Zavrieť

Porady

DPH v JU

Ccela by som Vas poprosit o radu. Mam fakturu za sluzbu...firma este vtedy nebola platcom DPH. Zaplatila ju vsak az ked bola platcom DPH. Moze si tu DPH-cku uplatnit, alebo nie..

Dakujem za radu
Usporiadat
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Nie, nemôže si uplatniť DPH.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Rozhodne nemôžete uplatniť dph
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

V JU nahravam čiastočné úhrady faktur. Program mi automaticky zaplatí celú DPH a zvyšok platby hodí do príjmu a to isté aj v opačnom prípade,keď nahrávam čiastočné úhrady závazkov, najpr.zaplatí DPH a potom náklad.
Je to v poriadku!!! V denníku mám potom pri doplatku faktúry napr.len tržbu a v riadku DPH nič, lebo tá bola celá pri prvej platbe.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

apsgroup
V JU nahravam čiastočné úhrady faktur. Program mi automaticky zaplatí celú DPH a zvyšok platby hodí do príjmu a to isté aj v opačnom prípade,keď nahrávam čiastočné úhrady závazkov, najpr.zaplatí DPH a potom náklad.
Je to v poriadku!!! V denníku mám potom pri doplatku faktúry napr.len tržbu a v riadku DPH nič, lebo tá bola celá pri prvej platbe.
Neviem, či je to otázka alebo konštatovanie, ale program ti to robí dobre - v prvom rade sa predpokladá, že je platená DPH a až potom záväzok či pohľadávka.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Dakujem,ja robím DPH v podvojnom účtovnictve, teraz prvýkrát v JU a som z toho nejaká pomýlená. Nedá da to v tom denníku odkontrolovat, tak som sa zháčila, že ked budem mat na konci roka ciastočne zaplatenú fakturu t.j.celú DPH a len čiAstočne pohladávku či to bude dobre.Mala som dojem, že keď zoberiem v denníku zdanitelne príjmy tak by mi k tomu mala sediet DPH.
Je to niekde v postupoch učtovania,že to treba tak robit?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

apsgroup
Dakujem,ja robím DPH v podvojnom účtovnictve, teraz prvýkrát v JU a som z toho nejaká pomýlená. Nedá da to v tom denníku odkontrolovat, tak som sa zháčila, že ked budem mat na konci roka ciastočne zaplatenú fakturu t.j.celú DPH a len čiAstočne pohladávku či to bude dobre.Mala som dojem, že keď zoberiem v denníku zdanitelne príjmy tak by mi k tomu mala sediet DPH.
Je to niekde v postupoch učtovania,že to treba tak robit?
Nie je to tak v postupoch účtovania. DPH si musíš odkontrolovať podľa evidencie DPH. Mne to tak soft síce nerobí ako Tebe, ale ja predpokladám, že je to ešte pozostatok časov, kedy podmienkou pre odpočítanie DPH bolo jej zaplatenie.
DPH V JÚ nemôžeš odkontrolovávať podľa peňažného denníka , ale s evidenciou DPH. Na výstupe odvádzaš DPH zo všetkých faktúr bez ohľadu na to, či sú uhradené alebo nie a na vstupe ak sú splnené podmienky pre odpočet DPH Dtto. To znamená, napr, že nielen čiastočne uhradené faktúry, ale napr. tieto neuhradené faktúry v denníku vôbec nemáš a v DPH áno.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Toto mi je jasne ako funguje DPH. Mne nie je jasné, ked platím fakturu napr. 100000,-SK + DPH 19000,-Sk. Zaplatím 20000,-Sk čiastočná úhrada. Do denníka mi to soft naučtuje ako 1000,-SK výdavok a DPH 19000,- /To isté aj na strane prijmu ked niekto mne zaplati čiastočne faktúru./ Má to byt tak, alebo sa ja rozhodnem a dám celú sumu 19000,-Sk ako výdavok a dPH nebude zaplatené??? Nejedná sa mi o evidenciu DPH ale o správne účtovanie. Hlavne na konci roka, aby mi to nevyhodili z nákladov, s tým, že to mala byt zaplatená DPH.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

SW Ti to robí dobre, najskôr sa pri čiastočne uhradených výdavkoch a príjmoch - zaúčtuje DPH
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

