Zavrieť

Porady

úrok z omeškania

Prosím o radu!

§ 369

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

Nie je mi jasný tento paragraf.
Požadujem o odberateľa úroky z omeškania z nezaplatenej faktúry, pričom na faktúre neuvádzame výšku úroku. Podľa OZ §369 to znamená, že si mám zvýšiť základnú úrok. sadzbu o 10%.
Faktúra bola splatná 8.5.2006. - mám použiť sadzbu za predchádzajúci polrok /29.11.2005-28.02.2006/ alebo za ten polrok,v ktorom vznikla splatnosť /01.03.2006-30.05.2006/?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    mirkajanco
    Prosím o radu!

    § 369

    (1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

    Nie je mi jasný tento paragraf.
    Požadujem o odberateľa úroky z omeškania z nezaplatenej faktúry, pričom na faktúre neuvádzame výšku úroku. Podľa OZ §369 to znamená, že si mám zvýšiť základnú úrok. sadzbu o 10%.
    Faktúra bola splatná 8.5.2006. - mám použiť sadzbu za predchádzajúci polrok /29.11.2005-28.02.2006/ alebo za ten polrok,v ktorom vznikla splatnosť /01.03.2006-30.05.2006/?
    K omeškaniu došlo 9.5.2006, berie sa teda kalendárny polrok 1.1.2006-30.6.2006.Pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka=pred 1.1.2006.Berie sa teda základná úroková sadzba NBS platná pre 31.12.2005.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Úroky z omeškania sa počítajú na 360 alebo 365 dní? Mali sme cely rok nezaplatenú poskytnutú pôžičku. Počítam ročný úrok a neviem, koľko dní mám použiť.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    michelle84
    Úroky z omeškania sa počítajú na 360 alebo 365 dní? Mali sme cely rok nezaplatenú poskytnutú pôžičku. Počítam ročný úrok a neviem, koľko dní mám použiť.
    Malo by to byť 360 dní. Mesiac 30 dní x12 mesiacov = 360
    Apropó, pôžičku upravuje Občiansky zákonník. Úroky z omeškania pri neplatení pôžičky tak isto. Prečo idete použiť úroky podľa Obchodného zákonníka ?

    svecova je offline (nepripojený) svecova

    svecova
    neviete mi poradit, kde v zakone najdem ake maju byt uvedene uroky z omeskania v najomnej zmluve?ci su to 2% disk. sadzby alebo inak?

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    svecova Pozri príspevok
    neviete mi poradit, kde v zakone najdem ake maju byt uvedene uroky z omeskania v najomnej zmluve?ci su to 2% disk. sadzby alebo inak?
    najomna zmluva sa spravuje rezimom obcianskeho zakonnika, takze § 517 ods. 2 "Ak ide o omeskanie s plnenim penazneho dlhu, ma veritel pravo pozadovat od dlznika popri plneni uroky z omeskania, ak nie je podla tohto zakona povinny platit poplatok z omeskania; vysku urokov z omeskania a poplatku z omeskania ustanovuje vykonavaci predpis".

    Tym predpisom je Nariadenie vlady č. 87/1995 (v zneni nariadenia c 586/2008 ucinneho od 1.1.2009).
    Tam § 3 ods. 1 " Vyska urokov z omeskania je o 8 percentualnych bodov vyssia ako zakladna urokova sadzba Europskej centralnej banky platna k prvemu dnu omeskania s plnenim penazneho dlhu.

    V pripade ak ide o najom bytu, obciansky zakonnik v § 697 priznava prenajimatelovi narok napoplatok z omeskania, nie na urok z omeskania.
    Ten upravuje § 4 vyssie uvedeneho nariadenia takto:
    "Poplatok z omeskania je ze kazdy den omeskania 1 promile dlznej sumy, najmenej vsak 0,83 eura za kazdy aj zacaty mesiac omeskania.

    Oba naroky (urok aj poplatok) vyplyvaju priamo zo zakona, takze v zmluve nemusia byt uvedene.

    fepeter je offline (nepripojený) fepeter

    fepeter
    mozem sa opytat, aky je rozdiel medzi UROKOM z omeskania a POPLATKOM z omeskania? nie je mi to celkom jasne, ktory z tychto pojmov sa da uplatnit napr. na vypocet sumy z omeskanej mzdy. (v prac.zmluve neboli vymedzene sankcie za omeskanie vyplat). vyhodnejsie a najma pri vypocte pre mna ako zamestnanca je pouzit poplatok z omeskania, kde sa pocita s 1 promile za kazdy omeskany den. dakujem

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    fepeter Pozri príspevok
    mozem sa opytat, aky je rozdiel medzi UROKOM z omeskania a POPLATKOM z omeskania? nie je mi to celkom jasne, ktory z tychto pojmov sa da uplatnit napr. na vypocet sumy z omeskanej mzdy. (v prac.zmluve neboli vymedzene sankcie za omeskanie vyplat). vyhodnejsie a najma pri vypocte pre mna ako zamestnanca je pouzit poplatok z omeskania, kde sa pocita s 1 promile za kazdy omeskany den. dakujem
    poplatok z omeškania sa uplatní len tam, kde to zákon výslovne uvádza (napr. vyššie spomínaný nájom bytu), v iných prípadoch omeškania sa uplatní úrok z omeškania.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Je niekde uvedené v ktorých prípadoch je možné uplatniť poplatok z omeškania ??

    maja25 je offline (nepripojený) maja25

    maja25
    Dobrý deň, potrebovala by som vedieť akú výšku úrokov z omeškania mzdy môžem požadovať od bývalého zamestnávateľa. Neuhradil mi mzdu za 2 mesiace, ani stravné lístky, a chcela by som od neho aj úroky z omeškania. Zo zákona mám nárok na úroky z omeškania, len neviem v akej výške?
    Ďakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.