Zavrieť

Porady

Skončenie PP a RZD

Dobrý deň. Mám jednu otázku. Ak zamestnanec v našej spoločnosti pracoval do októbra 2006, potom bol evidovaný na ÚP a požiadal ma o RZ dane, môžem mu ho vykonať ? A čo robiť v prípade, ak mu výjde nedoplatok a on už v našej spoločnosti nemá príjem, takže mu to nebudem mať z čoho zraziť ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Zamestnanec, ktorý mal v r. 2006 dvoch zamestnávateľov, ukončil pracovný pomer v našej spoločnosti k 31.12.2006. Môžem mu ja urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo si to musí urobiť sám v daňovom priznaní? Od 01.01.2007 je už živnostník. A ak by som mu urobila ja roč.zúčt.dane, ako budem od neho požadovať napr. nedoplatok? Čo ak mi to nezaplatí?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    petacuckova
    Dobrý deň. Mám jednu otázku. Ak zamestnanec v našej spoločnosti pracoval do októbra 2006, potom bol evidovaný na ÚP a požiadal ma o RZ dane, môžem mu ho vykonať ? A čo robiť v prípade, ak mu výjde nedoplatok a on už v našej spoločnosti nemá príjem, takže mu to nebudem mať z čoho zraziť ? Ďakujem.
    Ak ťa požiada k 15.2. o vykonanie RZD tak ho vykonáš. Prípadný nedoplatok uhradí buď do pokladne alebo ho odpošlete na DÚ a oni si ho vysporiadajú zo zamestnancom. Ale pokiaľ nepracoval celý rok a odráta sa mu odpočítateľná položka 90816 tak by mu nemal vyjsť nedoplatok

    calgary je offline (nepripojený) calgary

    calgary
    Chcem Vás poprosiť o pomoc, táto téma sa tu určite už veľa krát rozoberala, no neviem na ňu natrafiť...
    Aký je presný postup pri vykonávaní RZD za r.2008 zamestnancom, ktorí ukončili pracovné pomery napr. k 31.12.2008? Ďalej ako postupovať pri vydávaní potvrdení o zaplatení dane (2%)?
    Takýchto zamestnancov mám cca 60, tak by som nechcela urobiť chybu.

    Ďakujem.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    calgary Pozri príspevok
    Chcem Vás poprosiť o pomoc, táto téma sa tu určite už veľa krát rozoberala, no neviem na ňu natrafiť...
    Aký je presný postup pri vykonávaní RZD za r.2008 zamestnancom, ktorí ukončili pracovné pomery napr. k 31.12.2008? Ďalej ako postupovať pri vydávaní potvrdení o zaplatení dane (2%)?
    Takýchto zamestnancov mám cca 60, tak by som nechcela urobiť chybu.

    Ďakujem.
    Tým, čo ukončili PP k 31.12.2008 a požiadali Ťa o RZD, vykonáš RZD úplne rovnako ako tým, ktorí u Vás ešte pracujú.
    Potvrdenie o zaplatení dane vydáš tým, ktorí Ťa o to požiadali. Vyplníš podľa údajov z RZD. Ak máš dobrý soft, urobí Ti to sám.

    calgary je offline (nepripojený) calgary

    calgary
    jankasm Pozri príspevok
    Tým, čo ukončili PP k 31.12.2008 a požiadali Ťa o RZD, vykonáš RZD úplne rovnako ako tým, ktorí u Vás ešte pracujú.
    Potvrdenie o zaplatení dane vydáš tým, ktorí Ťa o to požiadali. Vyplníš podľa údajov z RZD. Ak máš dobrý soft, urobí Ti to sám.
    Zrejme si sedím na vedení , pretože nerozumiem. Ako viem zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer a teda už od nás nepoberá žiadne príjmy v rámci ktorých by som prípadený nedoplatok (aj 5 Sk) mohla vyrovnať, vydať potvrdenie o zaplatení dane?
    Zaujímama aký je postup v praxi, napr. ja mu vydám potvrdenie o vykonanom RZD, zrejme niečo "nejako" (ako?) oznámim aj na DÚ a nedoplatok musí on zaplatiť na svojom miestne príslušnom DÚ ...alebo?
    Ďakujem
    Ešte som zabudla dodať, že z firmy boli presunutí všetci zamestnanci, takže preddavky už nie sú platené, nie je teda v rámci čoho prípadné rozdiely vyrovnať..

