Zavrieť

Porady

Ochranná doba a náhrada za PN

Nechcem sa pytat mimo temy, ale aj tak.

Po materskej som nastupila do prace, odpracovala som tyzden a som PN. Na mna sa nevstahuje ochranna doba - vsak? A ako mi bude ratat zamestnavatel nahradu? Podla akeho zakona?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Monkey
    Nechcem sa pytat mimo temy, ale aj tak.

    Po materskej som nastupila do prace, odpracovala som tyzden a som PN. Na mna sa nevstahuje ochranna doba - vsak? A ako mi bude ratat zamestnavatel nahradu? Podla akeho zakona?
    Neslušne odpoviem na prvú otázku až dvomi otázkami:

    1. Je dôvod na to, aby sa na Teba nevzťahovala ochranná doba?
    Z Tvojho príspevku sa nedá zistiť, či taký dôvod existuje.

    2. Prečo sa pýtaš na ochrannú dobu, ak si sa počas trvania pracovného pomeru stala dočasne práceneschopnou?
    Ochranná doba prichádza do úvahy pri neexistencii nemocenského poistenia (napríklad, ukončenie pracovného pomeru alebo prerušenie poistenia).

    Neviem, ako Ti bude rátať zamestnávateľ náhradu. Treba sa jeho spýtať, či použije kalkulačku alebo má zakúpený program.

    Pravidlá výpočtu náhrady zamestnávateľa za dočasnú práceneschopnosť sú určené v zákone 462/2003.
    Najdôležitejší údaj potrebný pre výpočet sumy náhrady (denný vymeriavací základ) sa určuje podľa zákona o sociálnom poistení 461/2003. V zákone 462/2003 je priamy odkaz na zákon 461/2003.

    Svetlana1 je offline (nepripojený) Svetlana1

    Svetlana1
    Mala by som otázku. Tiež mám zamestnankyňu, ktorá takto nastúpila po RD a je vypísaná s dieťaťom. Ako vypočítam pravdepodobný VZ na ošetrovné?

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Svetlana1
    Mala by som otázku. Tiež mám zamestnankyňu, ktorá takto nastúpila po RD a je vypísaná s dieťaťom. Ako vypočítam pravdepodobný VZ na ošetrovné?
    §57 zákona o sociálnom poistení

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Monkey
    Nechcem sa pytat mimo temy, ale aj tak.

    Po materskej som nastupila do prace, odpracovala som tyzden a som PN. Na mna sa nevstahuje ochranna doba - vsak? A ako mi bude ratat zamestnavatel nahradu? Podla akeho zakona?
    Podľa zadania tvojej otázky si ešte stále zamestnaná. Aj keď si bola na RD tvoje zamestnanie trvalo a nemocenské poistenie rovnako (podmineka 270 dní poistenia splnená). Takže normálne dostaneš vyplatenú náhradu príjmu prvých 10 dní a potom ti bude SP vyplácať PN až do jej skončenia.

    Ochranná doba a náhrada za PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.