta
    SZČO chce " zamestnať " inú SZČO . Aku zmluvu s ním treba spísať? Alebo stačí niečo ako Dohoda o vykonaní práce?
    Ak chce zamestnať, urobí sa pracovná zmluva a tým pádom sa jedná o vášho zamestnanca. Ak ako SZČO, tak môže na základe objednávky. Môže sa aj na základe Dohody o VP.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Medzi SZČO a SZČO môže byť napr. zmluva o dielo.....Dohoda o VP je už v pozícii zamestnávateľ - zamestnanec. Otázka je veľmi všeobecná.

    popleta je offline (nepripojený) popleta

    Iveta -popleta popleta
    SZČO 1 vlastní pracovný stroj a chce SZČO 2 zamestnať,alebo dať pracovať ako strojníka na na uvedený prac (stavebný ) stroj.

    Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

    Lubaba
    ekopo
    Medzi SZČO a SZČO môže byť napr. zmluva o dielo.....Dohoda o VP je už v pozícii zamestnávateľ - zamestnanec. Otázka je veľmi všeobecná.

    našla by sa tu nejaká zmluva o dielo / vzor/?

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    popleta
    SZČO 1 vlastní pracovný stroj a chce SZČO 2 zamestnať,alebo dať pracovať ako strojníka na na uvedený prac (stavebný ) stroj.
    Asi najčistejšia by bola pracovná zmluva.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    popleta
    SZČO 1 vlastní pracovný stroj a chce SZČO 2 zamestnať,alebo dať pracovať ako strojníka na na uvedený prac (stavebný ) stroj.
    Staviaš to do pracovnoprávneho pomeru. SZČO 2 má na výkon uvedených prác živosť? Pre LUBABU - hneď sem nejakú prilepím.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    tinaM
    Asi najčistejšia by bola pracovná zmluva.
    Nepovažujem pracovnú zmluvu v tomto prípade za "najčistejšiu" - jedna SZČO si to odskáče - a to na odvodoch. Takto si platí každá SZČO odvody sama za seba podľa dosiahnutých príjmov. Je to spravodlivejšie - ale činnosť sa musí odvíjať od možností živnostenského oprávnenia.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Orsz
    Nepovažujem pracovnú zmluvu v tomto prípade za "najčistejšiu" - jedna SZČO si to odskáče - a to na odvodoch. Takto si platí každá SZČO odvody sama za seba podľa dosiahnutých príjmov. Je to spravodlivejšie - ale činnosť sa musí odvíjať od možností živnostenského oprávnenia.
    Z otázky zadávateľa som pochopila, že sa jedná o dlhodobejšiu činnosť, preto som volila pracovnú zmluvu. S tými odvodmi máš pravdu.To si SZČO odskáče.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Orsz
    Nepovažujem pracovnú zmluvu v tomto prípade za "najčistejšiu" - jedna SZČO si to odskáče - a to na odvodoch. Takto si platí každá SZČO odvody sama za seba podľa dosiahnutých príjmov. Je to spravodlivejšie - ale činnosť sa musí odvíjať od možností živnostenského oprávnenia.

    Prečo by nebola najčistejšia . Z položenej otázky mám dojem , že sa obchádza práve táto pracovná zmluva , a smeruje zamestnaniu na ŽL.
    Naposledy upravil Zita5 : 21.01.07 at 21:35

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Zita5
    Prečo by nebola najčistejšia . Z položenej otázky mám dojem , že sa obchádza práve táto pracovná zmluva , a smeruje zamestnaniu na ŽL.
    Áno, v tomto máš pravdu. Ale je to problém zvlášť vo väčších firmách - ktoré vyžadujú radšej ŽL - a pritom by to mohlo podliehať pracovnej zmluve, pretože takíto ľudia prichádzajú o mnohé výhody, ktoré majú zamestnanci. Ale ja som sa vyjadrila k tomuto konkrétnemu prípadu - SZČO a SZČO - treba vychádzať z toho do akej miery to jednu SZČO zaťaží - podnikanie na ŽL nie je vždy miliónový obrat, a preto si to musí posúdiť sám - tu bola len rada, na čo sa má pozrieť, aby na to nedoplatil.

    popleta je offline (nepripojený) popleta

    Iveta -popleta popleta
    ekopo
    Staviaš to do pracovnoprávneho pomeru. SZČO 2 má na výkon uvedených prác živosť? Pre LUBABU - hneď sem nejakú prilepím.

    Áno, živnosť má na tieto práce a tiež aj preukaz strojníka.

    popleta je offline (nepripojený) popleta

    Iveta -popleta popleta
    Takže čo mi radíte? - pracovnú zmluvu
    - zmluvu o dielo
    - príp. nejakú formu objednavky ?
    Ak je to možné prosim aj nejaký vzor.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Orsz
    Áno, v tomto máš pravdu. Ale je to problém zvlášť vo väčších firmách - ktoré vyžadujú radšej ŽL - a pritom by to mohlo podliehať pracovnej zmluve, pretože takíto ľudia prichádzajú o mnohé výhody, ktoré majú zamestnanci. Ale ja som sa vyjadrila k tomuto konkrétnemu prípadu - SZČO a SZČO - treba vychádzať z toho do akej miery to jednu SZČO zaťaží - podnikanie na ŽL nie je vždy miliónový obrat, a preto si to musí posúdiť sám - tu bola len rada, na čo sa má pozrieť, aby na to nedoplatil.
    Všetko je v poriadku , ja som reagovala , nakoľko som z toho mala taký pocit ako som uviedla a či to je veľká firma alebo malá firma , vždy ale vždy takz. zamestnanci na živnostenský list sú vo veľkej nevýhode , nakoľko si musia plniť svoje pracovné povinnosti voči tzv.zamestnávateľovi , ako zamestnanci ......a pri tom všetkom svoje práva z takéhoto pracovného zväzku uplatniť nemôžu ......no ale to my dve nevyriešime ....

    Šelinka je offline (nepripojený) Šelinka

    Šelinka
    Poraďte mi prosím, akú zmluvu môžeme uzavrieť so SZČO? Sme s.r.o. - SBS-ka a mal by pre nás robiť strážnika.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.