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    calgary Pozri príspevok
    Zrejme si sedím na vedení , pretože nerozumiem. Ako viem zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer a teda už od nás nepoberá žiadne príjmy v rámci ktorých by som prípadený nedoplatok (aj 5 Sk) mohla vyrovnať, vydať potvrdenie o zaplatení dane?
    Zaujímama aký je postup v praxi, napr. ja mu vydám potvrdenie o vykonanom RZD, zrejme niečo "nejako" (ako?) oznámim aj na DÚ a nedoplatok musí on zaplatiť na svojom miestne príslušnom DÚ ...alebo?
    Ďakujem
    Ešte som zabudla dodať, že z firmy boli presunutí všetci zamestnanci, takže preddavky už nie sú platené, nie je teda v rámci čoho prípadné rozdiely vyrovnať..
    Pokiaľ nechce poukázať 2% z daní, nedoplatok do 100.- sa nemusí uhrádzať.

    calgary je offline (nepripojený) calgary

    calgary
    drobeceva Pozri príspevok
    Pokiaľ nechce poukázať 2% z daní, nedoplatok do 100.- sa nemusí uhrádzať.
    Práve že vo väčšine prípadov požadujú aj potvrdenie k 2%.. je teda potrebné vyrovanať všetko...

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    calgary Pozri príspevok
    Práve é vo väčšine prípadov požadujú aj potvrdenie k 2%..
    Tak v tomto prípade to musí byť vysporiadené. Je problém, aby ste to "zlikvidovali" cez pokladňu?

    calgary je offline (nepripojený) calgary

    calgary
    drobeceva Pozri príspevok
    Tak v tomto prípade to musí byť vysporiadené. Je problém, aby ste to "zlikvidovali" cez pokladňu?
    to áno, v reále si to neviem predstaviť. Ide o ľudí z celého Slovenska, kto by ich naháňal? Musí predsa existovať nejaký štandardný postup...

    calgary je offline (nepripojený) calgary

    calgary
    K môjmu predchádzajúcemu príspevku:
    moju otázku som nakoniec adresovala na náš miestne príslušný daňový úrad, ktorý ju ďalej posunul na DRSR odkiaľ "už" mám v súčasnosti aj písomné stanovisko.
    Riešenie RZD v prípade, že zamestnávateľ nezanikol, ale nemá žiadnych zamestnancov (t.j.neodvádza preddavky) vyzerá nasledovne:
    v prípade, že má zamestnanec preplatok na dani, je zamestnávateľ povinný tento preplatok zamestnancovi vyplatiť z vlastných prostriedkov a následne sumu preplatku žiada od svojho miestne prísl. DÚ; ak má zamestnanec nedoplatok nad 100Sk (3,31 EUR) zamestnávateľ pošle kópiu RZD na miestne príslušný úrad daného zamestnanca (najlepšie aj so sprievodným listom), ten následne vystaví platobný predpis a vyzve k úhrade nedoplatku priamo zamestnanca ako FO. Trošku sa to komplikuje, ak chce zamestanec s nedoplatkom darovať 2% dane, vtedy by mal urobiť úhradu čo najskôr, nečakať na výzvu DÚ, tak aby bol nedoplatok pripísaný na účet DÚ do 30.04.2009. K vyhláseniu k 2% potom priloží doklad o úhrade (kópiu) a pre lepšie spárovanie platieb vraj aj kópiu RZD, ktoré obdržal od zamestnávateľa.
    Takže toľko, možno to niekomu pomôže.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.