Zavrieť

Porady

operatívny leasing

Dobrý večer.
Je DPH z osobného automobilu na operatívny leasing z hladiska dane z príjmu daňovo uznateľný náklad? Ja si myslím, že ak si DPH nemožno pri osobnom automobile uplatniť, nie je možné si ju uplatniť ani z pohľadu dane z príjmu. Prosím poradte. Ďakujem
viera_m
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    viera_m
    Dobrý večer.
    Je DPH z osobného automobilu na operatívny leasing z hladiska dane z príjmu daňovo uznateľný náklad? Ja si myslím, že ak si DPH nemožno pri osobnom automobile uplatniť, nie je možné si ju uplatniť ani z pohľadu dane z príjmu. Prosím poradte. Ďakujem
    viera_m
    DPH z nákupu osobného mot. vozidla si nemôžeš uplatniť, ani pri operatívnom leasingu...DPH je súčasťou obstarávacej ceny vozidla..

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak je prijatá služba spojená s prenájmom osobného automobilu,nájomca si nemože v zmysle § 49 odst.7 zák.o DPH odpočítať daň a DPH sa zahrnuje do nákladov.
    Cit.z DÚPP č.2-3/2007 str.82,kde je rozobraný finanč.a operatívny lízing.

    viera_m je offline (nepripojený) viera_m

    viera_m
    Takže ak tomu dobre rozumiem, ak je DPH súčasťou obstarávacej ceny vozidla na operatívny leasing a nájom je daňovo uznateľný z hľadiska dane z príjmu aj DPH je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu?

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    viera_m
    Takže ak tomu dobre rozumiem, ak je DPH súčasťou obstarávacej ceny vozidla na operatívny leasing a nájom je daňovo uznateľný z hľadiska dane z príjmu aj DPH je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu?
    Áno, dobre si pochopila odpovede..

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ale veď pri operatívnom leasingu ide o prenájom,po ukončení sa prenajatá vec vracia spať prenajímatelovi,nedochádza k zmene vlastníka,tak potom nemožeš zaradiť auto do majetku v žiadnej obstarávacej cene.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Operatívny leasing = klasický prenájom. Tak neviem v akej súvislosti sa tu uvažuje o obstarávacej cene vozidla?

    § 19 ods.3
    Daňovými výdavkami sú aj:
    k) daň z pridanej hodnoty
    1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
    2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

    viera_m je offline (nepripojený) viera_m

    viera_m
    Auto samozrejme nejdem zaraďovať, veď je na operatívny leasing, len som chcela vedieť či DPH z nájmu je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu. Odpoveď som sa dozvedela: je uznateľná podľa §19 ods.3.
    Ďakujem za rady, veľmi mi pomohli.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    viera_m
    Takže ak tomu dobre rozumiem, ak je DPH súčasťou obstarávacej ceny vozidla na operatívny leasing a nájom je daňovo uznateľný z hľadiska dane z príjmu aj DPH je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu?
    Musíme najprv zosúladiť pojmy , tomu sa vyhnúť nedá ....

    korduľa je offline (nepripojený) korduľa

    korduľa
    ahojte chcela by som poprosit o radu. mam tu zmluvu o najme - ide o operativny leasing. mesacne splatky budem uctovat na 518 voci 321 a potom uhradu 321/221, ale neviem ako zacat s tou zmluvou, kedze kazdy doklad by mal byt zauctovany. ako zauctovat tu zmluvu,nejakym ID, ale nemam sajnu . nie som si ista, ci sa mozu uctovat, len tie mesacne splatky

    dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak nebudú vystavovať faktúru za každé jedno opakované plnenie, je možné účtovať cez splátkový kalendár.

    denisie je offline (nepripojený) denisie

    denisie
    ....Ak s.r.o. prenajme automobil živnostníkovi na dva mesiace, môže si živnostník uplatniť odpisy z tohto automobilu ak by to bolo spomenuté v zmluve???? s.r.o. a živnostník je jedna a tá istá osoba........

    pohodička je offline (nepripojený) pohodička

    pohodička
    Korduľa mala asi na mysli, že operatívny leasing je, napr. na dva roky, prvý rok vieme zaúčtovať a čo s rokom 2008? Má sa objaviť v účtovníctve ako záväzok z nájmu?
    Naposledy upravil pohodička : 09.03.08 at 11:20

    hemaja je offline (nepripojený) hemaja

    hemaja
    viera_m Pozri príspevok
    Takže ak tomu dobre rozumiem, ak je DPH súčasťou obstarávacej ceny vozidla na operatívny leasing a nájom je daňovo uznateľný z hľadiska dane z príjmu aj DPH je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu?
    Chcem sa v tejto súvislosti spýtať, mám traktor na operatívny leasing, dph si odpočítavam priebežne mesačne podľa splátok. Do réžie zahrniem len sumu bez DPH a to čo s dph v daňovom priznaní? Ďakujem za rady.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Mam osobne auto (M) prenajate formou operativneho leasingu. Leasingovka mi vyfakturovala letne pneumatiky (nejde o vymenu - ale pri zaciatku leasingu bola zima, vtedy boli na aute zimne pneu - teraz mi dodali letne pneu).
    Ako uctovat? 501?
    Co s DPH?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    machinak Pozri príspevok
    Mam osobne auto (M) prenajate formou operativneho leasingu. Leasingovka mi vyfakturovala letne pneumatiky (nejde o vymenu - ale pri zaciatku leasingu bola zima, vtedy boli na aute zimne pneu - teraz mi dodali letne pneu).
    Ako uctovat? 501?
    Co s DPH?
    Pneu áno, na 501.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Tweety Pozri príspevok
    Pneu áno, na 501.
    Predpokladal som, iba som si to chcel utvrdit. Myslim, ze i na DPH mam narok..alebo?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    machinak Pozri príspevok
    Predpokladal som, iba som si to chcel utvrdit. Myslim, ze i na DPH mam narok..alebo?
    Áno, kedže pneu nepatrí medzi prísl. MV, ktoré je uvedené v §49 Zákona o dph bez možnosti uplatnenia odpočtu, môžeš si ho uplatniť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.