Zavrieť

Porady

Náklady na kúpu príslušenstva k zariadeniu čo nie je v majetku

Ahojte, prosím o radu .
som SZČO, vediem si sám JÚ, mám chaos v tomto:
môžem si dať do nákladov kúpu blesku k fotoaparátu, ktorý som ale mal už pred začatím podnikania (ten fotoaparát) a momentalne nie je v majetku firmy. Fotoaparát má už viac ako rok a stál viac ako 30 000,- Sk.
Ak nie a treba interným dokladom previesť foťák do majetku firmy, potom ho musím odpisovať, alebo ako ???
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    A čo Ti bráni ho zaradiť do majetku a odpisovať? Nezaradil by som príslušenstvo k niečomu čo neexistuje.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=STRELEC]A čo Ti bráni ho zaradiť do majetku a odpisovať? Nezaradil by som príslušenstvo k niečomu čo neexistuje.
    Väčšinou sa ľudia (a často až krkolomne) snažia navyšovať náklady.

    Josse je offline (nepripojený) Josse

    Josse
    OK takže ho zaradím do majetku od 1.1.2006, a potom už v pohode odpisujem všetko príslušenstvo k nemu nakúpene v roku 2006.
    Ale ak fotoaparát stál nad 30 tis v polovici roku 2005, 1.1.2006 ho zaradim s akou nadobúdacou hodnotou ? Asi 30 tis mínus odpis za pol roka ? (lebo bol kupený pol roka pred zaradenim do majetku).
    Prepáč možno je to jedoduchá vec, ale nenašiel som nič podobne tu v ostatných prispevkoch a keď neviem, opýtam sa...
    Vďaka.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Josse
    .... ale nenašiel som nič podobne tu v ostatných prispevkoch a keď neviem, opýtam sa...
    Vďaka.
    Za opýtanie nebijú , ale slabo si hľadal (-a).

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    STRELEC
    Mínus odpisy za prvý rok (2005). Aj keď v roku 2005 v účt. nebol zahrnutý.
    Dovolím si trvať na tomto znení.

    §24 ods.5) ZDP (doplnené)

    Josse je offline (nepripojený) Josse

    Josse
    Predsa ešte jedna vec....
    V prípade že si ho ja interným dokladom prevediem do mejetku firmy napríklad za 1.- Sk, (napr. darovaním ?) potom si nemusim tento fotoaparát viesť v evidencii majetku. Ide mi o čo najjednoduchšie vedenie účtovníctva, vrátane evidencie majetku..atd..atd..
    Je toto možné ?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Josse
    Predsa ešte jedna vec....
    V prípade že si ho ja interným dokladom prevediem do mejetku firmy napríklad za 1.- Sk, (napr. darovaním ?) potom si nemusim tento fotoaparát viesť v evidencii majetku. Ide mi o čo najjednoduchšie vedenie účtovníctva, vrátane evidencie majetku..atd..atd..
    Je toto možné ?
    Zjednodušíš si to akurát o odpisy majetku. Na evidencii sa nezmení nič. Zaevidovanie majetku bez nadobúdacej hodnoty sa praktizuje vtedy, keď neexistuje doklad o nadobudnutí tohto majetku.

    Josse je offline (nepripojený) Josse

    Josse
    Ďakujem STRELEC, spravím to ako píšeš...evidovať ho budem musieť ale zjednoduším si to o odpisy, aj to pomôže.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Josse
    Ďakujem STRELEC, spravím to ako píšeš...evidovať ho budem musieť ale zjednoduším si to o odpisy, aj to pomôže.
    Možno by som aj ja tak postupoval

    A ďakujem.

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Ja mám podobný problém. SZČO nemá v evidencii PC, lebo nemá naň doklad a je už dosť starý. V roku 2006 si kúpil tlačiareň a dali sme ju do výdavkov. PC sme zatiaľ nezaevidovali do majetku, lebo uvažuje že v roku 2007 si kúpi nový PC a nechce mať v evidencii majetku 2, lebo je to malý podnikateľ. Je možné uznať nákup tlačiarne v roku 2006 ako náklad?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Julča
    Ja mám podobný problém. SZČO nemá v evidencii PC, lebo nemá naň doklad a je už dosť starý. V roku 2006 si kúpil tlačiareň a dali sme ju do výdavkov. PC sme zatiaľ nezaevidovali do majetku, lebo uvažuje že v roku 2007 si kúpi nový PC a nechce mať v evidencii majetku 2, lebo je to malý podnikateľ. Je možné uznať nákup tlačiarne v roku 2006 ako náklad?

    Ja by som ten PC predsa len zaevidovala do drobného hm.majetku , nakoľko by som tým deklarovala preukazateľný výdavok súvisiaci s dosahovaním a udržaním si príjmu SZČO . Bude to obhájiteľný výdavok nakoľko bude PC v majetku firmy .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.