A musí to tak byt vždy? Nemôžem sa rozhodnúť, že bude zaplatený náklad?
Teraz by mi to tak vyhovovalo na konci roka. Ale ak nie,riskovat nebudem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

prednosť má DPH
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Poprosím Vás /keďže to tvrdíte viacerí a ja neviem čo mi ušlo/ z čoho vyplýva, že pri čiastočnej úhrade má prednosť zaúčtovanie DPH. Takto sme účtovali, keď jednou z podmienok pre uplatnenie nároku na odpočet DPH bolo, že faktúra musí byť uhradená a jeden čas sa to v JÚ týkalo i odberateľských faktúr.
T.č. podmienka úhrady faktúr pre uplatnenie alebo odvedenie DPH nie je- u odberateľských faktúr odvediem vždy /t.j. ŠR DPH dostane/ a ak splním podmienky pre odpočet /DP musí vzniknúť, musí byť uplatnená a mám doklad.../, teda jedným slovom DPH voči ŠR je vyrovnaná- neviem prečo by mala mať teda prednosť pri zaúčtovaní. Skôr by som sa bála, že pri čiastočnej úhrade VF ma budú popoťahovať, že som výšku príjmu neúčtovala vo výške úhrady /teda nižší príjem/, keď DPH musím odviesť tak, či tak ??
Hľadám hľadám a neviem čo mi ušlo, pomôžte...
Naposledy upravil evina : 26.01.06 at 18:54
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

evina
. Skôr by som sa bála, že pri čiastočnej úhrade VF ma budú popoťahovať, že som výšku príjmu neúčtovala vo výške úhrady /teda nižší príjem/
Toto i mne "vŕta v hlave".
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Ja som sa zlakla,že to je len moj problem. Ale vidím,že ho máte viacerí. Na jednej strane nižši príjem, na druhej strane danový výdavok. Ako to teda robíte? Ako Vám to vyhovuje v konkretnom prípade, alebo musia byt presné pravidlá,teda najprv DPH.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
apsgroup
Toto mi je jasne ako funguje DPH. Mne nie je jasné, ked platím fakturu napr. 100000,-SK + DPH 19000,-Sk. Zaplatím 20000,-Sk čiastočná úhrada. Do denníka mi to soft naučtuje ako 1000,-SK výdavok a DPH 19000,- /To isté aj na strane prijmu ked niekto mne zaplati čiastočne faktúru./ Má to byt tak, alebo sa ja rozhodnem a dám celú sumu 19000,-Sk ako výdavok a dPH nebude zaplatené??? Nejedná sa mi o evidenciu DPH ale o správne účtovanie. Hlavne na konci roka, aby mi to nevyhodili z nákladov, s tým, že to mala byt zaplatená DPH.
Neviem v akom softe robíš no ja robím v ALFE. Prvý krát idem za r.2005 robiť daňové z tohto programu. Ked som si kontrolovala úhrady dodáv. a odberat.faktúr som si všimla , že program pri úhrade mi niekedy hlavne pri čiastoč.úhradach zadával sumu úhrady, ale nerozpisoval mi základ dane a dph. Toto som musela opraviť pretože ked si platca dph do príjmu ti v skutočnosti vstupujú zdanit.príjmu a zdanit.výdavky bez dph a nie s dph. DPH bola nárokovaná a zároveň odvedená už z daňových dokladov. Treba dať na to pozor, hlavne ak robíš vo viacerých programov a raz si v PÚ a potom skočíš do JÚ. Toto robilo mne problém, nevedela som sa zorientovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

apsgroup
Ja som sa zlakla,že to je len moj problem. Ale vidím,že ho máte viacerí. Na jednej strane nižši príjem, na druhej strane danový výdavok. Ako to teda robíte? Ako Vám to vyhovuje v konkretnom prípade, alebo musia byt presné pravidlá,teda najprv DPH.
Apsgroup, ja som doteraz tento problém nemala , preto som Ti v príspevku 7 odpovedala ako som odpovedala. Mne sa totiž podmienka zaúčtovania najprv DPH /keď pre DPH nie je rozhodujúce, či je faktúra uhradená/ nezdá správna. Nakoľko viacerí tvrdia, že sa má zaúčtovať DPH rozmýšľam, z čoho to vyplýva. Mne môj soft umožní zaúčtovať čiastočnú úhradu len do výdajov alebo príijmov, a to sa mi zdá správne. Uvediem príklad.

Vystavím faktúru 840 337 ntto
159 663 DPH

spolu 1 000 000,-

DPH v hodnote 159 663 uvediem na svojom výstupe, t.j. odvediem do ŠR bez ohľadu na úhradu faktúry.

