Zavrieť

Porady

dan z vyhry

Zdravim a prosim o radu,

minuly rok manzel vyhral auto,a preto sa obraciam na Vas s prosbou o pomoc ako vysporiadat ciastkove zaklady dane mojho manzela na zaklade danych skutocnosti, aby sme spravne zaplatili dan.

Manzel mal ciastkovy zaklad dane zo zavislej cinnosti 196 866 Skk,- , uplatnil si nezdanitelnu cast na seba 90 816 Skk,- , rocny uhrn preddavkov dane zrazenych zamestnavatelom je 20 142 Skk,- . Manzel si uplatnuje nezdanitelnu cast iba na seba , na mna nie, pretoze moj prijem je vyssi ako limit, deti nemame.
Ziadne ostatne prijmy manzel nemal, ale ......
.........okrem prijmu zo zavislej cinnosti vyhral dna 1.04.2006 v sutazi osobny automobil v cene 833 000 Sk,- vratane DPH (doklad na cenu auta ma od prevadzkovatela sutaze). Auto manzel predal dna 21.07.2006 za cenu 500 000 Sk,- (doklad kupno-predajna zmluva)

Je potrebne, a v akej vyske zaplatit dan z vyhry?

Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ste povinný uviesť v daňovom priznaní nepňažnú výhru 833 000,-sk a zdaniť.Výhry sa zdaňujú v § 8 ostatné príjmy odst.10. Ak ste auto predali príjem z predaja je osolobodený od dane podľa § 9 ods.1 písm.d. ZDP.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Výhra sa posudzuje podľa § 8 ods.1 písm.i alebo j.
    a musela byť zdanená organizátorom zrážkovou daňou podľa § 43. Výhra plynula v bezpodielovom spoluvlastníctve (ak ste v čase výhry boli manželmi) čo znamená, že výhru si môžete medzi sebou rozdeliť a každí z vás zdaniť v daňovom priznaní. Neviem aký máte vy príjem, ale dá sa to prepočítať a potom sa rozhodnúť. Základ dane sa určí § 4 ods.8 a príjem si zahrniete v rovnakom pomere u každého z vás alebo v takom pomere ako sa dohodnete. Organizátor súťaže zrazil zrážkovú daň podľa § 43. A ja si myslím, že máte možnosť si odpočítať túto zrážkovú daň v sume 158 270,- (833 000 x 19%) v daňovom priznaní. Viď § 43 ods.7, ak nejde o prípady podľa odseku 6. Treba si to prečítať, pretože nie sú uvedené v otázke všetky skutočnosti , ako aj napr. ( čo je presne uvedené na doklade od organizátora /týkajúc sa zrážkovej dane/ )
    Predaj auta v sume 500 000,00 bude oslobodený § 9 ods.1 písm.d) zdzp.
    Prosím o odpoveď na otázku: Výherca získal 27.11.2006 poukážku na týždenný pobyt v hodnote 39.000,-, ktorý abslovuje v júli 2007. Organizátor vystavil potvrdenie o budúcom zaplatení dane z príjmu, ktorú zaplatí za výhercu v júli 2007. Takto zaplatená daň sa považuje za preddavok na daň z príjmu. V ktorom zdaňovacom období je výherca povinný uviesť hodnotu výhry v daňovom priznaní za r.2006 alebo za r.2007?

    Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

    Cecilia
    Ak organizátor zaplatí zrážkovú daň za výhercu v roku 2007, tak aj výherca by mal uviesť výhru v daňovom priznaní za rok 2007.

    Môže mi to niekto potvrdiť alebo prispieť do diskusie?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Cecilia Pozri príspevok
    Ak organizátor zaplatí zrážkovú daň za výhercu v roku 2007, tak aj výherca by mal uviesť výhru v daňovom priznaní za rok 2007.

    Môže mi to niekto potvrdiť alebo prispieť do diskusie?
    Ak ide o výhru v hotovosti a organizátor zaplatil zrážkovú daň, tak výherca si už tento príjem ani odvedenú daň nemusí uvádzať v daňovom priznaní.

    Pozri tu som to rozpísal podrobnejšie aj s citáciami zákona:

    http://www.porada.sk/t46960-zajazd-d...ko-prijem.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.