Zavrieť

Porady

DPH v JU

Ccela by som Vas poprosit o radu. Mam fakturu za sluzbu...firma este vtedy nebola platcom DPH. Zaplatila ju vsak az ked bola platcom DPH. Moze si tu DPH-cku uplatnit, alebo nie..

Dakujem za radu
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nikde v postupoch nie je uvedené, že pri čiastočnej úhrade FA je potrebné najskôr zaúčtovať DPH a potom náklad resp. výnos. Doporučujem ale postupovať po celý rok rovnakým spôsobom. Na konci roka by som aj tak uvažoval tak, čo sa mi hodí do nákladov , resp. výnosov. Zo strany DU to nie je napadnutelné.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

ekopo
Nikde v postupoch nie je uvedené, že pri čiastočnej úhrade FA je potrebné najskôr zaúčtovať DPH a potom náklad resp. výnos. Doporučujem ale postupovať po celý rok rovnakým spôsobom. Na konci roka by som aj tak uvažoval tak, čo sa mi hodí do nákladov , resp. výnosov. Zo strany DU to nie je napadnutelné.
Ja som práve celý rok najprv učtovala DPH, ale teraz na konci roka by mi lepšie vyhovovalo dat najprv náklady, ale moc sa mi to nezdá. Preto táto rozsiahla debata.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

evina
uzávierkové operácie- suma nadspotreby mínus prevádzková réžia mínus DPH
Evina prosím vás k účtovaniu odmínusovanej dph môžete mi povedať aký paragraf sa k takémuto postupu vzťahuje? V zákone o dph to nie je.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

domacnost
Evina prosím vás k účtovaniu odmínusovanej dph môžete mi povedať aký paragraf sa k takémuto postupu vzťahuje? V zákone o dph to nie je.
Domacnost správna pripomienka ďakujem. Pomiešala som nechtiac dva pojmy /čo mimochodom som tu už niekoľkokrát vysvetľovala, že ide o dva druhy daní, a teda sa majú aj tak posudzovať-daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
Nadspotrebu odpočítaš z prevádzkovej réžie a Dph si normálne nárokuješ aj z nákupov neuznaných do DZ dane z príjmu. Vyplýva to priamo z §. 49 zákona o DPH :

Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ ...

Takže DPH neznížiš, lebo ako správne uvádzaš zo zákona o DPH to nevyplýva ), ale znížiš prevádzkovú réžiu o nadspotrebu, ako to vyplýva zo zákona o dani z príjmov
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

evina
Domacnost správna pripomienka ďakujem. Pomiešala som nechtiac dva pojmy /čo mimochodom som tu už niekoľkokrát vysvetľovala, že ide o dva druhy daní, a teda sa majú aj tak posudzovať-daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
Nadspotrebu odpočítaš z prevádzkovej réžie a Dph si normálne nárokuješ aj z nákupov neuznaných do DZ dane z príjmu. Vyplýva to priamo z §. 49 zákona o DPH :

Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ ...

Takže DPH neznížiš, lebo ako správne uvádzaš zo zákona o DPH to nevyplýva ), ale znížiš prevádzkovú réžiu o nadspotrebu, ako to vyplýva zo zákona o dani z príjmov
Ďakujem za konečnú ,správnu odpoveď.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

domacnost
Ďakujem za konečnú ,správnu odpoveď.
Aj ja ďakujem za upozornenie, niekedy človek rýchlejšie koná ako myslí
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nevšimla som si túto tému v čase keď bola horúca, ale čo už, však oživená bola tiež po nejakom čase, takže sa prípadne môžeme k tomu vrátiť.

