Zavrieť

Porady

Nedočerpaná dotácia z UP

Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

SZČO dostala v r.2006 dotáciu na začatie podnikania v sume 54 tis. Sk. V tom istom roku čerpala z dotácie sumu asi 24 tis. Sk /odpis stroja/. Rozdiel nedočerpanej dotácie sa ma zaučtovať do knihy závazkov a do Výkazu o majetku a závazkoch? Ďakujem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Do knihy záväzkov sa mala zaúčtovať výška celej dotácie a účtovaním výdavkov/čerpania / záväzok znižovať .Zostatok nevyčerpanej dotácie Ti zostane k 31.12.2006 v záväzkoch a tým sa Ti premietne aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

Jedná sa o dotáciu poskytnutú vopred .
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Len podporím odpoveď Zitky §§

Ivdi , Teba sa týka postup podľa bodu 1)

Postupy účtovania v JU
§ 10b
Účtovanie dotácií
(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora14d) (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Zitka, Muška ďakujem
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Ešte si niečo overím. Nákup DHM bol 04.10. Takže zaúčtujem vznik pohľadávky. 20. 10 bola prijatá dotácia, uhradím pohľadávku a zaúčtujem závazok.Závazok znížim o urobený odpis a rozdiel premietnem do výkazu. Správne?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ivdi Pozri príspevok
Ešte si niečo overím. Nákup DHM bol 04.10. Takže zaúčtujem vznik pohľadávky. 20. 10 bola prijatá dotácia, uhradím pohľadávku a zaúčtujem závazok.Závazok znížim o urobený odpis a rozdiel premietnem do výkazu. Správne?
Akú dotáciu ste dostali ?

Ak to bola dotácia na obstaranie majetku , pri ktorej najprv treba preukázať nadobudnutie majetku a následne sú príjemcovi dotácie poukázanie peniaze /tu účtuješ o pohľadávke /

Alebo Dotácia na iné účely - pri ktorej sa príjemcovi dotácie poskytnú prostriedky vopred s tým , že musí preukázať ich použitie /tu učtuješ do záväzkov /
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Podľa podnikateľského plánu bola použitá na nákup kozmetického prístroja. Prístroj bol najprv zakúpený až potom prišli peniaze z UP.Tak účtovať o pohľadávke nie o závazku? A čo s tou nedočerpanou čiastkou? Nejak tomu nerozumiem.
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Kozmetický prístroj bol v sume okolo 15O tis. Sk. Na túto sumu urobím pohľadávku. Ale dotácia bola len 54 tis. Sk. Pri prijatí dotácie urobím úhradu pohľadávky v sume 54 tis. Sk a rozdiel douhradím kedy pri uzávierkových UO alebo hneď pri nákupe prístroja. Musí sa to účtovať cez pohľadávky, ja som zaevidovala došlú faktúru za prístroj v závazkoch a vyrovnala pri zaplatení. Nestačí to?
0 0
turbo turbo

turbo je offline (nepripojený) turbo

Stavebný inžinier
Ja som tiež dostal dotáciu od ÚP na začatie podnikania a túto využívam podľa podnikateľského zámeru. Ja si myslím, že ty by si mala účtovať o záväzku. To že si kúpila prístroj pred tým, ako ti prišli peniaze, si myslím nerozhoduje. O pohľadávku by išlo asi v prípade, ak by poskytnutie dotácie bolo podmienené až kúpou prístroja. Teda ak sa postupovalo podľa podnikateľského plánu, akom v mojom prípade, asi by si mala účtovať o záväzkoch. Je však potrebné upresniť podmienky poskytnutia dotácie. Ja som s týmto mal tiež problém, ale Zitka mi tiež poradila. A myslím, že aj tvoj prípad je ako môj a teda je o účtovaní záväzku.
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Ďakujem Turbo za názor. Poskytnutie dotácie nebolo podmienené kúpou prístroja. SZČO sa držal podnikateľského plánu. Takže účtovať do závazkov predpis dotácie a postupne robiť čerpanie podľa odpisového plánu. A zostatok vykázať vo Výkaze o majetku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ivdi Pozri príspevok
Kozmetický prístroj bol v sume okolo 15O tis. Sk. Na túto sumu urobím pohľadávku. Ale dotácia bola len 54 tis. Sk. Pri prijatí dotácie urobím úhradu pohľadávky v sume 54 tis. Sk a rozdiel douhradím kedy pri uzávierkových UO alebo hneď pri nákupe prístroja. Musí sa to účtovať cez pohľadávky, ja som zaevidovala došlú faktúru za prístroj v závazkoch a vyrovnala pri zaplatení. Nestačí to?
Ivdi na základe toho čo si doplnila v príspevku , ktorý je v citácii , svoj jeden z príspevkov "pohľadávka" som vymazala, nakoľko po doplnení nových informácii neplatila pre Tvoj prípad .
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

Zitka ďakujem zase za radu.
0 0
garter garter

garter je offline (nepripojený) garter

Ivdi Pozri príspevok
Kozmetický prístroj bol v sume okolo 15O tis. Sk. Na túto sumu urobím pohľadávku. Ale dotácia bola len 54 tis. Sk. Pri prijatí dotácie urobím úhradu pohľadávky v sume 54 tis. Sk a rozdiel douhradím kedy pri uzávierkových UO alebo hneď pri nákupe prístroja. Musí sa to účtovať cez pohľadávky, ja som zaevidovala došlú faktúru za prístroj v závazkoch a vyrovnala pri zaplatení. Nestačí to?
turbo Pozri príspevok
Ja som tiež dostal dotáciu od ÚP na začatie podnikania a túto využívam podľa podnikateľského zámeru. Ja si myslím, že ty by si mala účtovať o záväzku. To že si kúpila prístroj pred tým, ako ti prišli peniaze, si myslím nerozhoduje. O pohľadávku by išlo asi v prípade, ak by poskytnutie dotácie bolo podmienené až kúpou prístroja. Teda ak sa postupovalo podľa podnikateľského plánu, akom v mojom prípade, asi by si mala účtovať o záväzkoch. Je však potrebné upresniť podmienky poskytnutia dotácie. Ja som s týmto mal tiež problém, ale Zitka mi tiež poradila. A myslím, že aj tvoj prípad je ako môj a teda je o účtovaní záväzku.
Ja len doplním, pre istotu si pozrite ešte raz podmienky na čerpanie dotácie v dohode s úradom práce - nákup prístroja pred poskytnutím, či je vôbec čerpaním dotácie?
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
Ivdi Pozri príspevok
SZČO dostala v r.2006 dotáciu na začatie podnikania v sume 54 tis. Sk. V tom istom roku čerpala z dotácie sumu asi 24 tis. Sk /odpis stroja/. Rozdiel nedočerpanej dotácie sa ma zaučtovať do knihy závazkov a do Výkazu o majetku a závazkoch? Ďakujem

Ešte niečo. Tú čerpanú dotáciu treba nejakým spôsobom evidovať osobitne? Alebo ako sa to preukáže, čo bolo čerpané z dotácie?
Iveta
0 0
turbo turbo

turbo je offline (nepripojený) turbo

Stavebný inžinier
Zdravím!
Dotácia sa vedie ako záväzok a postupne ako sa z nej niečo čerpalo - nákup mat. a pod. sa urobí čiastočná resp. úplna úhrada záväzku - malo by to byť podľa podnikateľského plánu. Takže v zäväzku sú evidované postupné úhrady - postupné čerpanie.
Ešte by som rád poznamenal pre Ivdi, že ja som mal podmienené, že za poskytnutú dotáciu na začatie podnikania nesmiem obstarať majetok nad 30000,- Sk. Aj PC zostava musela byť do 30000,- Sk. Myslím že to bolo preto, aby majetok kúpený z dotácie nemusel byť odpisovaný. Ale neviem Ivdi aké podmienky si mala stanovené ty. Takže asi tak. Prajem pekný deň všetkým!
0 0
Ivdi Ivdi

Ivdi je offline (nepripojený) Ivdi

SZČO mal v podnikateľskom pláne napísané, že dotáciu využije na zakúpenie kozmetického prístroja aj v akej hodnote. Tak asi to bolo v poriadku, keď nemali pripomienky.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Prosím účtovala som správne?
Príjem dotácie z úradu práce 54 837,- - príjem neovp.lzáklad dane
Nákupy podľa podnikateľ.zámeru - za 30 404,- -výdavky neovpl.základ dane.
Cez uzávierkové operácie sumu 30 404,- zaúčtujem ako príjem ovplyvň.základ dane a taktiež o tú istú sumu ponížim záväzok? Je to tak správne?
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

Tatiana Pozri príspevok
Prosím účtovala som správne?
Príjem dotácie z úradu práce 54 837,- - príjem neovp.lzáklad dane
Nákupy podľa podnikateľ.zámeru - za 30 404,- -výdavky neovpl.základ dane.
Cez uzávierkové operácie sumu 30 404,- zaúčtujem ako príjem ovplyvň.základ dane a taktiež o tú istú sumu ponížim záväzok? Je to tak správne?
Čo bol nákup podľa podnikateľského plánu?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tatiana Pozri príspevok
Prosím účtovala som správne?
Príjem dotácie z úradu práce 54 837,- - príjem neovp.lzáklad dane
Nákupy podľa podnikateľ.zámeru - za 30 404,- -výdavky neovpl.základ dane.
Cez uzávierkové operácie sumu 30 404,- zaúčtujem ako príjem ovplyvň.základ dane a taktiež o tú istú sumu ponížim záväzok? Je to tak správne?
Tatiana , mne tu chýba v Tvojej otázke riešenie účtovania výdavkov OVZ za čerpanie dotácie .

V Tvojom príklade riešiš len príjem a záväzok .....zabudla si na VOZD buď celú čiastku , alebo čiastku odpisu v období čerpania dotácie .Nie je mi jasné o čo sa jedná , preto sa nedá ani odpovedať .
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

Myslím, že tu si nájde odpoveď každý, ktorý sa borí s účtovaním dotácii z UPSVaR. Prikladám v prílohe
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Zita5 Pozri príspevok
Tatiana , mne tu chýba v Tvojej otázke riešenie účtovania výdavkov OVZ za čerpanie dotácie .

V Tvojom príklade riešiš len príjem a záväzok .....zabudla si na VOZD buď celú čiastku , alebo čiastku odpisu v období čerpania dotácie .Nie je mi jasné o čo sa jedná , preto sa nedá ani odpovedať .
Výdavky z čerpania dotácie podľa podnikateľského plánu boli: nákup registračnej pokladnici, fénov, nábytok.
V príspevku č. 17, kde som zadala otázku, som to zaúčtovala správne?
0 0
Načítať ďalšie