Zavrieť

Porady

chystam sa prijat zamestnanca

Dobrý deň, účtujem v JÚ, chystám sa prijať zamestnanca a potrebovala by som radu, či správne chápem nasledovné:

§ musím tvoriť sociálny fond vo výške 0,6% zo sumy z ktorej sa počíta priemer pre pracovno-právne účely
§ za celý rok budem mať tvorbu soc fondu napr. v celkovej výške 500,- Sk. Priebežne (mesačne) vediem tvorbu sociálneho fondu v knihe SF ako príjem. Na konci roka zúčtujem sumu 500,- Sk do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.

§ mesačne kupujem stravné lístky (kúpu účtujem ako ceniny). Viem, že do nákladov dám min. 55% z hodnoty lístka a max. 48,95 Sk. Zamestnancovi chcem na stravenky prispievať aj zo SF. Tento príspevok účtujem ako výdavok v knihe SF. Na konci roka zúčtujem výdavky zo SF v celkovej výške napr. 450,- Sk. Túto sumu zahrniem do výdavkov neovplyvňujúcich ZD.

§ na stravné lístky si nejakou sumou bude prispievať aj zamestnanec – čo s tým? – podľa mňa je to pre mňa príjem neovplyvňujúci základ dane.

§ Na sociálnom fonde zostane ku koncu roka 50,- Sk (príjem – výdaj). Keď budem chcieť SF “vynulovať”, môžem tieto peniaze vyplatiť zamestnancovi a tomu sa to zdaní cez výplatnú pásku.

Ďakujem za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    chystam sa prijat zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.