Zavrieť

Porady

daňova kontrola

Ahojte
Potrebujem poradiť mám dostať daňovu kontrolu je to moja prvá kontrola budu kontrolovať všetko ake podklady by som im mala pripraviť mám s toho trocha obavy.
Poradte
Usporiadat
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

milka1234
Ahojte
Potrebujem poradiť mám dostať daňovu kontrolu je to moja prvá kontrola budu kontrolovať všetko ake podklady by som im mala pripraviť mám s toho trocha obavy.
Poradte
Hlavu hore. Každý si musí robiť svoju robotu aj kontrolór.
K prvotným dokladom ako sú faktúry, PPD, VPD, kniha pokladnice, bankové výpisy, treba ešte nachystať splátkové kalendáre, nájomné a leasingové zmluvy, mzdové veci - ak je to komplexná kontrola, budú kontrolovať aj odvedenie dane zo závislej činnosti, mandátne zmluvy, priznania na daň z motorových vozidiel, výmery napr. z mesta, DÚ, Inventúrny stav zásob, inventárne karty, protokol o odpisoch a hlavne peňažný denník alebo účtovný( neviem či je to JÚ alebo PÚ). V prípade, že niečo zabudnete predložiť, kontrolór Vás vyzve na predloženie alebo v prípade nejasností v dokladoch na doplnenie. Počas kontroly môžte dopĺňať alebo predkladať ďalšie dôkazy na posilnenie preukaznosti.
V každom prípade držím palce, aby to dobre dopadlo. Na tento prípad sa treba dobre poistiť.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zaujímajú ich aj oznámenia o platbách FO nad 100 000...
0 0
milka1234 milka1234

milka1234 je offline (nepripojený) milka1234

dakujem za radu od pondelka začnem všetko kontrolovať
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Je to tak, že ak chcú byť dôslední, pozrú doslova všetko....a sú aj takí, ktorí sa ponáhľajú v rámci svojho prac. času potrkotať do cukrárne a doklady iba na preskáčku preletia ....a sú aj takí, ktorí "just" budú tak dlho hľadať, kým nenájdu neoprávnených 10 halierov ....treba sa pripraviť ako s potrebnými dokladmi, tak aj duševne....je tu už dosť tém a príspevkov, stačí si kliknúť na [SEARCH]kontrola[/SEARCH]
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Chcem sa spýtať k tým kontrolám,za aké obdobie zvyknú kontrolovať. Či je mozné ,že budú kontrolovať aj 5rokov dozadu naraz?
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

Neoznámili Ti na papieri.ktoré poslali , že za aké obdobie vykonajú kontrolu? Podľa mňa by to tam malo byť napísané.
V klude si ho prečítaj možno to tam máš.
Prajem veľa šťastia a držim palce.

Iveta N
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

mariana11
Chcem sa spýtať k tým kontrolám,za aké obdobie zvyknú kontrolovať. Či je mozné ,že budú kontrolovať aj 5rokov dozadu naraz?
Je to možné, pokiaľ na niečo prídu v kontrolovanom období. Počula som nedávno o takom prípade v mojom okolí.
0 0
beatka123 beatka123

beatka123 je offline (nepripojený) beatka123

v prvom rade sa chovaj korektne, tiez su to ludia. Nech tvoje uctovnictvo ma vypovedaciu schopnost, je uhladne a ty vies svoje úctovne zapisy hned obhajovat. Robi to dobry dojem ze vies o com to je. Prvy dojem vela spravi.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

milka1234
Ahojte
Potrebujem poradiť mám dostať daňovu kontrolu je to moja prvá kontrola budu kontrolovať všetko ake podklady by som im mala pripraviť mám s toho trocha obavy.
Poradte
A aký daňový subjekt idú kontrolovať - Teba alebo Tvojho klienta ? Ak klienta - aj jeho to "trápi" ?
Ak ide o Tvoju prvú účasť na kontrole, prečítaj si § 15 Zákona o správe daní a poplatkov , síce je dlhý alebo poučný . Ak prídeš po ods.6 písm.c/ zamysli sa, či Ťa klient poveril poskytovať informácie zamestnancovi správcu dane .... Ak nie, tak by si sa na kontrole ani nemala "motať" . Pri kontrole sa má spovedať a obhajovať výdavky v prvom rade kontrolovaný daňový subjekt ....
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Ak máš ohlásenú daňovú kontrolu, máš konkrétne uvedené, čo budú kontrolovať.
Tie doklady priprav. Mne sa ovedčilo byť prítomnou na kontrole a podávať
vysvetlenia k ich dotazom. Ak nie je niečo hneď poruke, nevadí , doloží sa.
Nie je potrebné sa stresovať! V prvom rade sa si prever, či sedí zaúčtovanie
v peňažnom denníku, odpisy, leassing a mzdy. Všetko ostatné sa dá doložiť
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

myslím si ,že by pri kontrole mala byť prítomná aj keď nemá povrenie.
Je lepšie keď si to obháji hneď pred kontrolou,pretože klient vela krát nevie čo je zaučtované a ako.A ešte raz hlavu hore a neboj sa dopadne to dobre.
Veď daňová kontrola je strašiakom pre všetkych, ale ten dobrý pocit z toho keď všetko dopadne po kontrole je na nezaplatenie.

IVETA N
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Nikdy nezvyknú kontrolovať naraz päť účtovných období. Jedná sa o daň z príjmu alebo DPH? Všetko záleží od kontrolórov. Ty im môžeš dopĺňať čo potrebujú aj v priebehu kontroly. Radšej im daj menej, nech si pýtajú, čo potrebujú.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

To čo a za aké obdobie Ti musia oznámiť a určite oznámili /niekedy telefonicky a písomne to vlastne uvedú v protokole, alebo pri zahájení kontroly/
§15
2/ Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly. Toto oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. Ak z dôvodov na strane daňového subjektu nemožno začať daňovú kontrolu v deň uvedený v oznámení o výkone daňovej kontroly, daňový subjekt je povinný túto skutočnosť do 8 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly oznámiť správcovi dane a dohodnúť so správcom dane iný deň začatia daňovej kontroly, pričom daňová kontrola sa nesmie začať neskôr ako 40 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly...

Nemôžu bezdôvodne kontrolovať čokoľvek a akékoľvek obdobie mimo toho, na ktoré bola oznámená kontrola neboj sa /samozrejme môžu písomne následne urobiť aj také kroky, ale nielen tak, lebo sa im chce/.

3/ Správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia podľa odseku 2, ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní alebo, ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené.

4/ Ak správca dane v priebehu daňovej kontroly zistí skutočnosti odôvodňujúce vykonanie daňovej kontroly aj iného zdaňovacieho obdobia alebo inej dane, ktoré neboli uvedené v oznámení o výkone daňovej kontroly podľa odseku 2, správca dane je oprávnený rozšíriť výkon daňovej kontroly aj o iné zdaňovacie obdobie alebo o inú daň; túto skutočnosť je správca dane povinný písomne oznámiť bez zbytočného odkladu kontrolovanému daňovému subjektu

Prítomnosť na kontrole sa mi osvedčila, pri zahájení kontroly klient oznámi moju prítomnsť ako osoby poverenej....určite aj im sa komunikuje lepšie s osobou, ktorá vie o čom hovorí a pozná presne doklady a spôsob účtovania v tej spoločnosti...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

evina
Prítomnosť na kontrole sa mi osvedčila, pri zahájení kontroly klient oznámi moju prítomnsť ako osoby poverenej....určite aj im sa komunikuje lepšie s osobou, ktorá vie o čom hovorí a pozná presne doklady a spôsob účtovania v tej spoločnosti...
O tomto som písala - stalo sa mi, že som chcela byť prítomná a pomôcť klientovi . Chceli ma vykázať s tým, že som tretia osoba a nemám tam čo robiť bez toho, aby ma oni prizvali . Klient sa skoro po.... Jasné, že som sa tam nakoniec natlačila , ale musela som im s prstom ukázať §§ .

Preto si myslím, že je dobré, aby sme mali osvojené aj ustanovenia Zákona o správe daní a poplatkov, týkajúce sa daňovej kontroly.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Môj klient mal v decembri 2006 DK .Nechcel ich zobrať domov , aby mu robili kontrolu účtovníctva za 2 roky doma .Navrhol daňovým kontrolórom , aby sa kontrola robila u mňa vo firme .Bola som zo začiatku prekvapená, ale potom jasné , že som s tým súhlasila a daniari tiež . Prvý deň bola prítomná aj kontrolovaná SZČO a potom po dohode tam už prítomný ostatné 4 dni nebol .Sem tam občas sa zastavil na 10 minút .Inak som komunikovala s nimi len ja .Samozrejme , že ukončenie DK si už dotiahol s pol hodinovou návštevou a potom nasledovalo na DU podpísanie zápisnice .

Týmto chcem len deklarovať to , že áno treba im ukázať aj príslušný §§ ako píše Johanka , ale záleží asi aj od daniarov a ich prístupu .Aspoň to vidíme , že všade to máme rozdielne .
Naposledy upravil Zita5 : 28.01.07 at 18:48
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5

Týmto chcem len deklarovať to , že áno treba im ukázať aj príslušný §§ ako píše Johanka , ale záleží asi aj od daniarov a ich prístupu .Aspoň to vidíme , že všade to máme rozdielne .
Iste záleží vždy vždy len a len od ľudí......ale ....daniari musia akceptovať to, že kontrolovaný subjekt poverí rokovaním s nimi inú osobu a takisto aj to, kde vyberie pre nich vhodné miesto a vytvorí podmienky pre kontrolu v súlade zo zákonom....takže až tak veľa nezáleží len od nich , aby určovali tieto podmienky.....aj ke´d samozrejme všetko záleží od dohody:

6/ Kontrolovaný daňový subjekt má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane tieto povinnosti: a) umožniť poverenému zamestnancovi správcu dane vykonať daňovú kontrolu,
b) zabezpečiť vhodné miesto a podmienky na vykonanie daňovej kontroly,
c) poskytovať požadované informácie sám alebo ním určenou osobou,....
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Dievčatá, tak už aj mne prišiel papierik, že bude daňová kontrola a to 12.marca. "Lepší" termín si ani nevedeli naplánovať.
Je to podvojné účtovníctvo-prvé, daň z príjmu a nenapísali aké doklady im mám vytlačiť. ....a veľmi sa bojím
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jess Pozri príspevok
Dievčatá, tak už aj mne prišiel papierik, že bude daňová kontrola a to 12.marca. "Lepší" termín si ani nevedeli naplánovať.
Je to podvojné účtovníctvo-prvé, daň z príjmu a nenapísali aké doklady im mám vytlačiť. ....a veľmi sa bojím
Strach bokom , držíme Ti palčeky .
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

jess Pozri príspevok
Dievčatá, tak už aj mne prišiel papierik, že bude daňová kontrola a to 12.marca. "Lepší" termín si ani nevedeli naplánovať.
Je to podvojné účtovníctvo-prvé, daň z príjmu a nenapísali aké doklady im mám vytlačiť. ....a veľmi sa bojím
neboj sa maš dosť času aby si si skontroloval vsetky doklady, držim palce
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

V decembri 2006 som mala kontrolu na sro-čku za rok 2004 daň z príjmu.Dala som im faktúry, pokladňu,bank.výpisy, interné doklady,mzdy-na všetkých dokladoch pripnutá tzv.plachta -predkontácia dokladov,dph prizania zmluvy, interný predpis na vedenie účtovníctva, skratky použitých symbolov, dodatok k intern.zmluve o vykonaní inventúry , štrťročné účtovné denníky, hlavné knihy, výkazy ziskov a strát, súvahy, inventúry k zásobám,majetku, pohľadávkam, záväzkom k 31.12.2004, denníky jázd-vlastne všetko čo sa v tom roku účtovalo .Mali to prehľadne uložené, dala som im moje tel.číslo a po mesiaci ukončili daň kontrolu, nezistili žiaden rozdiel.Veľmi mi pomohla porada čo sa týka interných smerníc a inventúrnych zoznamov.Teraz mám zase na tú istú frimu kontrolu DPH tak som dala záznamovú povinnosť, zoznam DPH dokladov a z denníka vytlačila účty 343 na porovnanie so záznamovou povinnosťou a potrebné doklady k tomu (FV,FP, pokladňa, interné predpisy, zmluvy). A čakám....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať