Zavrieť

Porady

PHM

Dobrý deň.
Ak živnostník, ktorý účtuje v JU používa súkromné auto na podnikateľské účely a nemá ho zaevidované na DÚ, vypočítava si mesačne paušálny výdavok do prevádzkovej réžie. A z tohto si potom môže uplatniť 19% daň?Akože výsledok * 0,19 - a tú daň si uplatní??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    liu
    Dobrý deň.
    Ak živnostník, ktorý účtuje v JU používa súkromné auto na podnikateľské účely a nemá ho zaevidované na DÚ, vypočítava si mesačne paušálny výdavok do prevádzkovej réžie. A z tohto si potom môže uplatniť 19% daň?Akože výsledok * 0,19 - a tú daň si uplatní??
    SZČO, ktorý využíva svoje súkr. motor. vozidlo v súvislosti s podnikaním a účtuje o ňom, je povinný do 15KD od prvého použitia vozidla podať DP na DzMV a uhradiť pomernú časť DzMV...
    Súčasne je povinný viesť evidenciu jázd motor. vozidla a na jej základe, si uplatní náhradu za odjazdené km.
    Zvyšnej časti otázky dobre nerozumiem:-

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    liu
    Dobrý deň.
    Ak živnostník, ktorý účtuje v JU používa súkromné auto na podnikateľské účely a nemá ho zaevidované na DÚ, vypočítava si mesačne paušálny výdavok do prevádzkovej réžie. A z tohto si potom môže uplatniť 19% daň?Akože výsledok * 0,19 - a tú daň si uplatní??
    liu, liu, liu ... ak živnostník používa jeho vozidlo v osobnom vlastníctve na podnikanie, musí podať daň. priznanie k dani z motorových vozidiel a daň zaplatiť (nie ho mať zaevidované na DÚ).
    Aký paušálny výdavok máš na mysli ? 6,20 Sk ? to je v jeho účtovníctve jeho výdavok - patrí do prevádzkovej réžie.
    A akú daň si cche uplatniť ? a ako uplatniť ? čo máš na mysli ?
    Jednoducho povedané od príjmov odpočíta výdavky a ak má zisk - zaplatí daň z príjmu.
    Alebo je to platiteľ DPH ?

    liu je offline (nepripojený) liu

    liu
    Zle som to napísala. On ho nemá ako na podnikanie, teda ani nepodával daňové priznanie, ale chce si uplatňovať tých 6,20. A to ide do prevádzkovej réžie. Len som chcela vedieť, či sa to zaúčtuje aj s daňou, napr.
    výsledná suma po prepočítaní :1000,--
    1000,-- + DPH 190,-- = 1190,--
    no a tých 190 na DPH vstup

    Či som úplne mimo???

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    liu
    Zle som to napísala. On ho nemá ako na podnikanie, teda ani nepodával daňové priznanie, ale chce si uplatňovať tých 6,20. A to ide do prevádzkovej réžie. Len som chcela vedieť, či sa to zaúčtuje aj s daňou, napr.
    výsledná suma po prepočítaní :1000,--
    1000,-- + DPH 190,-- = 1190,--
    no a tých 190 na DPH vstup

    Či som úplne mimo???
    6,20/1km ak si chce účtovať, MUSÍ podať DP a uhradiť DzMV. Účtuje do prevádzkovej réžie, v členení do PHM,.
    Je platiteľom DPH???

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    liu
    Zle som to napísala. On ho nemá ako na podnikanie, teda ani nepodával daňové priznanie, ale chce si uplatňovať tých 6,20. A to ide do prevádzkovej réžie. Len som chcela vedieť, či sa to zaúčtuje aj s daňou, napr.
    výsledná suma po prepočítaní :1000,--
    1000,-- + DPH 190,-- = 1190,--
    no a tých 190 na DPH vstup

    Či som úplne mimo???
    Ak vozidlo používa na zabezpečovanie príjmov alebo v súvislosti s tým, tak je to na podnikanie a platí čo som napísala predtým o tej cestnej dani.
    Suma 6,20 Sk je náhrada za používanie súkr. vozidla ktorú si vyplatí z pokladne - a prečo by si mal vyplatiť ešte 19% DPH ? Nie je to ani dodanie tovaru ani dodanie služby!

    liu je offline (nepripojený) liu

    liu
    áno je platiteľom.
    Pokiaľ nepodá DP, tak si to nemôže uplatňovať, to vtedy akoby ani nemal auto?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    liu
    áno je platiteľom.
    Pokiaľ nepodá DP, tak si to nemôže uplatňovať, to vtedy akoby ani nemal auto?
    Môže... ale dostane pokutu za nepodanie DP a nezaplatenie CD.

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    liu
    áno je platiteľom.
    Pokiaľ nepodá DP, tak si to nemôže uplatňovať, to vtedy akoby ani nemal auto?
    Môže si uplatňovať náhrady v súvislosti s používaním auta, tj. paušálnu náhradu a phm, ale povinnosťou bolo podať aj DP a uhradiť DzMV... tak ako som už písala...

    liu je offline (nepripojený) liu

    liu
    Tak teraz tomu nerozumiem, náhradu si z pokladne vyplatí, čo bude dokladované Evidenciou prevádzky motor. vozidla os. dopravy, čo bude v prevádzkovej réžii bez DPH. A teda, keď si to chce vyplatiť, MUSÍ podať DP (od októbra za minulý rok a za 2007 celý?).A keď to na podnik. účely nepoužíva?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    liu
    Tak teraz tomu nerozumiem, náhradu si z pokladne vyplatí, čo bude dokladované Evidenciou prevádzky motor. vozidla os. dopravy, čo bude v prevádzkovej réžii bez DPH. A teda, keď si to chce vyplatiť, MUSÍ podať DP (od októbra za minulý rok a za 2007 celý?).A keď to na podnik. účely nepoužíva?
    liu, čomu nerozumieš? Ak sa živnostník rozhodne používať svoje súkr. vozidlo na podnikateľské účely, prvý predpoklad je, že zaplatí daň z MV - tu nie je o čom diskutovať. Túto daň si môže zaúčtovať do výdavkov - nie je zahrnutá v sume 6,20.
    Vedie evidenciu jázd, aby sa dalo zistiť koľko km je súkromne a koľko pracovne.
    Za prejazdený benzín na pracovné účely si vyúčtuje náhradu , plus základnú náhradu 6,20 Sk/km (to je amortizácia vozidla, opravy, údržba, umytie, oleje, voda/ostrekovače, zákonná a havar. poistka).
    Parkovanie vozidla tiež môže dať do výdavkov.
    Ak súkr. vozidlo nepoužíva na podnikanie - tak čo? no nebude o ňom a o náhradách účtovať a nemá povinnosť zaplatiť CD - nie je čo riešiť.
    Naposledy upravil liba2 : 04.03.07 at 18:44

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.