Zavrieť

Porady

príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti bez živnosti

Dobrý deň,

som trochu zmätená, čítala som články o daňovom priznaní z príjmov zo sprostredkovateľskej činnosti. Nie je mi však jasné: ak je zamestnanec (príjem zo závislej činnosti) a popri tom má príjem zo sprostredkovateľskej činnosti (ale nemá živnosť), má IČO a DIČ, môže si v daňovom priznaní uplatniť náklady? Počula som, že ak nie je živnostník, tak nemá nárok na výdavky, musí len zaplatiť dane z plnej výšky provízií. Ako sa postupuje v podobnom prípade, len s tým rozdielom, že nemá ani IČO ani DIČ (ešte nemá pridelené číslo z NBS)?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    MonikaRei
    Dobrý deň,

    som trochu zmätená, čítala som články o daňovom priznaní z príjmov zo sprostredkovateľskej činnosti. Nie je mi však jasné: ak je zamestnanec (príjem zo závislej činnosti) a popri tom má príjem zo sprostredkovateľskej činnosti (ale nemá živnosť), má IČO a DIČ, môže si v daňovom priznaní uplatniť náklady? - hm nemá živnosť a má IČO? to sa mi nezdá - ale v každom prípade - môže si uplatniť výdavky
    Počula som, že ak nie je živnostník, tak nemá nárok na výdavky, musí len zaplatiť dane z plnej výšky provízií. Ako sa postupuje v podobnom prípade, len s tým rozdielom, že nemá ani IČO ani DIČ (ešte nemá pridelené číslo z NBS)? - a na základe čoho sú mu vyplácané provízie? zrejme má podpísanú nejakú zmluvu - len tak mu provízie nevyplatia. Ak má podpísanú zmluvu, s touto sa mal ísť zaregistrovať na DU a nafasovať DIČ - stretla som sa aj s takým riešením niektorých spoločností, že provízie vyplácajú ako príjem zo závislej činnosti - majú spísané dohody o vykonaní práce.
    Ďakujem
    .

    MonikaRei je offline (nepripojený) MonikaRei

    zaujímam sa o účtovníctvo a daňové záležitosti ...viac MonikaRei
    Áno, IČO má, pretože keď dostal pridelené číslo z NBS, musel vyplniť formulár a poslať na ŠÚ SR. Odtiaľ mu prišlo IČO. Starší spolupracovníci, ktorí ešte nedostali pridelené číslo z NBS (majú len sprostredkovateľskú, resp. mandátnu zmluvu) nie sú zahlásení na DÚ. Bola som sa pýtať a povedali mi, že sa majú zahlásiť až po pridelení čísla NBS. tak neviem.

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    ja už som sa stretla s takým prípadom a drsr v BB mi odpísalo: Ak na výkon činnosti sprostredkovateľa práce v zahraničí nie je potrebné živnostenské oprávnenie, jedná sa o ostatný príjem podľa § 8 zákona o DZP. Pri takomto príjme si daňovník môže uplatniť preukázateľne vynaložené daňové výdavky podľa § 19 zákona.

    Ale na druhej strane dotyčný sa dušoval, že vraj si nemôže uplatňovať výdavky, že bývala účtovníčka mu to tak povedala, takže ako väčšinou - vyber si.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    martina 11
    ja už som sa stretla s takým prípadom a drsr v BB mi odpísalo: Ak na výkon činnosti sprostredkovateľa práce v zahraničí nie je potrebné živnostenské oprávnenie, jedná sa o ostatný príjem podľa § 8 zákona o DZP. Pri takomto príjme si daňovník môže uplatniť preukázateľne vynaložené daňové výdavky podľa § 19 zákona.

    Ale na druhej strane dotyčný sa dušoval, že vraj si nemôže uplatňovať výdavky, že bývala účtovníčka mu to tak povedala, takže ako väčšinou - vyber si.
    Tu nie je čo vyberať, odpoveď DRSR vyplýva z § 8 ods.9 .

    príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti bez živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.