Zavrieť

Porady

Finančný majetok

Podnikateľka učtujúca v JU kúpila na konci roka cenné papiere (bankové)a tvrdí mi, že nákup tohto finančného majetku je priamym nákladom, nezdá sa mi to. Ja by som to zaučtovala ako majetok v knihe DM a pri predaji by som celú čiastku dala do príjmu a do výdavkov práve túto obstarávaciu cenu.Prosím poradte mi, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Cenné papiere v JÚ sú riešené v § 6 (členenie) a § 13 Postupov JÚ (účtovanie - dosť podrobne).
    Pre konkrétnejšiu odpoveď by bolo treba poznať ďalšie informácie (druh CP, obstarávacie náklady, spôsob úročenia...)

    Milen je offline (nepripojený) Milen

    Milen
    Ďakujem za radu, som si to prečítala, ale nenašla som tam odpoveď na môj problém. Sú to vlastne peniaze vložené do bankového privátneho korunového fondu s pevným úročením a jedná sa o 4 mil. Sk.Rieši sa tam oceňovanie, ale kam to zaučtovať pri nákupe?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Milen Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, som si to prečítala, ale nenašla som tam odpoveď na môj problém. Sú to vlastne peniaze vložené do bankového privátneho korunového fondu s pevným úročením a jedná sa o 4 mil. Sk.Rieši sa tam oceňovanie, ale kam to zaučtovať pri nákupe?
    Podľa všetkého ide o dlhové cenné papiere s pevnou úrokovou mierou (§ 6 ods. 1 písm. a) bod 1. Postupov JÚ) s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok, teda o dlhodobý finančný majetok v zmysle § 5 ods. 2 písm. c) Postupov JÚ.
    V zmysle § 19 ods. 2 písm. f) ZoDP je daňovým výdavkom úhrn obstarávacích cien cenných papierov v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju.
    Kúpna cena a náklady na obstaranie cenného papiera nie sú v zmysle uvedeného paragrafu v čase jeho nákupu (obstarania) výdavkom znižujúcim základ dane. Do peňažného denníka sa pri nákupe CP tieto výdavky zaúčtujú ako výdavky neovplyvňujúce základ dane - nákup dlhodobého majetku.

    Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

    Renatka 75
    andrej_rv Pozri príspevok
    Podľa všetkého ide o dlhové cenné papiere s pevnou úrokovou mierou (§ 6 ods. 1 písm. a) bod 1. Postupov JÚ) s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok, teda o dlhodobý finančný majetok v zmysle § 5 ods. 2 písm. c) Postupov JÚ.
    V zmysle § 19 ods. 2 písm. f) ZoDP je daňovým výdavkom úhrn obstarávacích cien cenných papierov v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju.
    Kúpna cena a náklady na obstaranie cenného papiera nie sú v zmysle uvedeného paragrafu v čase jeho nákupu (obstarania) výdavkom znižujúcim základ dane. Do peňažného denníka sa pri nákupe CP tieto výdavky zaúčtujú ako výdavky neovplyvňujúce základ dane - nákup dlhodobého majetku.
    Neviete mi poradit, ako zaúčtovat nakup kmeňových akcií a predaj v tej istej sume? Vstupuje to do DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.