Zavrieť

Porady

daniť príjem z prenajmu nehnuteľnosti?

Dobrý deň, chem požiadať o radu pre moju sestru. Táto sa 8 mesiacov v roku s celou rodinou zdržuje v zahraničí, kde je jej manžel zamestnaný a žijú z jeho príjmu. Sestra žiadny príjem nemá a nepoberá ani žiadne sociálne dávky alebo podpory. V roku 2006 však mala na Slovensku príjem z prenajmu nehnuteľnosti, a to v celkovej výške 51 000 Sk. Chcem sa spýtať či tento jej príjem podlieha zdaneniu a ak áno, či si moze uplatnit danový bonus na deti, kedze jej manzel si tento neuplatnuje. Dufam, ze to nie je moc hlupa otazka, ale chcem jej poradit co ma spravit aby sa vyhla nejakym problemom v suvislosti s danovym priznanim. Dakujem
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Príjem z prenájmu patrí do § 6 ods.3 ZDP,treba podať DP,nárok na daň.bonus nemá,nie je splnená podmienka § 33 ods.1 ZDP a to:zdaniteľný príjem vo výške 6-násobku minim.mzdy.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ma narok na odpocitatelnu polozku na danovnika?

ja mam taky pripad ze zije v zahranici,tam ma prijmy a tie si zdani tam, ale ma prijmy na slov. z prenajmu ktore su niekolko stotisicove, poda dan.priznanie na slov, uplatni si pausal.vydavky a zaplati dan, len neviem ci ma narok aj na odpocit.polozku.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ale ak je rezidentom SR tak podáva DP u nás a zdaňuje tu príjmy zo zahraničia.Nemože mať uplatnenú nezdanit.sumu aj u nás a aj v zahraničí.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
vikinka Pozri príspevok
Ale ak je rezidentom SR tak podáva DP u nás a zdaňuje tu príjmy zo zahraničia.Nemože mať uplatnenú nezdanit.sumu aj u nás a aj v zahraničí.
??? Prosím trošku vysvetliť.
0 0
Marianah Marianah

Marianah je offline (nepripojený) Marianah

daňovník, ktorý je na rodičovskej dovolenke, mal v r. 2006 príjem z prenájmu nehn. 300 000 Sk, viedol si peňažný denník, kde vykázal výdavky vo výške 310 000 Sk, t.z. že vykazuje stratu. Má podať daňové priznanie ?

Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Marianah Pozri príspevok
daňovník, ktorý je na rodičovskej dovolenke, mal v r. 2006 príjem z prenájmu nehn. 300 000 Sk, viedol si peňažný denník, kde vykázal výdavky vo výške 310 000 Sk, t.z. že vykazuje stratu. Má podať daňové priznanie ?

Ďakujem
Áno má podávať priznanie, nakoľko mal zdaniteľné príjmy, ktoré spadajú do § 6 ods.3 ZDP.
0 0
Marianah Marianah

Marianah je offline (nepripojený) Marianah

Myslela som si, len ma stále presviedčala, že keď je v mínuse, tak nemusí.
Ešte jedna otázočka. Priloží k DP aj Výkaz o P a V, aj o Majetku a záväzkoch ? Nie je SZČO. Ak áno, uvedie vo výkaze o M a Z aj hodnotu nehnuteľnosti, ktorú má vo vlastníctve?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

vikinka Pozri príspevok
Ale ak je rezidentom SR tak podáva DP u nás a zdaňuje tu príjmy zo zahraničia.Nemože mať uplatnenú nezdanit.sumu aj u nás a aj v zahraničí.
Napr.podáva DP v zahraničí, kde si uplatňuje nezdanit.sumu platnú v danej krajine,tá sa pri zdaňovaní u nás vyjme ,ale v zahraničí zaplatil daň o odpočít.položku nižšiu a u nás zdaňuje základ dane zo zdrojov v zahraničí bez odpočít.pol.uplatnenej v zahraničí,samozrejme má nárok na odpoč.pol.u nás v plnej výške.Neviem,či som to dostatočne vysvetlila,čo som myslela svojim príspevkom.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Marianah Pozri príspevok
Myslela som si, len ma stále presviedčala, že keď je v mínuse, tak nemusí.
Ešte jedna otázočka. Priloží k DP aj Výkaz o P a V, aj o Majetku a záväzkoch ? Nie je SZČO. Ak áno, uvedie vo výkaze o M a Z aj hodnotu nehnuteľnosti, ktorú má vo vlastníctve?
§ 6 Zák 595/2003...
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov,1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

podľa § 32 daňovník, ktorý vykazuje stratu je povinný podať daňové priznanie

Nakoľko sa rozhodol účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, prílohou k DP budú v tomto prípade aj výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdajoch
0 0
crombie crombie

crombie je offline (nepripojený) crombie

Dakujem za odpoved ale zaujala ma ta odpocitatelna polozka, tu si sestra bude moct odpocitat? Dostala by sa tak do minusu, takze aj tak musi podat danove priznanie?
0 0
Marianah Marianah

Marianah je offline (nepripojený) Marianah

Ďakujem veľmi pekne.

Porada je super
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

crombie Pozri príspevok
Dakujem za odpoved ale zaujala ma ta odpocitatelna polozka, tu si sestra bude moct odpocitat? Dostala by sa tak do minusu, takze aj tak musi podat danove priznanie?
Daňové priznanie je povinná podať ale z dôvodu, že má príjem vyšší ako je 50 % zo sumy uvedenej v § 11 odst 1 písm. a. Strata jej nevznikne, strata je rozdiel medzi príjmami a výdavkami, ak sú výdavky vyššie ako príjmy.
Má nárok na odpočítanie sumy nezdaniteľnej časti základu dane. Pričom ak je táto suma väčšia, základ dane je 0 a nie mínus.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

crombie Pozri príspevok
Dobrý deň, chem požiadať o radu pre moju sestru. Táto sa 8 mesiacov v roku s celou rodinou zdržuje v zahraničí, kde je jej manžel zamestnaný a žijú z jeho príjmu. Sestra žiadny príjem nemá a nepoberá ani žiadne sociálne dávky alebo podpory. V roku 2006 však mala na Slovensku príjem z prenajmu nehnuteľnosti, a to v celkovej výške 51 000 Sk. Chcem sa spýtať či tento jej príjem podlieha zdaneniu a ak áno, či si moze uplatnit danový bonus na deti, kedze jej manzel si tento neuplatnuje. Dufam, ze to nie je moc hlupa otazka, ale chcem jej poradit co ma spravit aby sa vyhla nejakym problemom v suvislosti s danovym priznanim. Dakujem
Na to, aby sme mohli určiť či má nárok na daňový bonus, musíme vedieť či je sestra v SR daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, tzn. či má v SR trvalý pobyt, pretože v zmysle § 33 ods.10 Zákona o dani z príjmov má nárok na daňový bonus iba daňovník z neobm. daňovou povinnosťou v SR.

vikinka Pozri príspevok
Príjem z prenájmu patrí do § 6 ods.3 ZDP,treba podať DP,nárok na daň.bonus nemá,nie je splnená podmienka § 33 ods.1 ZDP a to:zdaniteľný príjem vo výške 6-násobku minim.mzdy.
Zdaniteľný príjem je príjem, ktorý je premetom dane a nie je oslobodený od dane podľa Zákona o dani z príjmov ( § 2 písm.h/). Nakoľko jej zdaniteľný príjem je 51.000,podmienku podľa § 33 ods.1 na uplatnenie nároku na daňový bonus spĺňa.
Ak nemá iné príjmy, nemá zmysel uplatňovať oslobodenie v zmysle § 9 ods.1 písm.h/ do výšky 6-násobku živ.minima, pretože by stratila nárok na daňový bonus.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

vikinka Pozri príspevok
Ale ak je rezidentom SR tak podáva DP u nás a zdaňuje tu príjmy zo zahraničia.Nemože mať uplatnenú nezdanit.sumu aj u nás a aj v zahraničí.
... ale môže . V § 11 Zákona o dani z príjmov nenájdeš žiadne obmedzujúce ustanovenie ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

vikinka Pozri príspevok
Napr.podáva DP v zahraničí, kde si uplatňuje nezdanit.sumu platnú v danej krajine,tá sa pri zdaňovaní u nás vyjme ,ale v zahraničí zaplatil daň o odpočít.položku nižšiu a u nás zdaňuje základ dane zo zdrojov v zahraničí bez odpočít.pol.uplatnenej v zahraničí,samozrejme má nárok na odpoč.pol.u nás v plnej výške.Neviem,či som to dostatočne vysvetlila,čo som myslela svojim príspevkom.
Toto ani neviem opraviť ...
Skúsim cez príklad :
XY - v SR daňovník s neobm. daňovou povinnosťou
- v ČR daňovník s obmedzenou daň. povinnosťou.
V DP podávanom v ČR, si uplatní nezdaniteľné časti základu dane podľa českého zákona.
V DP podávanom v SR, v ktorom zdaní celosvetové príjmy , si uplatní nezdaniteľné časti základu podľa slovenského zákona.
Ak si podrobne prezrieš časť daňového priznania, ktorá sa dotýka vyňatia príjmov alebo výpočtom zápočtu dane, nikde nie je otázka, či si daňovník uplatnil nezd. časť základu dane podľa zákona, platného v inej krajine alebo neuplatnil ... .
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Poučenie na vyplnenie DP typ B riadky 82 až 86.
Ja netvrdím,že si nemože uplatniť u nás odpoč.pol.,ale to že u nás zdaňujem príjem bez odpočít.pol.uplatnenej napr.v ČR.Asi som sa zamotala ani neviem ako!!!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

No, trocha si to zamotala....
Zopakujem, čo som na Porade už x-krát napísala. So základnými pojmami treba zaobchádzať obvzlášť opatrne .
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Majka Pozri príspevok
ma narok na odpocitatelnu polozku na danovnika?

ja mam taky pripad ze zije v zahranici,tam ma prijmy a tie si zdani tam, ale ma prijmy na slov. z prenajmu ktore su niekolko stotisicove, poda dan.priznanie na slov, uplatni si pausal.vydavky a zaplati dan, len neviem ci ma narok aj na odpocit.polozku.

ja totizto neviem ci si uplatni odpoc.polozku v zahranici....ale myslim si ze ano, on podava dan. priznanie tu na slov. z prenajmu zaplati dan a kopiu DP odovzda v zahranici a tam jej zuctuju prijmy dosiahnute tam.
ja teraz neviem ci mam alebo nemam uplatnic nezda. ciastku?
co mi poradite? ako by ste to vy urobili?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

mam alebo nemam zohladnit odpocitatel.polozku?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

je tu niekto?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať