Zavrieť

Porady

Stavebné práce.

Zateplovanie domu bolo ukončené v starom roku 2006. V januári 2007 bude prebiehať kolaudačné konanie. Stavebník má všetko vyfakturované, DPH ide na výstupe, ale prijaté úhrady sú iba zálohovými platbami.

Bolo by dobre, aby zálohové platby boli príjmom ovplyvňujúcim ZD.
Dá sa s tým niečo urobiť?

Ďakujem.

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Neviem čo všetko a ako je riešené zateplenie domu. Určite je podpísaná nejaká zmluva o dielo. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že sa priebežne bude faktúrovať čiastočne prevedené práce, tak takýto príjem by bol POZD.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    renča1
    Neviem čo všetko a ako je riešené zateplenie domu. Určite je podpísaná nejaká zmluva o dielo. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že sa priebežne bude faktúrovať čiastočne prevedené práce, tak takýto príjem by bol POZD.
    OK od stavebíka vypýtam zmluvy a podľa toho sa zariadime.
    Ale predpokladám, že dielčie plnenie by mohlo spočívať v tom, že pri zateplovaní prekladali lešenia po ukončení časti obvodového múru. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že po ukončení jednotlivých častí obvodového múru bude dielčia fakturácia tak je to predmetom dane z príjmu.

    Zatiaľ ďakujem.

    apo

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Ester plus
    Stavebník má povinnosť stavbu skolaudovať alebo odberateľ?
    Domnievam sa, že skolaudovanie je dôležitejšie pre stavebníka aby bol oprávnený vystaviť faktúru, ktorá ukončí jeho práce a začne plynúť záruka a skolaudovanie by mohlo byť royhodujúcim momentom pre daň z príjmu stavebníka.

    apo

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    apo
    OK od stavebíka vypýtam zmluvy a podľa toho sa zariadime.
    Ale predpokladám, že dielčie plnenie by mohlo spočívať v tom, že pri zateplovaní prekladali lešenia po ukončení časti obvodového múru. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že po ukončení jednotlivých častí obvodového múru bude dielčia fakturácia tak je to predmetom dane z príjmu.

    Zatiaľ ďakujem.

    apo
    Presne tak.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    renča1
    Presne tak.
    Mám text zmluvy kde je napísané:
    1. Je dohodnutá celková cena za dielo bez DPH + DPH
    2. Na začiatok sa preplatí zálohová faktúra
    (pokryje výdavky na materiál -toto je len moja poznámka )
    3. Po polovici vykonaných prác zhotoviteľ vystaví faktúru doposiaľ vykonaných prác + dodávky materiálu odsúhlasené objednávateľom.
    4. Zostávajúcu časť uhradí objednávateľ po ukončení diela a jeho prevzatí na základe preberacieho protokulu.


    Formulácia bodu 3 je možno aj o tom, že by takto vyfakturované výkony mohli byť predmetom zýšenia základu dane u stavebníka. Tento názor by som obhajoval tým, že sa nejedná o zálohu, ktoru sa v minulosti korigovali základy dane FO tak, že sa v naledujúcom roku záloha vrátila. Tu sa už nedá cúvnuť, práca sa dokončí nakoľko sú na tom zainteresované obidve strany.

    Objednávateľom je správca bytového domu, ktorý všetky výdavky zúčtuje voči fondu opráv vlastníkov bytov v dome.

    Prosím ešte raz o vyjadrenie k tejto téme.

    Ďakujem.

    apo
    Naposledy upravil apo : 22.01.07 at 17:42

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Pre stavebnika nie je dolezite kolaudacne rozhodnutie. Ja by som to vyfakturovala ako ciastkove zdanitelne plnenie ku konca roku 2006, odpocitala by som z tejto ciastk. FA, zalohove platby, tym padom by tieto zalohy boli pre mna POZD.
    A napr. v DPH ma zalohove platby nepustia. Pretoze ked vystavim zalohovu FA, a odberatel mi ju vyplati, som povinna vystavit danovy doklad do 15 dni.
    Na druhej strane boli prace uskutocnene, tak preco by to nemal byt POZD?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Nie je mi jasné, prečo má mať spojitosť kolaudácia so zateplením. Predpokladám, že sa kolauduje celý RD ako novostavba a tá bola zateplovaná. A zateplenie je len časť projektovaných prác. Predsa ak je práca firmou vykonaná, stavebník je povinný uhradiť. Určite je aj zmluva /mala by byť/ a aj stavebný dozor, ktorý toto všetko sleduje.
    Prikláňam sa k stanovisku betky.
    Pekný večer...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.