Zavrieť

Porady

Nákup, predaj a nákup auta

Chcela by som sa spýtať, ako by ste zaúčtovali, kúpili sme auto, o pár dní sme ho za tú istú predali lízingovke, tá nám vrátila peniaze, čo sme dali na kúpu,a potom nám ho dala na splátky, ako by ste zaúčtovali tento nákup a predaj, lebo keď som písala na DÚ, tak mi odpísali, že výdavok na obstaranie hmotného majetku nieje priamym výdavkom, ale sa vždy premietne vo forme odpisov počas dlhšieho časového obdobia. Takže vôbec neviem ako. Diki. Aďa
Usporiadat
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Nákup auta: 042/321
Zaradenie (pridelenie ŠPZ): 022/042
Predaj auta: 311/641, 541/082
Vyradenie: 082/022
Odpisy neuplatníš
Obstaranie na leasing:
- vstupná cena: 042/474
- poplaok za uz.zmluvy: 042/379
- DPH k prvej zvýšenej spl.: 343/474 (ak ide o M1) 548/474
- prvá spl. zvýšená: 474/221
- zaradenie: 022/042
- riadna splátka - doúčtovanie poistného a finančnej činnosti: 568/321, 562/321, DPH 343/321 (ak ide o M1 548/321
- úhrada riadnej spl.: 474/221 (časť istiny), 321/221 (finančná č, poistné, DPH)
- mesačný odpis: 1/36 x účet 022 x počet mesiacov od zaradenia: 551/082
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

sme v téme pre jÚ
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

A v jednoduchom účtovníctve?
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Pokiaľ ste splátky dávali ako výdaj OZD, tak suma z predaja je príjem OZD.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Teraz, ak máte lizing.splatky a auto je vedené ako firemný majetok, treba spraviť odpisový plán podľa splátkového kalendára od lizing.spoločnosti.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Adula
A v jednoduchom účtovníctve?
Kúpa auta - výdaj peň.prostriedkov z pokladne alebo z účtu v druhovom členení nákup DHM-výdaj neovpl.ZD. Vystavíš kartu DHM so vstupnou cenou.
Predaj auta - príjem peň.prostriedkov v hotovosti alebo na účet v druhovom členení ostatný príjem ovpl.Zd. Vo výdavkoch si uplatníš zostatkovú cenu ,ktorú máš na karte DHM. Zároveň poznačíš na karte DHM vyradenie predajom.
Nákup auta na splátky- Na základe zmluvy o kúpe na splátky zaeviduješ auto na kartu DHM v obstarávacej cene. Splátky budeš účtovať do výdavkov neovpl.ZD v druhovom členení nákup DHM. V uzávierkových operáciách uplatníš na toto auto odpisy, ktoré zaúčtuješ do prev.réžie.
Ak je to fin.leasing, tak postupuješ klasicky ako sa účtuje fin.leasing.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Adula ja sa pokúsim , ako by som to riešila .Možno ma niekto opraví.


Nákup auta by som účtovala ako VNZD bez zápisu do evidencie DHIM
Predaj lízingovke - pokiaľ je bez zisku ako PNZD



Potom by som postupovala ako pri uzatvorení lízingovej zmluvy podľa priloženej tabuľky od Maríny ....

http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabuka-v-exceli.html
Naposledy upravil Zita5 : 02.02.07 at 17:29
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

My sme auto 22.10.kúpili. 28.10 sme ho za tú istú cenu predali lízingovke, s tým, že nám ho asi za 2dni dala na splátky.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Tak daj kúpa auta VNZD a predaj PNZD, a potom postupuj, ako som písala vyššie, Zitka dobra poradila, tabuľku od Maríny /s vypísaným vzorom/ nájdeš v dokumentoch.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

My sme auto 22.10.kúpili. 28.10 sme ho za tú istú cenu predali lízingovke, s tým, že nám ho asi za 2dni dala na splátky, nie na lízing, proste je tam 36 splátok v rovnakej sume, žiadne úroky, samozrejme, že nám ho predali späť za väčšiu cenu.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

tinaM
Kúpa auta - výdaj peň.prostriedkov z pokladne alebo z účtu v druhovom členení nákup DHM-výdaj neovpl.ZD. Vystavíš kartu DHM so vstupnou cenou.
Predaj auta - príjem peň.prostriedkov v hotovosti alebo na účet v druhovom členení ostatný príjem ovpl.Zd. Vo výdavkoch si uplatníš zostatkovú cenu ,ktorú máš na karte DHM. Zároveň poznačíš na karte DHM vyradenie predajom.
Nákup auta na splátky- Na základe zmluvy o kúpe na splátky zaeviduješ auto na kartu DHM v obstarávacej cene. Splátky budeš účtovať do výdavkov neovpl.ZD v druhovom členení nákup DHM. V uzávierkových operáciách uplatníš na toto auto odpisy, ktoré zaúčtuješ do prev.réžie.
Ak je to fin.leasing, tak postupuješ klasicky ako sa účtuje fin.leasing.
Napísala som ti to tu.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Takže pozrela som presne tie dátumy: My sme auto 21.10.kúpili. 28.10 sme ho za tú istú cenu predali lízingovke, peniaze nám lízingovka dala na účet 04.11., prvú splátku navýšenú sme zaplatili 27.10. a ostatné tie rovnaké sú vždy k 27.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Adula
Takže pozrela som presne tie dátumy: My sme auto 21.10.kúpili. 28.10 sme ho za tú istú cenu predali lízingovke, peniaze nám lízingovka dala na účet 04.11., prvú splátku navýšenú sme zaplatili 27.10. a ostatné tie rovnaké sú vždy k 27.
Podľa toho to vyzerá na fin.leasing.Postupuj ako ti poradila Zitka.
Pozri sa ešte, aký názov ´má zmluva.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Takže je to kúpna zmluva - je tam rozpísane: kúpna cena, preddavok na kúpnu cenu, hodnota riadnej splátky, splatnosť - podľa predpisu splátok a ešte je k tomu zmluva o zabezpečovacom prevode vlastníckého práva.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Neviete mi poradiť?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Adulka tak čo to je , z akej spoločnosti ..je to kúpna zmluva alebo lízingová zmluva ?
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Firma je Čsob lízing a máme k tomu kúpnu zmluvu, s tým že sa prvá zvýšená splátka zaplatila skôr a ostatne sa platia k 27., na predpise splátok, je čiste len jedna suma, žiadny úrok, poistné.
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Leaingová spoločnosť môže predať na aj splátky aj na leasing. Jeden z rozdielov je v tom, že pri splátkach sa môže uplatniť celá DPH z kúpnej ceny na začiatku splátkového obdobia a pri leasingu sa uplatňuje DPH na vstupe postupne pri jednotlivých splátkach.
Adula, pozri sa ešte, či máš rozpísanú DPH pri mesačných splátkach.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Nie nemám, je tam len jedna suma - 27.12. - 10320,-
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Ste platcami DPH?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať