Zavrieť

Porady

cesťáky

Ahojte,

prosím Vás poraďte mi. Živnostník, ktorý nemá auto zaradené v podnikaní, každý deň dochádza do práce cca 40 km. Keďže je to pravidelná dochádzka, nemôže si robiť aj cesťák na každý deň? Má zaplatenú cestnú daň a robí si iba cesťáky keď ide niekde na služobnú cestu.. Ďakujem

A ešte jednu vec k stravným lístkom, za minulý rok do daňového priznania si z faktúry za stravné lístky môže dať iba 55%? Ešte raz ďakujem..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    MirkaPoz Pozri príspevok
    Ahojte,

    prosím Vás poraďte mi. Živnostník, ktorý nemá auto zaradené v podnikaní, každý deň dochádza do práce cca 40 km. Keďže je to pravidelná dochádzka, nemôže si robiť aj cesťák na každý deň? Má zaplatenú cestnú daň a robí si iba cesťáky keď ide niekde na služobnú cestu.. Ďakujem
    Môže - nie na pravidelné pracovisko, nevidím problém každý deň "ísť" niekam niečo vybavovať.

    A ešte jednu vec k stravným lístkom, za minulý rok do daňového priznania si z faktúry za stravné lístky môže dať iba 55%? Ešte raz ďakujem.. - Do daňových výdavkov si SZČO mohla uplatniť max. 55% z 89,- Sk.
    Odpovedám farebne.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Ja mám podobný problém. Živnostník autom, ktoré nemá v majetku /ale má naň zaplatenú cestnú daň/ každý deň jazdí do BA. Je to denne 200 km tam a späť. Chce po mne, aby som mu to "dala" do nákladov. Je to možné? A ak áno, píše sa suma /napr. 200 x 6,20 = 1240 Sk denne/ do prev. réžie?
    Ďakujem.

    nasamraH je offline (nepripojený) nasamraH

    nasamraH
    Ahojte,
    som SZCO a chcel by som si uplatnit cestovne nahrady pri sluzobnych cestach v SR. Vztahuje sa to 55% obmedzenie z 89 SK aj na nahrady pocas sluzobnej cesty alebo mozem pouzit tie hodinove pasma (89,135,208 SK)? Niekde som sa stretol aj s nazorom, ze SZCO nema vobec narok na nahrady pocas tuzemskej SC, ako je to vlastne? Zaujima ma najma stav pre rok 2006.
    Dakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JDM Pozri príspevok
    Ja mám podobný problém. Živnostník autom, ktoré nemá v majetku /ale má naň zaplatenú cestnú daň/ každý deň jazdí do BA. Je to denne 200 km tam a späť. Chce po mne, aby som mu to "dala" do nákladov. Je to možné? A ak áno, píše sa suma /napr. 200 x 6,20 = 1240 Sk denne/ do prev. réžie?
    Ďakujem.
    Je to možné. Do nákladov to dostaneš nasledovne:

    (((priemerná spotreba auta * cena PHM) : 100) + 6,20) * ubehnuté km

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Je to možné. Do nákladov to dostaneš nasledovne:

    (((priemerná spotreba auta * cena PHM) : 100) + 6,20) * ubehnuté km


    Určite takto?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JDM Pozri príspevok
    Je to možné. Do nákladov to dostaneš nasledovne:

    (((priemerná spotreba auta * cena PHM) : 100) + 6,20) * ubehnuté km


    Určite takto?

    Ak sa jedná o osobné auto tak áno.

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    nasamraH Pozri príspevok
    Ahojte,
    som SZCO a chcel by som si uplatnit cestovne nahrady pri sluzobnych cestach v SR. Vztahuje sa to 55% obmedzenie z 89 SK aj na nahrady pocas sluzobnej cesty alebo mozem pouzit tie hodinove pasma (89,135,208 SK)? Niekde som sa stretol aj s nazorom, ze SZCO nema vobec narok na nahrady pocas tuzemskej SC, ako je to vlastne? Zaujima ma najma stav pre rok 2006.
    Dakujem.
    SZCO má nárok na stravné podobne ako zamestnanec, pričom sa prihliada v uplatňovaní stravného aj na zákonník práce ako u zamestnanca. Teda ak máš SC, tak ti do nákladov okrem cestovného ide aj stravné podľa príslušného časového pásma a to v plnej výške. Ak však nemáš SC, tak si do nákladov môžeš dať ako stravné max. 55% zo stravného pre časové pásmo 5 - 12 hod, teda 55 % z 89 Sk.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    turbo Pozri príspevok
    SZCO má nárok na stravné podobne ako zamestnanec, pričom sa prihliada v uplatňovaní stravného aj na zákonník práce ako u zamestnanca. Teda ak máš SC, tak ti do nákladov okrem cestovného ide aj stravné podľa príslušného časového pásma a to v plnej výške. Ak však nemáš SC, tak si do nákladov môžeš dať ako stravné max. 55% zo stravného pre časové pásmo 5 - 12 hod, teda 55 % z 89 Sk.
    Súhlas, doplním od 1.1.2007 do nákladov SZČO ide celá suma 89,- Sk.

