Zavrieť

Porady

preddavky

Ahojte poraďáci,
prosím vás o radu. Mám DP FO B - v ktorom riadku DP nájdem údaj, z ktorého potom vypočítavam preddavky na DzP? (Daň na úhradu je r. 103 - to mi je jasné, že toto musím do 31.3.2007 zaplatiť.)
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    sofia18
    Ahojte poraďáci,
    prosím vás o radu. Mám DP FO B - v ktorom riadku DP nájdem údaj, z ktorého potom vypočítavam preddavky na DzP? (Daň na úhradu je r. 103 - to mi je jasné, že toto musím do 31.3.2007 zaplatiť.)
    Ďakujem
    Povinnosť platenia preddavkov Ti vychádza v súvislosti s výškou daňovej povinnosti - riadok 91. Ak je väčšia ako 50 000 máš povinnosť platiť preddavky, ak nižšia nie. V prípade súbehu §§ 5 a 6 sa platia potom vypočítané preddavky v polovičnej výške...

    sofia18 je offline (nepripojený) sofia18

    sofia18
    ďakujem, takže mi z toho vychádza, že keď sa od tohto r. odpočíta DB a preddavok (§43) tak to je len za účelom zaplatenia dane. JE to tak správne? A teda na povinnosť platiť preddavky na daň nemá vplyv to, aká mi vyjde suma dane ktorú mám teraz zaplatiť.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    sofia18
    ďakujem, takže mi z toho vychádza, že keď sa od tohto r. odpočíta DB a preddavok (§43) tak to je len za účelom zaplatenia dane. JE to tak správne? A teda na povinnosť platiť preddavky na daň nemá vplyv to, aká mi vyjde suma dane ktorú mám teraz zaplatiť.
    Nie výška dane, ktorú platíš teraz /teda daň k úhrade/
    nemá vplyv na povinnosť platiť preddavky, ale vplyv má výška dosiahnutej daňovej povinnosti Tá Ti len určí povinnosť platiť preddavky .

    Výšku preddavku potom vypočítaš tak, že od základu dane, ktorý máš uvedený v tomto DP odpočítaš nasledovné položky /nové znenie zákona o DzP/:

    5/ Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň...

    Pri odpočítavaní nezdaniteľnej časti pozor na zmenu znenia paragrfau:
    paragraf 11
    2/ Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,

    Podrobnejšie viď
    http://www.porada.sk/t38634-suhrn-zm...s%BB+roku+2007

    sofia18 je offline (nepripojený) sofia18

    sofia18
    ďakujem. Takže ak mám napr. v r.91 d.pov. 250 000.- pltaím mesačné preddavky , t.zn. 250 000/12 = 20833.-
    Ďakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    sofia18
    ďakujem. Takže ak mám napr. v r.91 d.pov. 250 000.- pltaím mesačné preddavky , t.zn. 250 000/12 = 20833.-
    Ďakujem
    Ak máš DP 250 000 platíš štvrťročné preddavky, nakoľko Tvoja DP nepresiahla 500 000 /až tu sa platia mesačné/..

    Spôsob výpočtu nie je správna = základ dane /DP r. 2006/, odpočitateľná položka nie, lebo ZD máš vyšší ako 100 násobok živ. minima x 19% = daň mínus DB , mínus zrážková daň podľa paragrafu 43 ak bola a z vypočítanej výšky zistíš 1/4...to budú preddavky, ktoré budeš platiť 30.6.2007, 30.9.2007., 31.12.2007 a 31.3.2008.

    sofia18 je offline (nepripojený) sofia18

    sofia18
    Evina,
    to čo si mi napísala neplatí až pre DP ktoré sa bude robiť za rok 2007? Už mám z toho totálny chaos.
    Teda - ak mám základ dane (r. 69) do 473000.- môžem si uplatniť 90816.- , ak je vyšší tak nie?!

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    sofia18
    Evina,
    to čo si mi napísala neplatí až pre DP ktoré sa bude robiť za rok 2007? Už mám z toho totálny chaos.
    Teda - ak mám základ dane (r. 69) do 473000.- môžem si uplatniť 90816.- , ak je vyšší tak nie?!
    No Sofia pokúsim sa Ti to ozrejmiť. Nie neplatí to pre DP za rok 2007.
    Teraz podávaš DP za rok 2006 a zaplatením dane máš daňovú povinnosť na rok 2006 vyrovnanú./ Nebudem tu teraz uvažovať s tým , či si platila preddavky v roku 2006, ani si nespomínala a neviem či by Ťa to nedomotalo ešte viac./.
    Daňovú povinnosť za rok 2006 si mala vo výške, ktorá Ti zakladá povinnosť platiť preddavky na daň roku 2007 - predpokladá sa, že budeš mať približne takú daňovú povinnosť ako v roku 2006, tak zákonodarca určil, že si budeš túto daň splácať dopredu formou preddavkov. Ke´dže platíš preddavky na daň roku 2007, tak uvažuješ s nezdaniteľnou čiatkou a sadzbou dane, ktorá bude platiť pre rok 2007. V roku 2007 je dané zákonom, že ak máš ZD vyšší ako 100 násobok životného minima tak Ti táto čiastka neprislúcha /vraj milionárska daň /, resp. Ti prislúcha-iným výpočtom, myslím, že kým nepochopíš princíp výpočtu preddavov nebudem toto rozoberať/. To znamená vypočítaš si daň akú by si platila v roku 2007, odrátaš výšku DB a zrážkovej dane vyplatenej v roku 2006 a dostaneš výšku preddavkov, ktorú musíš platiť v 1/4 na daň roku 2007. Neviem to už asi ináč vysvetliť

    P.s. nezdaniteľná časť pre rok 2007 je 95 616...

    sofia18 je offline (nepripojený) sofia18

    sofia18
    Evina,
    si poklad, už mi to konečne došlo. Ja viem, je piatok a tak je toho už za celý týždeň dosť.
    Ešte raz vďaka za vyjasnenie.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    sofia18
    Evina,
    si poklad, už mi to konečne došlo. Ja viem, je piatok a tak je toho už za celý týždeň dosť.
    Ešte raz vďaka za vyjasnenie.
    Hurá, som rada.

    P.s. už i na tomto fóre som povedala, že výpočet preddavkov vymýšľal veľmi komplikovaný človek ak by bolo povedané, že je to 1/4 alebo 1/12 daňovej povinnosti z posledného DP nebol by problém. Možno to tak bude, ak si aj zákonodarci budú muesieť počítať preddavky podľa zákonov, ktoré vymysleli

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.