Každý platiteľ dane má zdaňovacie obdobie a to mesačné alebo štvrťročné. Z uvedeného vyplýva, že najneskôr do 25-teho dňa nasledujúceho mesiaca po skončení kalendárneho štvrťroka má povinnosť odviesť daň z pridanej hodnoty, pričom vlastná dańová povinnosť je rozdiel medzi daňovou povinnosťou a daňou, u ktorej vzniká právo na odpočítanie. To znamená, že vlastne rozdiel medzi daňou na výstupe a vstupe finančne daňovník vysporiada bez ohľadu na to, či faktúru zaplatil, alebo má zaplatenú. Saldo výstupnej a vstupnej dane vysporiada prípadne aj skôr, ako dôjde k úhradám, resp. poukazujem na to, že je to nezávislé vysporiadanie dane od úhrady.

Čo sa týka nastavenia softov, či je to prežitok minulého obdobia, že najskôr započítavajú daň? Nemyslím si, lebo tak spravidla robia nielen v prípade výdaja v JÚ, ale aj v prípade príjmov. A v prípade príjmov sa nikdy neodvádzala DPH pri zaplatení, ale pri vzniku daňovej povinnosti nezávisle od úhrady dane.

Takže čo si myslím o účtovaní? Že platiteľ dane by mal prednostne vysporiadať daň z pridanej hodnoty, nakoľko jeho zdaňovacie obdobie je kratšie ako účtovné obdobie (abstrahujem od osobitných prípadov, kedy dôjde k ukončeniu činnosti a pod.) a vzťah k štátnemu rozpočtu sa prejavuje v účtovníctve cez úhrady dane z pridanej hodnoty nepriamo a nezávisle od vzniku daňovej povinnosti.
Nie je to síce napísané v postupoch, ale DPH sa prejavuje saldom vstupov a výstupov, ktoré sa premietnu do daňového priznania a teda uplatnia sa voči ŠR bez závislosti od úhrady. Toto je argument, ktorý ma vedie k individuálnemu posúdeniu účtovania dane z pridanej hodnoty v jednoduchom účtovníctve.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová
Nevšimla som si túto tému v čase keď bola horúca, ale čo už, však oživená bola tiež po nejakom čase, takže sa prípadne môžeme k tomu vrátiť.


Čo sa týka nastavenia softov, či je to prežitok minulého obdobia, že najskôr započítavajú daň? Nemyslím si, lebo tak spravidla robia nielen v prípade výdaja v JÚ, ale aj v prípade príjmov. A v prípade príjmov sa nikdy neodvádzala DPH pri zaplatení, ale pri vzniku daňovej povinnosti nezávisle od úhrady dane.

Jani nemám teraz čas hľadať /nájdem/ ale kedysi pradávno v začiatkoch sa v JÚ odvádzala DPH v prípade až keď bola uhradená.

