Zavrieť

Porady

príjem z predaja obchod.podielu

prosím Vás, viete mi poradiť, ako môžem ponížiť príjem z ochod. podielu? môžem kúpiť iný obch.podiel v inej s.r.o.? ako to bude potom v daň.priznaní FO? bude to výdavok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pri príjme z prevodu obchodného podielu môžeš ako výdavok uplatniť iba vklad alebo obstarávaciu cenu tohoto podielu.
    Ešte upozorňujem na § 52 ods.21 Zákona o dani z príjmov:
    Na zdanenie príjmu z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak nejde o predaj cenných papierov, obstaraných pred účinnosťou tohto zákona, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov, sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.
    Nemôžeš využiť túto možnosť oslobodenia od dane ?

    ŽURO je offline (nepripojený) ŽURO

    ŽURO
    Ďakujem. oslobodenie nemôžem využiť, lebo tento príjem bol v r.2006. Aj keď všetky tieto výdavky uplatním, a ešte v tom roku 2006 kúpim obch.podiel v inej spoločnosti, bude to výdavok r.2006 ? a zdaním len ten rozdiel?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pri posudzovaní možnosti oslobodenia je podstatné, kedy bol predávaný obchodný podiel nadobudnutý .....
    Do výdavkov dávaš sumu, za ktorú si nadobudol predávaný obchodný podiel.
    Obch.podiel, ktorý si kúpil v inej spoločnosti s týmto nič nemá. Ak by si ho niekedy v budúcnosti predal, tak až pri jeho predaji si dáš jeho obstarávaciu cenu do výdavkov. Každý obchodný podiel sa posudzuje jednotlivo.

    Carl je offline (nepripojený) Carl

    Carl
    Mám prípad nadobudnutia obchodného podielu (100%) v sro. fyzickou osobou. Podľa zmluvy o prevode obchodného podielu je nadobudnutie bezodplatné.
    Otázka:
    Ide u nadobúdateľa obchodného podielu o zdaniteľný príjem FO? On vlastne dostal obchodný podiel zadarmo, keby to bolo za úplatu, mal by výdavok. Takto sa mi to vidí ako nepeňažný príjem - je to možné?
    Hodnotil by som to ako príjmom podľa § 6, ods. 5...?
    Ďakujem.

    človiečik je offline (nepripojený) človiečik

    človiečik
    a na aký účet vlastne zaúčtujete príjem z predaja obchodného podielu? prosím súrnu odpoveď. ďakujem

    človiečik je offline (nepripojený) človiečik

    človiečik
    predávajúci majiteľ firmy, ale fitma ostáva, predáva iba podiel a v značnej výške - ja by som to dala na nejaku 668, ale neviem ci dobre? dakujem. lebo ZI ostáva.

    človiečik je offline (nepripojený) človiečik

    človiečik
    este aby som to upresnila podiel predáva s velkým ziskom. a ten sa musí zaúčtovať zrejme ako nejaký výnos, alebo mimoriadny výnos? ale podľa účt.osnovy to vyzera na 668 nie na mimoriadny výnos. dúfam, že je to tak dobre.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ešte raz a zrozumiteľnejšie .
    Spoločník , ktorý predáva obchodný podiel, je iná s.r.o. alebo je to FO - občan?
    Ak je to FO - občan, o zmluve o prevode obchodného podielu v s.r.o. neúčtuješ. Príjem z prevodu si zdaní sám, v DP typ B, v § 8 .
    Ak doba medzi nadobudnutím obchodného podielu a jeho predajom presiahla 5 rokov, môže využiť oslobodenie od dane v zmysle § 52 ods.21 Zákona o dani z príjmov.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak je spoločníkom iná s.r.o., má podiel v obchodnej spoločnosti zaúčtovaný na účte 06x . V prípade prevodu obchodného podielu účtuje:
    - tržba z predaja podielu - pohľadávka voči kupujúcemu 315/661
    - úbytok podielu pri predaji - 561/06x

    človiečik je offline (nepripojený) človiečik

    človiečik
    dakujem ti velmi pekne, uz som myslela, ze si na mna zabudla. a prajem krasny a uspesny den nielen pracovny.

    slavuska je offline (nepripojený) slavuska

    slavuska
    moze mi niekto poradit?
    s.r.o. s dvomi spolocnikmi FO, so zakladnym imanim zapisanym v OR vo výške 200000,-- Sk a aj splatenym v plnej vyske, chcu tuto s.r.o. predat. to znamena ze vsetko ostane tak ako do teraz, len sa zmenia spolocnici. s novym spolocnikom PO sa dohodli na sume 40 mil. korun, co predstavuje budovy, pohladavky, zavazky, zamestnancov a aj vlastne meno spolocnosti.
    ak tomu dobre rozumiem, tak FO si to musia zdanit dan.priznanim B § 8 kde do prijmu pojde 40 mil a do vydavkov 200 tis?
    co sa povazuje za nadobudnutie obchodneho podielu? je to zalozenie s.r.o. so splatenim vkladu?
    ak bola firma zalozena v r. 2001. znamenalo by to ze mozme uplatnit § 52 odst.21 a bol by tento prijem pre spolocnikov FO oslobodeny od dane????

    taketo veci hodia na hlavu uctovnicke .....

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    slavuska Pozri príspevok
    moze mi niekto poradit?
    s.r.o. s dvomi spolocnikmi FO, so zakladnym imanim zapisanym v OR vo výške 200000,-- Sk a aj splatenym v plnej vyske, chcu tuto s.r.o. predat. to znamena ze vsetko ostane tak ako do teraz, len sa zmenia spolocnici. s novym spolocnikom PO sa dohodli na sume 40 mil. korun, co predstavuje budovy, pohladavky, zavazky, zamestnancov a aj vlastne meno spolocnosti.
    ak tomu dobre rozumiem, tak FO si to musia zdanit dan.priznanim B § 8 kde do prijmu pojde 40 mil a do vydavkov 200 tis?
    co sa povazuje za nadobudnutie obchodneho podielu? je to zalozenie s.r.o. so splatenim vkladu?
    ak bola firma zalozena v r. 2001. znamenalo by to ze mozme uplatnit § 52 odst.21 a bol by tento prijem pre spolocnikov FO oslobodeny od dane????

    taketo veci hodia na hlavu uctovnicke .....
    Podľa znenia otázky doba medzi nadobudnutím obchodného podielu spoločníkmi a jeho predajom presiahla 5 rokov, t.j. môže byť uplatnené oslobodenie od dane v zmysle § 52 ods. 21 zákona o dani z príjmov.

    slavuska je offline (nepripojený) slavuska

    slavuska
    ingi Pozri príspevok
    Podľa znenia otázky doba medzi nadobudnutím obchodného podielu spoločníkmi a jeho predajom presiahla 5 rokov, t.j. môže byť uplatnené oslobodenie od dane v zmysle § 52 ods. 21 zákona o dani z príjmov.


    to znamena ze dostanu 40 000 000,-- ktore nezdania?????
    urcite sa to tyka aj spolocnikov, ktorí su FO?

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    slavuska Pozri príspevok
    to znamena ze dostanu 40 000 000,-- ktore nezdania?????
    urcite sa to tyka aj spolocnikov, ktorí su FO?
    Podľa môjho názoru je to veru tak.

    Slavuška, ak si si nie istá a súčasne sa jedná o takú veľkú sumu, treba sa poradiť s daňovým poradcom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.