Zavrieť

Porady

Inventarne karty dlhodobeho majetku

Zdravim.
Chcem sa opytat, ci je povinnost viest inventarne karty majetku v papierovej podobe /kazdy normalny program je schopny vytlacit inventarnu kartu na pockanie/.
Viem ze u budov by to bolo asi kontraproduktivne, nakolko karty su velmi potrebne, kedze budova moze byt aj z roku 1950 a vsetky jej TZ tam musia byt pekne zaznamenane.
Jedna sa mi skor napriklad o napriklad narezovy stroj a ostatne zariadnenia, ktore sa aj tak po 8-10 rokov vyradi a tazko sa niekedy na nom vykona nejake technicke zhodnotenie, pripadne odpredaj casti narezoveho stroja.
Poradte??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Mám soft, ktorý mi robí IK DHM.
    Do uzávierky si tlačím karty každý rok.
    Myslím, že takto mám uzávierku kompletnú.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    My máme aj papierovú formu, nakoľko náš informačný systém neposkytuje možnosť zaznamenať všetky potrebné údaje. Napríklad technický popis ( k čomu zariadenie slúži - nie vždy sa to dá z názvu zistiť a je to potrebné pri zdôvodnení daňovej odpisovej skupiny - kódu KP), aké všetky príslušenstvá obsahuje, prípadne nejaký náčrt u stavieb, aby bolo možné jednoducho indentifikovať, o ktorý majetok sa jedná a zároveň u drobných prenosných vecí máme pri inventúrach informáciu, kto zariadenie prevzal.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Nandrolon Pozri príspevok
    Zdravim.
    Chcem sa opytat, ci je povinnost viest inventarne karty majetku v papierovej podobe /kazdy normalny program je schopny vytlacit inventarnu kartu na pockanie/.
    Inventárne karty (analytická evidencia dlhodobého majetku) patria tiež do účtovnej dokumentácie účtovnej jednotky - medzi účtovné záznamy. V zmysle § 31 ods. 2 ZÚ môžu byť účtovné záznamy buď v písomnej alebo technickej forme, pričom obe formy sú v zmysle ods. 4 rovnocenné. Záznam v technickej forme (napr. elektronickej) však musí byť zhotovený tak, aby bolo kedykoľvek možný jeho prevod do písomnej formy resp do formy pre fyzickú osobu čitateľné.
    Z hľadiska zákona o účtovníctve sa teda inventárne karty v papierovej forme viesť nemusia, ak sú údaje zaznamenávané v technickej forme v zmysle § 31 ods. 2 písm. b) ZÚ a sú splnené podmienky uvedené v ods. 5. Z praktického hľadiska je však vhodné vytlačené inventárne karty (resp. údaje z nich) dokladať k účtovnej uzávierke. Najmä ak sa pravidelnému zálohovaniu údajov na PC nevenuje dostatočná pozornosť.

    Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

    Silvia123
    Mňa by zaujímalo, či po zavedení euro mám vystaviť nové inventárne karty, alebo na starej karte prepočítať posledný riadok na euro a pokračovať s tým, že aj vstupnú cenu vyčíslim samozrejme aj v euro. V JU vediem totižto karty papierovo a ručne dopisujem odpis a ZC.
    V PU to mám zase tak, že si chcem zakúpiť od budúceho roku softvér na majetok a každý rok si vytlačiť aktuálne inventárne karty, aby som si odbúrala robotu, nie ako som to mala v JU-a teraz neviem či je ešte potrebné tam uvádzať aj vyčíslenie v Skk, lebo prvý krát som odpisovala za rok 2008 a prvé odpisy boli teda v SKK.
    Tak len ako to budete robiť vy by ma zaujímalo

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Majetok uvedený pred 1.1.2009 v Sk sa musí k 1.1.2009 prepočítať na € konverzným kurzom.
    Na pôvodnej karte prepočítaš daňovú aj účtovnú zostatkovú cenu z 31.12.2008, ktorá je PS k 1.1.2009 a tiež prepočítaš obstarávaciu cenu pre potreby inventarizácie.
    Vynikajúcu tabuľku od marjankaj pre rovnomerné, zrýchlené a účtovné odpisy aj s prepočnom na € nájdeš tu http://www.porada.sk/882932-post27.html
    Naposledy upravil Marína : 04.02.09 at 16:43

    Inventarne karty dlhodobeho majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.