Zavrieť

Porady

naklady

Prosim o radu. Mam zalozenu zivnost od juna minuleho roku na graficke prace, fotograficke sluzby a audio a videozaznam.
Mam cele vybavenie (fotoaparat, kameru, pocitac) v osobnom vlastnictve - nadobudnute uz skor a bez dokladu. Chcela by som to vlozit do uctovnictva tak, ze si to kupim od niekoho za sumu do 20 tis / polozka. Dalsie naklady mam tiez okolo 20tis. Mozem mat taku strukturu nakladov? (60tis cez zmluvy?) a iba 20 tis cez skutocne doklady? Tiez sa chcem opytat, tym ze to je do 30tis, mozem to cele odpisat? Buduci rok planujeme kupit novy pocitac - mozeme, ked sme iba minuly rok kupili stary?
Tiez sa chcem opytat, podnikame vlastne s manzelom, ale cinnost je na moje meno, pritom mame 2 telefony (rovnake pausaly), obidva su na ICO. Mozem ich dat obidva do nakladov? Viem, ze to uz bolo tu rozoberane a rozumiem z toho, ze ak to dokazem obhajit.. Mozem uzavriet nejaku zmluvu s manzelom, na zaklade ktorej by som mu dala telefon?

Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    j.s je offline (nepripojený) j.s

    j.s
    Ak najdes takeho dobraka, ktory s tebou podpise zmluvu o predaji, tato zmluva sa potom stava danovym dokladom. Nie su tu nijake mnozstevne obmedzenia. Ak je majetok do 30 tis., nezaradujes ho ako DHM a mozes to dat v celej sume do nakladov. Pocitacov mozes kupit aj 10 a s telefonmi tiez nevidim problem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Citát z Etikety porady:

    14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

    axara je offline (nepripojený) axara

    axara
    nerozumiem, urobila som niekde chybu? mozem svoj vlastny pocitac a ostatny majetok zaradit do podnikania inym sposobom tak, aby som si to dala do nakladov? nechcem porusit zakon, chcem iba zistit, ci si to mozem dat do nakladov a ak ano, ci idem na to dobre..

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    axara Pozri príspevok
    nerozumiem, urobila som niekde chybu? mozem svoj vlastny pocitac a ostatny majetok zaradit do podnikania inym sposobom tak, aby som si to dala do nakladov? nechcem porusit zakon, chcem iba zistit, ci si to mozem dat do nakladov a ak ano, ci idem na to dobre..
    napr. počítač stál 20 tis. Sk, kúpený pred 2 rokmi pre seba ako nepodnikateľa, môžeš ho zaradiť do obchodného majetku a keď tam bude zaradený, môžeš si uplatňovať náklady na opravy, výmeny počítačových dielov (napr. nový harddisk, grafickú kartu...), ale tých 20 tis. do nákladov bez kúpno predajnej zmluvy nedostaneš - a ako tu bolo uvedené, nie je to v súlade so zákonom (vytváranie takýchto fiktívnych zmlúv aj keď skutočnosť je taká, že ti to nikdy nikto nedokáže, jedine, že by si sa pohádala s tým, ktorý ti to akože predal a ten by ťa nabonzoval, ale tým by ublížil aj sebe, lebo sa zúčastňoval podvodu)

    ak by si napr. kúpila pred 2 rokmi počítač za 40 tis. môžeš ho zaradiť v hodnote 20 tis. Sk do majetku a 3. a 4. rok doopdisovať po 10 tis. do výdavkov (prvé dva roky boli "fiktívne" odpisované u teba ako nepodnikateľa a za tento čas strácaš nárok na odpis a pri zaradení do obchodného majetku postupuješ ako keby si ho odpisovala už 1. a 2. rok)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.