Takže čo si myslím o účtovaní? Že platiteľ dane by mal prednostne vysporiadať daň z pridanej hodnoty, nakoľko jeho zdaňovacie obdobie je kratšie ako účtovné obdobie (abstrahujem od osobitných prípadov, kedy dôjde k ukončeniu činnosti a pod.) a vzťah k štátnemu rozpočtu sa prejavuje v účtovníctve cez úhrady dane z pridanej hodnoty nepriamo a nezávisle od vzniku daňovej povinnosti.
Nie je to síce napísané v postupoch, ale DPH sa prejavuje saldom vstupov a výstupov, ktoré sa premietnu do daňového priznania a teda uplatnia sa voči ŠR bez závislosti od úhrady. Toto je argument, ktorý ma vedie k individuálnemu posúdeniu účtovania dane z pridanej hodnoty v jednoduchom účtovníctve.
Neviem, či som dobre porozumela, lebo v prvej časti si myslím, že so mnou nesúhlasíš a v druhej už áno
Sú prípady ak je DPH odvedená a napr. uhradená až v budúcom roku, teda ju v JÚ zaúčtujeme až v ďalšom roku. Ja stále preto nevidím dôvod prečo pri čiastkovej úhrade by mala byť zúčtovaná DPH prednostne a nie napr. výnosy /veď to je tiež prednostný vzťah k ŠR/...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozerám sa na to tak, že DPH premietam do daňového priznania saldom vstupov a výstupov a ak mi vznikne daňová povinnosť, tak ju musím uhradiť bez ohľadu na stav úhrad došlých a vyšlých faktúr a ostatných dokladov týkajúcich sa DPH. Čiže DPH - hradím klientovi, čo sa prejaví v PD ale nezávisle od toho premietam do daňového priznania k DPH. T.j. aj keby som uhradila zo všetkých faktúr len DPH a mne uhradili len DPH, stále sa dostanem len na úroveň daňovej povinnosti, ktorú som už v daňovom priznaní uplatnila - priznala. Preto účtujem prednostne o DPH. Kým tá nie je uhradená, tak vlastne stále sa dostávam iba na saldo DPH uplatnené v daňovom priznaní a vysporiadavam si svoj vzťah z titulu vstupov a výstupov dane za svoje zdaňovacie obdobie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová
Pozerám sa na to tak, že DPH premietam do daňového priznania saldom vstupov a výstupov a ak mi vznikne daňová povinnosť, tak ju musím uhradiť bez ohľadu na stav úhrad došlých a vyšlých faktúr a ostatných dokladov týkajúcich sa DPH. Čiže DPH - hradím klientovi, čo sa prejaví v PD ale nezávisle od toho premietam do daňového priznania k DPH. T.j. aj keby som uhradila zo všetkých faktúr len DPH a mne uhradili len DPH, stále sa dostanem len na úroveň daňovej povinnosti, ktorú som už v daňovom priznaní uplatnila - priznala. Preto účtujem prednostne o DPH. Kým tá nie je uhradená, tak vlastne stále sa dostávam iba na saldo DPH uplatnené v daňovom priznaní a vysporiadavam si svoj vzťah z titulu vstupov a výstupov dane za svoje zdaňovacie obdobie.
OK, ale prečo uprednosťnujeme DPH pre daňou z príjmu?. DPH musíme odviesť aj keď ju nikdy neuhradíme, čiže nám niikdy ani nemusí vstúpiť do peňažného denníka. Príklad mám faktúru ntto 10 000 000 DPH 1 900 000. Úhrada 1 900 000. Ako sa obhájim/viem, že zákon to presne nerozpisuje, že tých 1 900 000 malo ísť v účovníctve len do kolonky DPH a žiadna časť do výnosov? To by mi predsa mohli povedať, že oni považujú celú úhradu vo vzťahu k výnosom , lebo úhrada DPH z hľadiska jej povinnosti odvodu ich nezaujíma...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ja sa na to pozerám tak, že DPH má prednosť, lebo daňové priznanie podávam bez ohľadu na úhradu dane a aj saldo vzniknutej vlastnej daňovej povinnosti podaním daňového priznania je splatné a teda pod sankciami v prípade nezaplatenia. Preto vzťah k DPH posudzujem individuálne a prednostne.

Daň z príjmu nastúpi, ale potom. Lebo už som dávno z titulu DPH pod hrozbou sankcií, nakoľko mám stanovené zdaňovacie obdobie, preto do účtovníctva premietam najskôr úhradu dane.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová
Ja sa na to pozerám tak, že DPH má prednosť, lebo daňové priznanie podávam bez ohľadu na úhradu dane a aj saldo vzniknutej vlastnej daňovej povinnosti podaním daňového priznania je splatné a teda pod sankciami v prípade nezaplatenia. Preto vzťah k DPH posudzujem individuálne a prednostne.

Daň z príjmu nastúpi, ale potom. Lebo už som dávno z titulu DPH pod hrozbou sankcií, nakoľko mám stanovené zdaňovacie obdobie, preto do účtovníctva premietam najskôr úhradu dane.
Toto sa mi nijako nedarí brať Ak sa na to pozerám z hľadiaska môjho áno, ak sa na to pozerám z hľadiska ŠR nevidím dôvod uprednosťňovať DPH pred daňou z príjmu. Obe som povinná priznať a uhradiť štátu v stanovených termínoch a správnej výške /štát vôbec nezaujíma, či som ja tu DPH dostala uhradenú alebo nie/ a napr. v prípade tej faktúry, ktorú som uviedla vyššie nie som presvedčená o správnosti určenia daňového základu z hľadiska dane z príjmu v prípade uprednistenia úhrady len DPH..
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina
Toto sa mi nijako nedarí brať Ak sa na to pozerám z hľadiaska môjho áno, ak sa na to pozerám z hľadiska ŠR nevidím dôvod uprednosťňovať DPH pred daňou z príjmu.
Neuprednostňujem. DPH som povinná hradiť skôr (predpokladám ideálne uplatňovanie systému pridanej hodnoty), prečo ju neúčtovať so zreteľom na túto skutočnosť?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová
Neuprednostňujem. DPH som povinná hradiť skôr (predpokladám ideálne uplatňovanie systému pridanej hodnoty), prečo ju neúčtovať so zreteľom na túto skutočnosť?
A ešte doplním: aj hradiť aj uplatniť odpočítanie dane môžem skôr. Všetko premietam do daňových priznaní a v účtovníctve "kopírujem" stav podaných daňových priznaní, vzniknutej daňovej povinnosti a odpočítania dane. Je to od účtovníctva nezávislá povinnosť a právo.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová
Neuprednostňujem. DPH som povinná hradiť skôr (predpokladám ideálne uplatňovanie systému pridanej hodnoty), prečo ju neúčtovať so zreteľom na túto skutočnosť?
Ja som od počiatku automaticky účtovala čiastkové platby s rozpisom na DPH aj základ./teda v čase ke´d bola zrušená podmienka úhrady/
To čo píšeš áno, ale protiargument môže byť aj ten, veď DPH, ktorú uhradíš štátu zaúčtuješ a v prípade ideálneho uplatňovania ju v priebehu roka uhradíš celú aj s výdavkom/výnosom do konca roka a nekoliduje nič s daňou z príjmu a úhrada DPH odberateľom, resp. dodávateľom štát nezaujíma... . V prípade , že faktúra nebude uhradená do konca zdaňovacieho obdobia už vidím problém. Budem rozmýšlať...ale v tomto prípade závisí zas napr. od dotyčného , ktorý príde na kontrolu, nakoľko argument - povinnej úhrady DPH skôr, resp. argument zvyšovania alebo znižovania DZ /ktorý ja uvádzam/ sú založené vlastne na výklade jednotlivcov a môžu byť brané aj tak aj tak...v tom je celý problém.
Naposledy upravil evina : 11.08.06 at 14:20
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ja sa na tento problém pozerám tak, že DPH je samostatnou problematikou a evidenciu o nej vediem, lebo mi to vyplýva z osobitného predpisu a na to nadväzuje účtovníctvo, nakoľko sa jedná o pohyb finančných prostriedkov.

Keď sa hovorilo o úhradách dane, tiež sa nehovorilo o tom, že má byť úhrada rozdelená čiastkovo na základ dane a daň. Tým sa samozrejme nechcem opierať iba o tento fakt. Princíp však bol v tom, že úhradou dane sa rozumela časť faktúry vo výške DPH bez ohľadu na úhradu základu. Nie je to však východisko pre tento problém.

Na ten sa pozerám aj tak, že DPH je daň nezávislá od dane z príjmu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina
V prípade , že faktúra nebude uhradená do konca zdaňovacieho obdobia už vidím problém.
Ak rovnako postupujem celé účtovné obdobie (obdobia), tak problém v tom nevidím. Nevidím rozdiel v zaúčtovaní dane z pridanej hodnoty v januári, alebo v decembri. Na DPH sa pozerám stále ako na daň nezávislú od dane z príjmu a aj povinnosti vyplývajúce zo zákona od DPH chápem oddelene od dane z príjmu a to aj so zreteľom na to, že DPH má stanovené zdaňovacie obdobia, za ktoré sa vysporiadava.

