Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky 60%

Prajem pekný dník,
prosím o radu k paušálnym výdavkom. Manžel si prerušil živnosť v júli, potom bol zamestnaný a aj dobrovoľné nezamestnaný. Možem mu uplatniť paušálne výdavky 60 % aj keď nepodnikal celý rok, nemusím to nejak deliť a násobiť počtom mesiacov v ktorých podnikal?Patrí do remeselných živností, je murár. Teda možem urobiť takto: príjmy 100 000 Sk, Výdavky 60 000Sk?
a čo sa týka nezdaniťeľnej čiastky myslím správne mu odpočítať celú t.z. 9O 816.Dakujem za Vašu radu
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Odpočítateľnú položku odpočítaš v plnej výške. Vzhľadom k tomu, že bol aj zamestnaný, k DP je potrebné vypýtať si aj potvrdenie o príjme od zamestnávateľa.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Doplním ...60% len pri remeselnej živnosti

http://www.porada.sk/t42506-obsahova...h-ivnosti.html
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Paušálny odpis nákladov môže použiť aj keď nemal živnosť celý kalendárny rok. Takáto podmienka tam nie je.
0 0
Brnušáková Brnušáková

Brnušáková je offline (nepripojený) Brnušáková

Takže možem si uplatniť tých celých 60 % a aj odpočitateľnú položkucelú. Ste zlatí ďakujem za rýchlu radu.Potvrdenia o príjme už mám na stole.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pausalne vydavky sa mozu uplatnit vo vyske 6O%, ale iba v tom pripade, ze vykonavl iba remeselne zivnosti, tato podmienka musi byt splnena pocas celeho zdanovacieho obdobia. Ak by mu cast roka plynuli aj prijmy z viazanych cinnosti, nemohol by si od prijmov odpocitat 60% vydavky, ale len 40%.
0 0
Brnušáková Brnušáková

Brnušáková je offline (nepripojený) Brnušáková

Ďakujem Betka za Vašu radu, no toto som presne čítala v zákonníkoch a nevedela som sa vysomáriť, preto som Vás prosila o radu povedať mi to ľudskou rečou, či si možem uplatniť 60 % percent, ked manžel mal živnosť len do jula.potom bol nezamestnaný a neskor zamestnaný. počas svojem živnosti mal len príjmy z remeselnej živnosti, nijaké iné príjmy počas tohto prvého polroka kým bol živnostník nemal.
Dakujem moc
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Este chcem uviest, ze v prilohe remeselnych zivnosti sa musi tato Vasa cinnost nachadzat, aby ste si uplatnili 60% vydavky. V min. rokoch sa stalo v pripade niekttorych rem. ziv., ze napr. v roku 2004 urc. zivnost bola definovana ako remeselna, a nasledne v roku 2005 vypadla, zivnostnik si mohol v minulosti v tomto pripade uplatnit len 25%, a ked si to v zakone nevsimol, bol problem.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Murár je remeselná činnosť!
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ahojte, ohľadom remeselných činností sa chcem spýtať, že či už nie je podmienka že v živn. liste musí mať len tú remeselnú činnosť. Lebo niekedy bolo tak, že ak tam mal aj nejakú sprostredkovateľskú činnosť, tak si užnemohol uplatniť 60%. Ako je to teda?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Nie je podmienka mať len remeselnú činnosť. Podmienka je vykonávať v priebehu roka len remeselnú činnosť.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ďakujem Strelec.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Ja zas ďakujem za ďakujem.

PS: ... poteší človeka, keď ten "naproti" na net-e je spokojný.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

zuhl Pozri príspevok
Ahojte, ohľadom remeselných činností sa chcem spýtať, že či už nie je podmienka že v živn. liste musí mať len tú remeselnú činnosť. Lebo niekedy bolo tak, že ak tam mal aj nejakú sprostredkovateľskú činnosť, tak si užnemohol uplatniť 60%. Ako je to teda?
V ZL moze byt napisane vselico ako predmet podnikania aj sprostredkovat. cinnost, ale podmienkou je, ze si mozete uplatnit 60% vydavky lrn vtedy, ak pocas zdanovacieho obdobia vykonavate len tuto murarsku cinnost, resp. cinnost ktora je uvedena ako remeselna. Nesmu Vam plynut prijmy so sprostredkovania, ......, vtedy by ste si mohli uplatnit len 40% vydavky.
0 0
lenkavav lenkavav

lenkavav je offline (nepripojený) lenkavav

Vidim, ako pekne radite, tak skusim aj ja, a priznam sa, ze sa mi to nechce hladat v zakone.
Mam zivnostnika, ktory ma prijmy z podnikania, tam si chcem uznat ozajstne naklady, kedze mu vychadza strata. No popri tom ma aj prijmy nezdanene z § 8 - prikazne zmluvy. Moze si pri tychto prijmoch dat naklady pausalne? je mozne kombinovat to?
Prosim o odpoved, ak niekto vie a chce.
Dakujem!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

No, na Porade treba aj hľadať - kým sa to naučíš, tak si aspoň čítaj:
http://www.porada.sk/t40893-prikazna...kazn%E1+zmluva
0 0
lenkavav lenkavav

lenkavav je offline (nepripojený) lenkavav

Dakujem za odpoved. Priamu a troska drsnu. Hladala som a nenasla, ani v tvojom odkaze. Aj tak vdaka!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Je tam odpoveď. Len musíš sama porozmýšlať, či uvedené príkazné zmluvy nemajú podstatu v závislej činnosti. - §5
0 0
lenkavav lenkavav

lenkavav je offline (nepripojený) lenkavav

veruze odpoved v § 5 nemaju...je to jednorazova prilezitostna cinnost..
su to 3 mandat. zmluvy, jedna cinnost, no 3 rozlicne mesiace..nezavisle...
som presvedcena ze to bude § 8
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

lenkavav Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Priamu a troska drsnu. Hladala som a nenasla, ani v tvojom odkaze. Aj tak vdaka!
Keby si si prečítala celú tému ( prepáč, ale to sa za 10 minút nedá), odpoveď nájdeš. Dokonca hneď na prvej strane ....
Okrem toho, že ľad medzi § 5 a § 8 je pri príkazných zmluvých veľmi tenký, § 8 obsahuje aj takéto ustanovenie:
(9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov.
0 0
lenkavav lenkavav

lenkavav je offline (nepripojený) lenkavav

ale ved tu nejde o prijmy z z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)]
Ide mi tu o kombinaciu skutocnych vydavkov § 6 a pausalnych vydavkov § 8
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať