Zavrieť

Porady

odmena manželovi podnikateľky

podnikám v oblasti tvorby software a chcem sa spýtať, či možem vyplatiť odmenu manželovi na základe dohody o vykonaní práce, prípadne zmluvy o dielo, ktorý mi pomáhal na konkrétnych projektoch ?
kto zaplatí daň, prípadne aké budú odvody ?

manžel je v trvalom pracovnom pomere v inej s.r.o.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Môžete mu na základe dohody o vykonaní práce vyplatiť odmenu, z ktorej stiahnete 19% daň . Vy ako zamestnávateľ ešte zaplatíte navyše 0,8% úrazové poistenie do Sociálnej poisťovne.

    Treba sa však prihlásiť ako zamestnávateľ aj na Daňovom úrade a na Sociálnej poisťovni ako zamestnávateľ a potom vyplniť potrebné výkazy.

    Zamestnancovi vystavíte po skončení roka potvrdenie o príjme, tiež by si ho mal vyžiadať z firmy, kde je zamestnaný a potom si sám urobí daňové priznanie/typ A/.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    s tým daňovým priznaním by som to nekomplikovala. Keďže je manžel v TPP, kde si určite uplatňuje nezdaniteľnú časť, tak môže písomne požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. K písomnej žiadosti priloží potvrdenie o príjme z dohody o vykonaní práce a mzdárka mu do ročného zúčtovania zahrnie aj tento príjem (a samozrejme aj zaplatené preddavky na daň z tejto dohody)
    Pekný deň

    odmena manželovi podnikateľky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.