Zavrieť

Porady

Dôchodcovia suma 45408

Dôchodca má nárok na vrátenie dane za rok 2006, keď jeho príjem neprekročil sumu 45408.-Sk. Podotýkam, že mal príjmy aj nad 5000.-Sk mesačne aj do 5000.- Sk mesačne. Môže si teda uplatniť aj vrátenie preddavkov aj vrátenie dane vyberanej zrážkou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    inga10
    Dôchodca má nárok na vrátenie dane za rok 2006, keď jeho príjem neprekročil sumu 45408.-Sk. Podotýkam, že mal príjmy aj nad 5000.-Sk mesačne aj do 5000.- Sk mesačne. Môže si teda uplatniť aj vrátenie preddavkov aj vrátenie dane vyberanej zrážkou?
    Len pokiaľ je dôchodcom už dlhšie a nemôže si uplatniť odpočítateľnú položku tak mu daň asi nevrátia.

    Škrtám svoj príspevok aby som niekoho nepomýlila.
    Naposledy upravil katkaj : 26.01.07 at 09:11

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Daň mu bude vrátená, keď neprekročil čiastku 45408,- Sk za rok 2006. Na jednolivých mesačných príjmoch nezáleží.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    svojar
    Daň mu bude vrátená, keď neprekročil čiastku 45408,- Sk za rok 2006. Na jednolivých mesačných príjmoch nezáleží.
    ja ešte asi spím a nemyslí mi to ale ako mu bude daň vrátená ?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Som si čítala aj ten paragraf 32 a som z toho trochu v chaose. Čiže pokiaľ nedosiahol príjem 45408 nemusel platiť daň aj keď si neuplatňuje odpočítateľnú položku ako dôchodca?
    Asi už fakt potrebujem oddych

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    katkaj
    Som si čítala aj ten paragraf 32 a som z toho trochu v chaose. Čiže pokiaľ nedosiahol príjem 45408 nemusel platiť daň aj keď si neuplatňuje odpočítateľnú položku ako dôchodca?
    Asi už fakt potrebujem oddych
    Je to normálne uvažovanie neboj, aj mne sa to na chvíľu zdalo s tou NČ ale podstata je tá, že príjem do výšky
    45 408 vôbec nepodlieha dani z príjmu , a preto ani nemáš povinnosť podať DP /ale môžeš/, teda ak ten dôchodca nedosiahol vyšší príjem vrátia mu daň, lebo nemal žiadnu platiť a na riadku 54 DP, daňovú povinnosť uvedie nula. Vyplýva to z § 46 zákona:

    § 46
    Minimálna výška dane
    Daň alebo daň vrátane jej zvýšenia sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    evina
    § 46
    Minimálna výška dane
    Daň alebo daň vrátane jej zvýšenia sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).
    Evi ďakujem za vysvetlenie. Niekedy mám pocit že tvorcovia zákonov sa s nami hrajú

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    katkaj
    Evi ďakujem za vysvetlenie. Niekedy mám pocit že tvorcovia zákonov sa s nami hrajú
    Katka, keby len hrajú, ale ešte nás za to aj pokutujú

    inga10 je offline (nepripojený) inga10

    inga10
    Podľa mňa na tých príjmoch záleží, pretože keď mal do 5000 tak bola daň vyberaná zrážkou a keď nad 5000 tak preddavkovo a práve v paragrafe 46 sa uvádza kedy sa daň vracia a podľa toho by sa mali dôchodcovi vrátiť pri podaní daňového priznania len preddavky.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Vrátia mu všetko - čítaj tučne vytlačený text v príspevku eviny č. 7 - tých 50% je 45408,- Sk .

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    inga10
    Podľa mňa na tých príjmoch záleží, pretože keď mal do 5000 tak bola daň vyberaná zrážkou a keď nad 5000 tak preddavkovo a práve v paragrafe 46 sa uvádza kedy sa daň vracia a podľa toho by sa mali dôchodcovi vrátiť pri podaní daňového priznania len preddavky.
    Inga to sú dve veci:
    1. Na prvú Ťa už upozornil Svojar v mojom príspevku, t.j. celkový ročný príjem daňovníka /lebo zdaňovacím obdobím je rok/ ak nepresiahne polovičku nezdaniteľnej časti tak vôbec nepodlieha dani z príjmov /§46/
    2. Druhá vec je spôsob platenia dane, v § 43, odst. máš uvedené, kedy daňovník môže považovať zrážkovú daň v priebehu roka za preddavkovú pri zúčtovaní príjmov za zdaňovacie obdobie, t.j. celá jeho odvedená a zrazená daň sa bude na konci roka považovať za daň preddavkovú.
    §43
    7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane
    Naposledy upravil evina : 26.01.07 at 10:22

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.