Dostanem úhradu 400 000,-
Podľa tvrdení o prednostom zaúčtovaní DPH /stále si neviem vysvetliť prečo/ zaúčtujem 159 663 do DPH a 240 337 do príjmov.
Kto mi vysvetlí ako zdôvodním, že predmetných 159 663 neuznám do príjmov, keď priamo už zo zákona o DPH vyplýva, že pre odvod DPH do ŠR štát nezaujíma, či ja DPH mám uhradenú alebo nie?.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

A ty celú uhradu 400000,-sk nauctujes do prijmov, alebo rozdelis 400000,-sk
na 336134,5 prijem a 63865,5 DPH.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Evina, myslím, že s tou DPH je to programoch nastavené výrobcom. Napr. Alfa JU to má tak, že ak je hodnota pohľadávky 100000+19000=119000 a keď mi túto pohľadávku čiastočne uhradili napr. 50000 a idem to zaúčtovať, program automaticky dá ako zápis do PD DZ=31000 a DPH=19000, tiež nejak uprednostňuje úhradu DPH. A pri zaúčtovávaní ďalšej úhrady vo výške 69000 program automaticky túto sumu zapisuje ako DZ. Ale zasa je možnosť výberu, že pri účtovaní si môžem tieto údaje prepísať = nie sú tam napevno.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Manual
Evina, myslím, že s tou DPH je to programoch nastavené výrobcom. Napr. Alfa JU to má tak, že ak je hodnota pohľadávky 100000+19000=119000 a keď mi túto pohľadávku čiastočne uhradili napr. 50000 a idem to zaúčtovať, program automaticky dá ako zápis do PD DZ=31000 a DPH=19000, tiež nejak uprednostňuje úhradu DPH. A pri zaúčtovávaní ďalšej úhrady vo výške 69000 program automaticky túto sumu zapisuje ako DZ. Ale zasa je možnosť výberu, že pri účtovaní si môžem tieto údaje prepísať = nie sú tam napevno.
Manual o to práve ide. Tie softy tak boli nastavené všetky v čase, keď podmienkou napr. pre uznanie práva odpočtu DPH bolo uhradenie DPH, tak vtedy veľa ľudí napr. len uhradilo hodnotu DPH, aby si ju mohli odpočítať. Povedala by som, že principiálne sú tak softy nastavené, lebo väčšinou sa uhrádza faktúra celá, a tam je rozpis nutný. Sám píšeš však, že Ti dáva vybrať, t.j. podľa mňa počíta aj s takouto alternatívou čiastočnej úhrady....Mne soft tiež dáva možnosť vybrať...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

apsgroup
A ty celú uhradu 400000,-sk nauctujes do prijmov, alebo rozdelis 400000,-sk
na 336134,5 prijem a 63865,5 DPH.
Priznám sa, že som dlhšie neúčtovala takýto prípad. Zamýšľala som sa nad tým pri Tvojej otázke. Myslím si, že keďže celá faktúra je rozdelená na ntto a DPH, tak by sa mala aj čiastočná úhrada takto rozdeliť, t.j. 336 134,50 a DPH 63 865,50 a nemalo by to byť spochybniteľné. Takýto postup sa mi zdá správnejší.
P.S. Pamätám si, že v časoch, keď pre uplatnenie DPH na vstupe musela byť DPH uhradená a odberateľ uhradil práve len tú čiastku DPH, DÚ nechceli uznávať takúto úhradu, že ako oni vedia, že je z tej faktúry uhradená práve DPH. Potom však takéto úhrady /zrejme po nejakom usmenení/ akceptovali.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

evina
Manual o to práve ide. Tie softy tak boli nastavené všetky v čase, keď podmienkou napr. pre uznanie práva odpočtu DPH bolo uhradenie DPH, tak vtedy veľa ľudí napr. len uhradilo hodnotu DPH, aby si ju mohli odpočítať. Povedala by som, že principiálne sú tak softy nastavené, lebo väčšinou sa uhrádza faktúra celá, a tam je rozpis nutný. Sám píšeš však, že Ti dáva vybrať, t.j. podľa mňa počíta aj s takouto alternatívou čiastočnej úhrady....Mne soft tiež dáva možnosť vybrať...
Evka ale nevyberám si, zaúčujem podľa rozpisu... Veď v podstate je to jedno
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať