Zavrieť

Porady

daňový bonus

Ahojte mili poraďáci, ja by som vás chcela poprosiť o radu . Mám živnostníka cudzinca s trvalým pobytom na Slovensku aj manželka má trvalý pobyt tu. Dieťatko sa im narodilo v roku 2005 v júli a nie na území našej republiky. V auguste 2006 vybavil dieťaťu trvalý pobyt na Slovensku. KED podniká v práci , ktorá sa dá robiť iba ked je teplo, tak si v oktobri pozastavil živnosť. Chcem sa spýtať, či má na dieťa nárok na daňový bonus a na celý rok alebo iba od trvalého pobytu dieťaťa , budem povďačná každej odpovedi a vopred dakujem


jarkach
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    jarkach Pozri príspevok
    Ahojte mili poraďáci, ja by som vás chcela poprosiť o radu . Mám živnostníka cudzinca s trvalým pobytom na Slovensku aj manželka má trvalý pobyt tu. Dieťatko sa im narodilo v roku 2005 v júli a nie na území našej republiky. V auguste 2006 vybavil dieťaťu trvalý pobyt na Slovensku. KED podniká v práci , ktorá sa dá robiť iba ked je teplo, tak si v oktobri pozastavil živnosť. Chcem sa spýtať, či má na dieťa nárok na daňový bonus a na celý rok alebo iba od trvalého pobytu dieťaťa , budem povďačná každej odpovedi a vopred dakujem


    jarkach
    1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

    (2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

    Myslím, že nie je podstatný trvalý pobyt dieťaťa, ale to, že žili v spoločnej domácnosti. Teda, ak splnil podmienku príjmu za rok 2006, mal by si uplatniť daňový bonus za celý rok.
    Ale ešte nech sa niekto vyjadrí.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    jarkach Pozri príspevok
    Mám živnostníka cudzinca s trvalým pobytom na Slovensku aj manželka má trvalý pobyt tu. Dieťatko sa im narodilo v roku 2005 v júli a nie na území našej republiky. V auguste 2006 vybavil dieťaťu trvalý pobyt na Slovensku. KED podniká v práci , ktorá sa dá robiť iba ked je teplo, tak si v oktobri pozastavil živnosť. Chcem sa spýtať, či má na dieťa nárok na daňový bonus a na celý rok alebo iba od trvalého pobytu dieťaťa...
    1. Daňovník má trvalý pobyt v SR, tj. túto základnú podmienku nároku na DB spĺňa. To že je cudzinec - nemá štátne občianstvo SR, nie je podstatné.

    2. Nie je podstatné, či podniká celý rok, podstatné je, či zo živnosti dosiahol hrubý príjem za rok 2006 aspoň 42450 Sk a súčasne nevykázal stratu. Ak je to tak, aj ďalšia podstatná podmienka je splnená.

    3. Nie je podstatný trvalý pobyt dieťaťa, ale to, či žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti. Ak áno a žijú v spoločnej domácnosti celý rok 2006, má nárok na DB za celý rok 2006.

    jarkach je offline (nepripojený) jarkach

    jarkach
    p.Miháľ Jozef a LYDKA R veľm prekne Vám ĎAKUJEM ZA RADU veľmi ste mi pomohli a som vdačná a som rada , že niečo také úžasne ako je drak a porada existuje ešte raz veľký dík jarkach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.