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    smith Pozri príspevok
    Súhlas, doplním od 1.1.2007 do nákladov SZČO ide celá suma 89,- Sk.
    To je vcelku dobrá správa. Niečo som začul, len som nevedel, či to je pravda. Ak môžeš a vieš, môžeš dať avízo na usmernenie resp. vyhlášku, ktorá to upravuje?
    Vďaka a všetkým pokojný deň!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    turbo Pozri príspevok
    To je vcelku dobrá správa. Niečo som začul, len som nevedel, či to je pravda. Ak môžeš a vieš, môžeš dať avízo na usmernenie resp. vyhlášku, ktorá to upravuje?
    Vďaka a všetkým pokojný deň!
    Zákon číslo 688/2006, ktorým sa novelizoval zákon o dani z príjmov §19 ods. 2 písm. p)

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Keď spoločník verejnoobchodnej spoločnosti používa svoje súkromné auto na služobné cesty pre v.o.s., musí platiť daň z motor.vozidiel aby si mohol uplatniť taký výpočet, aký je v tomto príspevku (PHM a 6,20)?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Natka Pozri príspevok
    Keď spoločník verejnoobchodnej spoločnosti používa svoje súkromné auto na služobné cesty pre v.o.s., musí platiť daň z motor.vozidiel aby si mohol uplatniť taký výpočet, aký je v tomto príspevku (PHM a 6,20)?
    Ak zároveň je aj zamestnancom ,nemusí platiť daň z MV,ale musí používať vlastný automobil,ktorý nie je zaradený v majetku.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    vikinka Pozri príspevok
    Ak zároveň je aj zamestnancom ,nemusí platiť daň z MV,ale musí používať vlastný automobil,ktorý nie je zaradený v majetku.
    Nie je zamestnanec, iba spoločník, čo teraz?

    človiečik je offline (nepripojený) človiečik

    človiečik
    hej ludia, potrebujem zase poradit.
    mam szco, fakturuje si prepravu vlastnym autom zaradenym samo ze v podnikani ale napr. zo SVK do DE a zase naspat. alebo podobne. a chce si vykazat diety - podla neho, inak cestovné náhrady. a kedze prechácdza cez CZ 7 hod. a je 17 hod v DE - tak si vykaze iba 45 EUR za DE ? alebo si može sam dat do nakladov aj CZ 300, co teda asi nie a co s vreckovym, aj to si da do naklaadov? ale inak si vyfakturuje odvoz nakladu, slovenskej alebo nem. firme na fa. tak ako. prosim , prosim, suri ma to.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    človiečik Pozri príspevok
    hej ludia, potrebujem zase poradit.
    mam szco, fakturuje si prepravu vlastnym autom zaradenym samo ze v podnikani ale napr. zo SVK do DE a zase naspat. alebo podobne. a chce si vykazat diety - podla neho, inak cestovné náhrady. a kedze prechácdza cez CZ 7 hod. a je 17 hod v DE - tak si vykaze iba 45 EUR za DE ? alebo si može sam dat do nakladov aj CZ 300, co teda asi nie a co s vreckovym, aj to si da do naklaadov? ale inak si vyfakturuje odvoz nakladu, slovenskej alebo nem. firme na fa. tak ako. prosim , prosim, suri ma to.
    stravné v čechách nemôžte dať do nákladov (do nákladov sa dáva stravné tej krajiny v ktorej strávite viac času duplom to byť nesmie) vreckové do nákladov môže ísť.

    1novacik1 je offline (nepripojený) 1novacik1

    1novacik1
    ahojtew zaujima ma to stravne pre r2006 -cize ked nie je na SC tak si moze dat do nakladv 55% zo sumy 89 skk, moze si to dat do nakladov VOZD aj bez toho aby mal podpisanu nejaku zmluvu z nejakým stravovacim zariadenim?a nema ani nakupene nijake poukazky ?-dakujem

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    Prevláda názor, že pre uplatnenie stravného je potrebné mať nejaký doklad o stravovaní. Teda, že má SZČO nejakú faktúru, resp. bločik zo stravovacieho zariadenia, resp. že má kúpené stravné lístky. Výdavky treba vedieť v účtovníctve zdokladovať a teda asi aj to stravné je potrebné nejako dokladovať a nejde si výdavky na stravovanie uplatniť paušálne. To je môj názor a ak má niekto inú skúsenosť, nech dá vedieť, aj mňa by to zaujímalo!
    Všetkým všetko dobré.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.