Zavrieť

Porady

Účtovanie na prelome rokov v JU

Viacerých zaujímalo ako sa zaúčtuje čiastočná platba záväzkov a pohľadávok na prelome rokov. Tu je vyjadrenie z DR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zo zákona o DPH nevyplýva povinnosť uplatňovať pomernou sumou DPH viažucu sa k výške prijatej resp. zaplatenej DPH pri čiastočnej úhrade záväzkov, resp. pohľadávok. Z uvedeného dôvodu, je na rozhodnutí daňovníka, akou hodnotou bude ovplyvňovať základ dane vyplývajúci z čiastočných úhrad pohľadávok a záväzkov u platiteľa DPH.

Váš dopyt:

SZČO platca DPH, účtuje v JU, eviduje ku koncu roka došlú faktúru. 100.000,- ZD+19.000,-DPH = 190.000,-. Ak uhradí do konca roka len čiastočnú sumu 20.000,-Sk, ako túto úhradu zaúčtuje?
A: 20.000,- Sk OZD
B: 1.000,- OZD + 19.000,- NZD
C: 16.807,- OZD 3.193,- NZD
Aké sú postihy ak účtuje podľa A?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Vas B sposob. Najskor sa vysporiada DPH.
    Rada by som aj ja uctovala A-20 000, Sk OZD, ale neviem si predstavit kontrolora, co by mi vyrubil. Aj softy pri uhradach najskor spracuju DPH.
    Na toto som teda zvedava, co napisu ostatni.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    betka
    Vas B sposob. Najskor sa vysporiada DPH.
    Rada by som aj ja uctovala A-20 000, Sk OZD, ale neviem si predstavit kontrolora, co by mi vyrubil. Aj softy pri uhradach najskor spracuju DPH.
    Na toto som teda zvedava, co napisu ostatni.
    Betka názor je taký, aj taký....pričom DR použilo argumentáciu D ...
    Žiadne uprednostenie, neuprednostnenie, pomerné odpočítanie a pod. jednoducho sa rozhodnite a hin se ukáže ...
    http://www.porada.sk/t17630-dph-v-ju.html

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tento problém sa už na Porade riešil. Názorovo sme sa nezhodli.

    Zastávam názor, že najskôr je potrebné vysporiadať DPH.

    Skúste vyhľadať. Nie je potrebné rozvíjať novú tému. V dvoch predchádzajúcich to bolo riešené dosť obšírne.

    Účtovanie na prelome rokov v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.