Zavrieť

Porady

ZC predaného majetku

Chcem sa opýtať, keď v priebehu roka predáme neodpísaný firemný automobil, ako zaúčtujem zostakovú hodnotu v účtovníctve?
Môžem do odpisov zaradiť len sumu do predaja majetku ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Zostatková cena sa neúčtuje. Na karte HIM uvedieš dátum a dôvod vyradenia. Daňovo uznaný odpis je u HIM, ktorý je k 31.12.2006 v obchodnom majetku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    iveta30
    To znamená, že ak predám auto v máji neuplatním si žiady odpis v tom roku?
    Nárok na ročný odpis nie, pretože nie je v majetku k 31.12, ale celá ZC predaného majetku je dańovo uznaným výdavkom.
    Monika Kováčová
    Uplatňuje sa daňový odpis. ZoDP par. 22 hovorí, čo je odpis:
    (11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.

    A ďalej k tvojej druhej otázke:
    Zákon o dani z príjmu:

    par. 19(3) Daňovými výdavkami sú aj

    a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
    b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 04.02.07 at 12:34

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Ešte niečo k tejto téme, lebo mi to už nemyslí.

    Auto kúpené v r. 2004 za 85.000,-- Sk. Odpisované v roku 2004 a 2005.
    Zostatlová cena k 31.12.2005 = 42.000,--Sk.
    V júli 2006 auto predané za 20.000,--Sk.
    Akú sumu si môžem dať do VOZD ?
    Prosím ....súrne potrebujem poradiť.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Andyke Pozri príspevok
    No predsa zostatkovú cenu : 42.000,- Sk
    Ďakujem.

    Práve to účtujem a normálne som zaváhala.

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    Ahojte, rád by som sa vrátil k tejto otázke:-)))
    Takže správne je to tak:
    1: že interným uzávierkovým dokladom sa zaučtujú odpisy bez predaného majetku v aktuálnom roku
    2: ďalším uzávierkovým interným dokladom sa zaučtuje VOZD predaného majetku v aktuálnom roku v celej výške zostatkovej ceny.

    Je to tak správne?

    Dakujem
    Naposledy upravil orazel : 25.01.08 at 08:32 Dôvod: preklep

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    pri predaji majetku daný majetok vyradíš, zaúčtuješ cez ID zostatkovú cenu do prevádzkovej réžie. Ostatné odpisy robíš až 31.12. a tam ti už vyradený majetok odpisovať nebude - cez ID

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    BOBY Pozri príspevok
    pri predaji majetku daný majetok vyradíš, zaúčtuješ cez ID zostatkovú cenu do prevádzkovej réžie. Ostatné odpisy robíš až 31.12. a tam ti už vyradený majetok odpisovať nebude - cez ID
    Zahrnutie zostatkovej ceny predaného majetku do výdavkov ovplyvňujúcich daň sa zaúčtuje na základe ID - ako všetky nepeňažné operácie v JÚ - až v rámci uzávierkových účtovných operácií, nie v priebehu zdaňovacieho obdobia (§ 15 ods. 1 a § 4 ods. 2 Postupov JÚ)
    Naposledy upravil andrej_rv : 26.01.08 at 07:49

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    andrej_rv Pozri príspevok
    Zahrnutie zostatkovej ceny predaného majetku do výdavkov ovplyvňujúcich daň sa zaúčtuje na základe ID - ako všetky nepeňažné operácie v JÚ - až v rámci uzávierkových účtovných operácií, nie v priebehu zdaňovacieho obdobia (§ 15 ods. 1 a § 4 ods. 2 Postupov JÚ)
    andrej dík za upozornenie, ja som to účtovala v priebehu roka, tak si to opravím

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Môžem sa na Vás obrátiť s prosbou o radu?

    K dátumu 31.12.2007 som vystavila faktúry od SZČO do s.r.o. za nejaké stavebné stroje, pričom som ako predajnú cenu bez DPH použila zostatkové ceny k 31.12.2006. Faktúry boli uhradené z banky v roku 2008, tzn. že do príjmu SZČO to pôjde v roku 2008.
    Len teraz som začala váhať čo so ZC - v peňažnom denníku ich zaúčtujem cez ID ku koncu roku do výdavkov; ale som už zmagorená aj z JÚ aj z PÚ tak som začala uvažovať, či ovplyvňujúce alebo neovplyvňujúce základe dane - nejde do výdavkov v tom období, kedy nastane príjem, že????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.