Zavrieť

Porady

Opravná položka - z akej sumy?

Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu. Mám faktúry v cudzej mene z r. 2005, ktoré sú splatné začiatkom roku 2006. Chcem k nim vytvoriť opravné položky len neviem z akej sumy. Napr.

Vystavená faktúra: 1000 EUR x 38,5 = 38500 SK
Zaúčovaný kurzový rozdiel - strata k 31.12.2005 (kurz 38SK/EUR).. 500 SK

Z akej sumy tvoriť OP k 31.12.2006: z 38500 SK alebo len 38000 SK.
A ako to bude s kurzovým rozdielom k 31.12.2006.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    daja
    Mám faktúry v cudzej mene z r. 2005, ktoré sú splatné začiatkom roku 2006...
    ...Z akej sumy tvoriť OP k 31.12.2006. A ako to bude s kurzovým rozdielom k 31.12.2006.
    Ďakujem.
    Podľa môjho názoru je nutné k 31.12.2006 v zmysle §24 ods.1 písm. b) ZoÚ oceniť predmetné záväzky v cudzej mene kurzom NBS a v takomto ocenení k nim vytvoriť OP.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Daja, nepoteším ťa. Opravná položka sa vykazuje v cudzej mene a teda ju vytvoríš vo výške 1.000,- EUR kurzom ku dňu, ku ktorímu ju tvoríš (podľa svojej internej smernice). K 31.12. ju prepočítaš kurzom NBS a vznikne ti kurzový rozdiel, ktorý daňovo uznáš. Je to zložitejší problém. Ak máš veľký objem takýchto prípadov, poraď sa s daň. poradcom.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Z textu § 24 ods.3 Postupov účtovania pre podnikateľov vyplýva, že sa opravné položky účtujú v cudzej mene (v prípadoch, že sa tvoria k pohľadávke v cudzej mene) a k termínu účtovnej závierky sa prepočítajú rovnako ako samotná pohľadávka kurzom ku dňu účtovnej závierky. Kurzový rozdiel vznikne qj k pohľadávke, aj k opravnej položke. "Dotvorenie" opravnej položky do výšky prepočítanej pohľadávky nesmieš (ignorovala by si, že opravnú položku musíš tvoriť v cudzej mene).

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    koňo Pozri príspevok
    Z textu § 24 ods.3 Postupov účtovania pre podnikateľov vyplýva, že sa opravné položky účtujú v cudzej mene (v prípadoch, že sa tvoria k pohľadávke v cudzej mene) a k termínu účtovnej závierky sa prepočítajú rovnako ako samotná pohľadávka kurzom ku dňu účtovnej závierky. Kurzový rozdiel vznikne qj k pohľadávke, aj k opravnej položke. "Dotvorenie" opravnej položky do výšky prepočítanej pohľadávky nesmieš (ignorovala by si, že opravnú položku musíš tvoriť v cudzej mene).

    To čo si napísal tu a aj v predchádzajúcom príspevku je v konečnom dôsledku to isté ako uviedla Inga v prvom príspevku. Vytvorenie OP z odpovedi od Ingi:
    1000 x kurz k 31.12 = 38000 ,-
    OP zo sumy 38 tis.napr. vo výške 100 % je 38 000,-

    odpoveď od teba:
    1000 x kurz k 31.12 = 38 000,-
    a ešte aj OP prepočítana kurzom k 31.12., pričom OP je v 1000 eur x kurz nbs k 31.12 = 38 000,-

    Alebo sa mýlim? a už mi to nemyslí?
    Výsledok je rovnaký , tak v čom je rozdiel?????????? alebo vysvetli čo si chcel vo svojich predchádzajúcich príspevoch povedať.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    renča1 Pozri príspevok
    Výsledok je rovnaký , tak v čom je rozdiel?????????? alebo vysvetli čo si chcel vo svojich predchádzajúcich príspevoch povedať.
    Renátka a kolegovia, ktorých zaujala daná téma, znovu a znovu som si prečítala reakcie koňa, a myslím že mi až teraz definitívne zaplo :

    Neprečítal si poriadne otázku zadávateľky, ktorá chcela tvoriť OP k 31.12.2006 a žiadnu (ani čiastočnú) OP k predmetnej pohľadávke predtým netvorila, takže ocenenie OP k 31.12.2006 nebolo potrebné (lebo ešte neexistovala).
    Dúfam, že som to pochopila správne.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Nechápem. Tvoja odpoveď je podľa mňa v poriadku. Uvádzaš správny § ZoDP a podmienku daňovej uznateľnosti tvorby OP vo výške 100% ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba 12 mesiacov. Na to sa predsa zadávateľka vo svojej podotázke pýtala.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Jediné, čo ma ešte napadlo: Aby sme v tomto prípade mohli aplikovať § 20 ods.14 písm.d), musela predmetná pohľadávka vzniknúť po 31.12.2003.
    Ale koňo sem vo svojom príspevku nemieril.

    Opravná položka - z akej sumy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.