Zavrieť

Porady

stvorstranny obchod

Potreboval by som poradit ohladom DPH, pri jednom zaujimavom obchode.
Slovenska firma A kupi tovar od madarskej firmy, preda ho ceskej firme, ktora ho dalej preda slovenskej firme B, pricom preprava tovaru sa vykona priamo z Madarska na Slovensko do firmy B. Vsetky firmy su platcovia DPH len v svojej materskej krajine. Ako budu postupovat jednotlive firmy pri fakturacii?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Miro74
    Potreboval by som poradit ohladom DPH, pri jednom zaujimavom obchode.
    Slovenska firma A kupi tovar od madarskej firmy, preda ho ceskej firme, ktora ho dalej preda slovenskej firme B, pricom preprava tovaru sa vykona priamo z Madarska na Slovensko do firmy B. Vsetky firmy su platcovia DPH len v svojej materskej krajine. Ako budu postupovat jednotlive firmy pri fakturacii?
    1. Maď. firma - Sl. f. A - nadobudnutie tovaru v tuzemsku ( za podm., že maď firma je ident. pre daň v maďarsku ( oslobodené plnenie z hľadiska maďarskej firmy).

    2. Sl. f. A - česká firma - keďže tovar príde z maď. na Slovensko a územie Slov. už neopustí, jedná sa o predaj tovaru v tuzemsku, je predmetom dane na Slovensku, fakturácia so slov. DPH.

    3.česká firma - slov. f. B - česká firma uskutočňuje zdaniteľné plnenie na území SR, vzniká jej povinnosť registrácie v SR (§5). Uskutočniť obchod (začať činnosť , kt. je predmetom dane) by mala až po povinnej registrácii pre daň.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    benka
    1. Maď. firma - Sl. f. A - nadobudnutie tovaru v tuzemsku ( za podm., že maď firma je ident. pre daň v maďarsku ( oslobodené plnenie z hľadiska maďarskej firmy).

    2. Sl. f. A - česká firma - keďže tovar príde z maď. na Slovensko a územie Slov. už neopustí, jedná sa o predaj tovaru v tuzemsku, je predmetom dane na Slovensku, fakturácia so slov. DPH.

    3.česká firma - slov. f. B - česká firma uskutočňuje zdaniteľné plnenie na území SR, vzniká jej povinnosť registrácie v SR (§5). Uskutočniť obchod (začať činnosť , kt. je predmetom dane) by mala až po povinnej registrácii pre daň.

    Plne súhlasím s Benkou (m). Mali sme podobný prípad. My sme sa museli registrovať v ČR. Treba dávať pozor pri reťazových obchodoch a správne určiť miesto dodania. Zákon o DPH pozná iba trojstranný obchod. Všetky obchody ako 4,5- a viac stranné treba posudzovať individuálne. V žiadnom prípade sa nechovať ako pri trojstrannom.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    mam nieco podobne z tohto sudka...

    Ceska firma A preda tovar slovenskej firme B (obe platcovia DPH)

    - medzi sebou nakupuju dvoma sposobmi

    1. klasicky nakup v EU medzi dvoma platcami dph - s tym nemam problem
    2. trojstranny obchod, kedy fakturuje firma A firme B, tovar pride kontajnerom priamo z Ciny do sidla firmy B (SR) - s tym tiez nemam problem, tovar ide cez colnicu, colny urad vyrubi clo aj dph

    Ale vznikol mi uplne novy pripad, obmena bodu 2:

    Ceska firma A predala tovar slovenskej firme B cez colnicu, avsak tovar bol doruceny priamo do Polska firme C. Firma A fakturuje firme B ako v druhom pripade ale nepride clo, lebo firma B fakturuje firme C a az firma C plati clo.

    Pri tom pripade č.2 su na fakture uvedene dodacie podmienky DDU Žilina, tentokrat je tam DDU Witkowice.

    A viem, ze ked je DDU, tak to mi do samozdanenia nevstupuje a ani do intrastatov. Len tyka sa to aj tohto pripadu, ked tovar bol doruceny do Witkowic? ide mi teraz o dph-cku, ci ju kdesi uviest, ci nie...

    vdaka

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    surne s tym potrebujem poradit, ci to mam uviest ako samozdanenie, alebo je na toto extra kolonka v dph-cke...

    vdakaaa

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    andreaS Pozri príspevok
    mam nieco podobne z tohto sudka...

    Ceska firma A preda tovar slovenskej firme B (obe platcovia DPH)

    - medzi sebou nakupuju dvoma sposobmi

    1. klasicky nakup v EU medzi dvoma platcami dph - s tym nemam problem
    2. trojstranny obchod, kedy fakturuje firma A firme B, tovar pride kontajnerom priamo z Ciny do sidla firmy B (SR) - s tym tiez nemam problem, tovar ide cez colnicu, colny urad vyrubi clo aj dph

    Ale vznikol mi uplne novy pripad, obmena bodu 2:

    Ceska firma A predala tovar slovenskej firme B cez colnicu, avsak tovar bol doruceny priamo do Polska firme C. Firma A fakturuje firme B ako v druhom pripade ale nepride clo, lebo firma B fakturuje firme C a az firma C plati clo.

    Pri tom pripade č.2 su na fakture uvedene dodacie podmienky DDU Žilina, tentokrat je tam DDU Witkowice.

    A viem, ze ked je DDU, tak to mi do samozdanenia nevstupuje a ani do intrastatov. Len tyka sa to aj tohto pripadu, ked tovar bol doruceny do Witkowic? ide mi teraz o dph-cku, ci ju kdesi uviest, ci nie...

    vdaka
    Miestom dovozu tovaru je Poľsko - Witkowice (§18/2).
    Vznik daňovej povinnosti rieši §21. V jeho zmysle vám daňová povinnosť nevzniká.
    Uvedené plnenie nie je predmetom dane na Slovensku. Do DP nevstupuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.