Doplnenie:
Daňová povinnosť na DPH mi vzniká dňom dodania tovaru alebo služby. Čiže v PD odrážam iba to, čo mi už reálne vzniklo. Až následne od toho odvíjam vznik daňovej povinnosti pre účely dane z príjmu. Najskôr zohľadním to, čo v reále je už mojou dańovou povinnosťou z titulu iného druhu dane. Tam o vzniku daňovej povinnosti niet pochýb, len to následne premietnem do peňažného denníka pri úhrade, nakoľko sa jedná aj o pohyb finančný.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.08.06 at 14:50 Dôvod: doplnenie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová
Ak rovnako postupujem celé účtovné obdobie (obdobia), tak problém v tom nevidím. Nevidím rozdiel v zaúčtovaní dane z pridanej hodnoty v januári, alebo v decembri. Na DPH sa pozerám stále ako na daň nezávislú od dane z príjmu a aj povinnosti vyplývajúce zo zákona od DPH chápem oddelene od dane z príjmu a to aj so zreteľom na to, že DPH má stanovené zdaňovacie obdobia, za ktoré sa vysporiadava.
Vidíš a teraz sme ako keď sa hovorí, že dvaja právnici, tri názory. Tieto argumenty práve mňa presviedčajú o tom čo hovorím ja - takže si to na čas odložiím a nechám rozležať v hlave
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Po 1 roku - dostatočnom čase "odloženia a rozležania" by som Vás evina aj ostatných rada poprosila o vrátenie sa k tejto téme.

Má niekto odskúšané a overené skúsenosti s rozúčtovaním čiastočnej úhrady faktúry v JÚ na základ a DPH.

Prijali sme síce došlú faktúru a nárok na odpočet DPH som ulatnila ale majiteľ sa s dodavatelom (právne služby) dohodol, že zatial im zalpatíme len sumu vo výške DPH a zvyšok faktúry až po splnení podmienok (vymáhanie pohľadávky). Lenže je viac pravdepodobné, že tú našu pohľadávku právnik asi nevymôže a hlavne tento rok vôbec nie.

Pri ostatných čiastočných úhradách faktúr používam stále rovnaký systém alikvotného delenia uhradenej sumy na základ a DPH.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Jajina Pozri príspevok
Po 1 roku - dostatočnom čase "odloženia a rozležania" by som Vás evina aj ostatných rada poprosila o vrátenie sa k tejto téme.

Má niekto odskúšané a overené skúsenosti s rozúčtovaním čiastočnej úhrady faktúry v JÚ na základ a DPH.

Prijali sme síce došlú faktúru a nárok na odpočet DPH som ulatnila ale majiteľ sa s dodavatelom (právne služby) dohodol, že zatial im zalpatíme len sumu vo výške DPH a zvyšok faktúry až po splnení podmienok (vymáhanie pohľadávky). Lenže je viac pravdepodobné, že tú našu pohľadávku právnik asi nevymôže a hlavne tento rok vôbec nie.

Pri ostatných čiastočných úhradách faktúr používam stále rovnaký systém alikvotného delenia uhradenej sumy na základ a DPH.
Naozaj tu prebehla zaújmavá debata. Bez ohľadu na ňu uvádzam nasledovné:
Účtovanie sumy do PD - základ dane a DPH pri čiastočných úhradách
Prvý postup: prednostné zaúčtovanie DPH a potom základu dane
Druhý postup: prednostné zaúčtovanie základu dane a potom DPH
Tretí postup: pomerové účtovanie DPH a základu dane (ako je uvedené v poslednom príspevku)
Ani jeden z uvedených "postupov" nie je v rozpore so žiadnym záväzným predpisom, vyhláškou, ak sa takto postupuje celé účtovné obdobie. Je plne na účtovnej jednotke, ktorý spôsob si zvolí. A na druhej strane žiadny predpis ani vyhláška nestanovuje, ako by mala účtovná jednotka v tomto prípade postupovať, či vysporiadať najskôr DPH alebo nie.
Naposledy upravil ekopo : 09.10.07 at 12:46 Dôvod: slovosled
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať