Zavrieť

Porady

Havarijne poistenie mot.vozidla

Ahojte poradaci,

ak ste sa stretli s podobnym problemom, prosim o radu.

Podnikatel - FO - uctujuci v JU mal uzatvorene havarijne poistenie motoroveho vozidla - splatne 9.9.2006, na obdobie od 9.9.2006 - 9.9.2007. Dna 13.9.2006 s vozidlom havaroval - poistovna posudila havariu ako totalnu skodu, auto vyradene z evidencie DI dna 5.12.2006, vrak bol odpredany novemu majitelovi, ktory je zapisany v tech.preukaze.

V case havarie nebolo zaplatene havarijne poistenie.
Dna 31.10.2006 poistovna vyzvala majitela na zaplatenie dlzneho poistneho. Z listu poistovne citujem : "Na zaklade oznamenia o poistnej udalosti /totalna skoda/podla § 803, odst.2 Obcianskeho zakonnika zaniklo predmetne poistenie dna 13.9.2006 v dosledku zaniku poisteneho rizika. V zmysle § 803 odst.3 Obc.zakonnika ma poistovna pravo na poistne do konca poistneho obdobia, v ktorom poistna udalost nastala."
Na zaklade tohto listu bolo zaplatene poistne v plnej vyske /16 170,-SK/ dna 16.11.2006.

V akej vyske ho mozem zahrnut do danovych vydavkov r.2006?

Dakujem za odpoved

------------
Veronika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nevie mi niekto poradit ? Nevyznam sa v spleti §-ov Obč.zakonnika v spojeni so zakonom o daniach prijmov. Prosííím.........

    -----------
    Veronika

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Auto bolo zahrnuté v majetku firmy? Bolo v osobnom vlastníctve SZČO? Aká bola jeho zostatková hodnota? Za akú sumu bol vrak odpredaný?

    Teba zaujíma postup účtovania alebo v akej výške si môžeš havarij.poistenie zahrnúť do daňových výdavkoch?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    auto je v majetku firmy, zostakovu cenu viem vyriesit. Zaujima ma len vyska havarijneho poistenia - bolo zaplatene do r.9.9.07, auto bolo v decembri 2006 vyradene z majetku. Za normylny okolnosti by som ziadala vratenie alikv.ciastky V tom pripade - totalna skoda - poistovna trvala na zaplateni plnej vysky hav.poistenia. Co s tym ?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Tak ako zákonne poistenie, tak aj havarij.poistenie sa v JÚ časovo nerozlišuje. Pri jeho zaplatení sa výdavok za havarijne poistenie zahrňa do základu dane dňom úhrady, aj keď v tomto prípade prišlo neskôr k totálnej škode.

    PS: Výdavok dňom úhrady treba naúčtovať do výdavkov ovpl.základ dane v plnej výške. Ak by bola vrátena alikv.čiastka z havarij.poistenia, tak príjem by sa účtoval ako príjem ovplyv.základ dane v druhotnom členení ostatné príjmy. Dúfam, že som ťa pochopila a chcela si počuť túto odpoveď.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nie celkom s tebou suhlasim, auto bolo v prevadzke len 3 dni, aj ked sa poistne casovo nerozlisuje, uz v tomto case nebolo vyuzivane na dosiahnutie prijmov.
    Idem pre istotu napisat dotaz na UDR, nerada by som mala problemy pri danovej kontrole.
    Dakujem za odpoved.

    -----------
    Veronika

    Havarijne poistenie mot.vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.