Zavrieť

Porady

Odpisy - dodaný, ale nezaplatený prístroj

Viem, že o odpisoch už bolo na porade písané veľa, ale chcem poprosiť o radu k takémuto problému:
štátna príspevková organizácia má uzatvorenú kúpnu zmluvu na prístroj v hodnote 207 000,- Sk.
Tento prístroj bol aj dodaný na začiatku roka 2006 a odvtedy sa aj používa. K dnešnému dňu, ale nie je zaplatený, aj keď už mal byť (zdravotníctvo).
V účtovníctve je vedený na účte 042 a neodpisuje sa. Teraz mi ide o to, či môžme tento prístroj zaradiť na účet 022 a účtovne odpisovať, keď ho používame alebo až po zaplatení ?
Niekedy je v zmluve alebo na faktúre veta, že daný predmet je vo vlastníctve predávajúceho až do jeho úplného zaplatenia.
V postupoch o účtovaní sa hovorí, že na 042 sa účtuje obstaraný DHM a jeho TZ do času jeho uvedenia do užívania.
Aký máte názor ? Môže sa zaradiť a účtovne odpisovať ?
Čo sa týka daňových odpisov, tie mi nerobíme aj keď ich mám v PC možnosť sledovať a nerovnajú sa nám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    V súčasnosti už nepomôže veta, že sa stroj stáva majetkom firmy až po zaplatení. Dodaním stroja a vystavením faktúry a tým, že sa začal používať, môže byť zaradený do evidencie a môže sa aj odpisovať, čiže už od začiatku roka.

    Olice je offline (nepripojený) Olice

    Olice
    JAJA11 Pozri príspevok
    V súčasnosti už nepomôže veta, že sa stroj stáva majetkom firmy až po zaplatení. Dodaním stroja a vystavením faktúry a tým, že sa začal používať, môže byť zaradený do evidencie a môže sa aj odpisovať, čiže už od začiatku roka.
    Ďakujem za túto odpoveď, ospravedlňujem sa, že reagujem tak neskoro.
    Len si chcem ešte upresniť: pri tom "môže sa zaradiť a môže sa odpisovať" - je to v zmysle paragr. 28 zákona o účtovníctve a aj paragr. 24 písmeno c) zákona o dani z príjmov ?
    A tak isto sa môže postupovať aj pri drobnom dlhodobom hmotnom majetku do 30 000,- Sk s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a 100 % odpisom v mesiaci zaradenia ?
    Ďakujem za trpezlivosť

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    marek15 Pozri príspevok
    Ďakujem za túto odpoveď, ospravedlňujem sa, že reagujem tak neskoro.
    Len si chcem ešte upresniť: pri tom "môže sa zaradiť a môže sa odpisovať" - je to v zmysle paragr. 28 zákona o účtovníctve a aj paragr. 24 písmeno c) zákona o dani z príjmov ?
    A tak isto sa môže postupovať aj pri drobnom dlhodobom hmotnom majetku do 30 000,- Sk s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a 100 % odpisom v mesiaci zaradenia ?
    Ďakujem za trpezlivosť
    môže, viď § 24 ods.1 písm.b) zdzp.

    Olice je offline (nepripojený) Olice

    Olice
    renča1 Pozri príspevok
    môže, viď § 24 ods.1 písm.b) zdzp.
    Renča1, teraz v tom nemám celkom jasno.
    Myslel som, že písmeno c). Celý ten pôvodný problém bol popísaný v príspevku 1. Môžeš mi to prosím Ťa ešte upresniť ? Ďakujem.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    marek15 Pozri príspevok
    Renča1, teraz v tom nemám celkom jasno.
    Myslel som, že písmeno c). Celý ten pôvodný problém bol popísaný v príspevku 1. Môžeš mi to prosím Ťa ešte upresniť ? Ďakujem.
    Reagovala v zmysle zákona o dani z príjmu.
    Prečo chceš postupovať podľa písmena c)?, veď písm.c) hovorí o nehnuteľnej veci. A ty si v prvom príspevku hovoril o prístroji a to je hnuteľná vec, preto ja som napísala, že sa podľa môjho názoru budeš opierať v zmysle § 24 ods.1 písm.b) zákona o dani z príjmu. Písm.b) hovorí o tom, že ak v zmluve podľa § 445 a násl.Obchodného zákonníka nie je dohodnuté vlastnícke právo /zaplatením/ medzi kupujúcim a predávajúcim, tak vlastnícke právo na kupujúceho prechádza nie až po zaplatení ale už dodaním veci a je právo takýto majetok odpisovať.

    ......alebo to celkovo zle chápem???

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    marek15 Pozri príspevok
    Renča1, teraz v tom nemám celkom jasno.
    Myslel som, že písmeno c). Celý ten pôvodný problém bol popísaný v príspevku 1. Môžeš mi to prosím Ťa ešte upresniť ? Ďakujem.
    pozri aj:

    http://www.porada.sk/t40936-zaradeni...=odpis+majetku

    Olice je offline (nepripojený) Olice

    Olice
    renča1 Pozri príspevok
    Reagovala v zmysle zákona o dani z príjmu.
    Prečo chceš postupovať podľa písmena c)?, veď písm.c) hovorí o nehnuteľnej veci. A ty si v prvom príspevku hovoril o prístroji a to je hnuteľná vec, preto ja som napísala, že sa podľa môjho názoru budeš opierať v zmysle § 24 ods.1 písm.b) zákona o dani z príjmu. Písm.b) hovorí o tom, že ak v zmluve podľa § 445 a násl.Obchodného zákonníka nie je dohodnuté vlastnícke právo /zaplatením/ medzi kupujúcim a predávajúcim, tak vlastnícke právo na kupujúceho prechádza nie až po zaplatení ale už dodaním veci a je právo takýto majetok odpisovať.

    ......alebo to celkovo zle chápem???
    Chápeš to dobre, len ja som urobil chybu, pretože som pozeral v pôvodnom ZoDzP z roku 2003 a tam je bod c) v znení ako teraz bod b).
    Takže už mi je to jasné a ďakujem.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    marek15 Pozri príspevok
    Chápeš to dobre, len ja som urobil chybu, pretože som pozeral v pôvodnom ZoDzP z roku 2003 a tam je bod c) v znení ako teraz bod b).
    Takže už mi je to jasné a ďakujem.
    Už som začala o sebe trošku pochybovať. Aj ja ďakujem.

    Odpisy - dodaný, ale nezaplatený prístroj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.