Zavrieť

Porady

Honorár za umelecký výkon

Dobrý deň, prosím skúsi mi niekto poradiť? Za r.2006 mám príjem zo živnosti, kde si uplatňujem preukázateľné výdavky, ale dosiahol som aj príjem z honorára za umelecký výkon podľa § 6 ods.2 písm.a/. Môžem si k tomuto príjmu upaltniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Ďakujem za pomoc.
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Stefi Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím skúsi mi niekto poradiť? Za r.2006 mám príjem zo živnosti, kde si uplatňujem preukázateľné výdavky, ale dosiahol som aj príjem z honorára za umelecký výkon podľa § 6 ods.2 písm.a/. Môžem si k tomuto príjmu upaltniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Ďakujem za pomoc.

Ľutujem, ale nie.
0 0
Stefi Stefi

Stefi je offline (nepripojený) Stefi

Ďakujem. A ešte jedna otázka, ak by som mal príjmy, len zo závislej činnosti a príjem z honorára za umelecký výkon, v tom prípade si môžem uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Stefi Pozri príspevok
Ďakujem. A ešte jedna otázka, ak by som mal príjmy, len zo závislej činnosti a príjem z honorára za umelecký výkon, v tom prípade si môžem uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
V takomto prípade áno.
0 0
Stefi Stefi

Stefi je offline (nepripojený) Stefi

Ďakujem za rýchlu a jasnú odpoveď, tak som to pochopil aj ja.
0 0
perigeus perigeus

perigeus je offline (nepripojený) perigeus

Dobry den. A co v pripade, ze v prvej polovici roka som mal prijmy len na zaklade autorskeho zakona a v druhej prijmy zo zivnosti, pri ktorych uplatnujem pausalne vydavky?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Uplatnite si paušálne výdavky v jednom aj druhom prípade.
0 0
perigeus perigeus

perigeus je offline (nepripojený) perigeus

Vdaka, Benka. Uz ma chytali mrakoty :-)
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ahojte, ja mám takýto problém a už som to tu niekde v inej téme zadávala, ale nikto mi neodpovedal:podnikateľ okrem podnikania hrá v hudobnej skupine. Na základe jednorázovej zmluvy dostal vyplatený honorár za hudobnú produkciu asi 3krát za rok. Agentúra si tie 2percentá zaplatila. Mám mu tento príjem dať do par.6 odst. 2 písm. a alebo par. 6 odst. 2 písm. b? A nemusí mať k tomu výdavky?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Mozem sa aj ja opytat k tejto teme prosim ? Ked ma klientka prijmy na Slovensku na zaklade dohody o vykonani prace a z tantiem a z ciech ma zdanene prijmy za umelecke vykony v televizii a filme moze si uplatnit pausalne vydavky vo vyske 40% ? Mozem to zaradit pod prijem podla § 6, ods. 2 pism a) alebo b) ?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Mám problém pri ktorom som si nie celkom istá - známa je zamestnaná - má potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, ale ešte na dohodu vykonáva prekladateľské služby /na základe povolenia Ministerstva/. Môže si pri tomto príjme z dohody uplatniť 40 % výdavky? Bola som toho názoru, že áno, ale ona ma tak zpochybnila, že ..neviem.. ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Robina Pozri príspevok
Mám problém pri ktorom som si nie celkom istá - známa je zamestnaná - má potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, ale ešte na dohodu vykonáva prekladateľské služby /na základe povolenia Ministerstva/. Môže si pri tomto príjme z dohody uplatniť 40 % výdavky? Bola som toho názoru, že áno, ale ona ma tak zpochybnila, že ..neviem.. ďakujem
Robina,
málo informácii

-vykonáva na základe akej dohody?
-zdaňujú jej túto dohodu?
-táto dohoda je uzatvorená ako Autorská zmluva?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
ona je zaevidovaná na Du - má pridelené DIČ, ale nemá živnosť a príjmy jej vyplácajú na základe nejakého denníka, kde to eviduje. Ja si myslím, že asi by si mohla uplatniť aj skutočné výdavky, lebo hlavne na začiatku má dosť výdavkov /slovníky, kolky a pod./
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Robina Pozri príspevok
ona je zaevidovaná na Du - má pridelené DIČ, ale nemá živnosť a príjmy jej vyplácajú na základe nejakého denníka, kde to eviduje. Ja si myslím, že asi by si mohla uplatniť aj skutočné výdavky, lebo hlavne na začiatku má dosť výdavkov /slovníky, kolky a pod./
Robina,
nie každá SZČO má živnosť.
Niektorí podnikajú
-iba na základe začatia poberania príjmov /autori, umelci, športovci/
-na základe vydania rôznych licencii.

Najskôr musíš zistiť pod ktorý § ju priradíš do DP.

Ale samozrejme je "SZČO" podľa § 6 a preto má všetky výhody a nevýhody ako každý iný živnostník.
tzn., že môže viesť účtovníctvo, alebo použije paušálne výdavky.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Robina Pozri príspevok
Mám problém pri ktorom som si nie celkom istá - známa je zamestnaná - má potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, ale ešte na dohodu vykonáva prekladateľské služby /na základe povolenia Ministerstva/. Môže si pri tomto príjme z dohody uplatniť 40 % výdavky? Bola som toho názoru, že áno, ale ona ma tak zpochybnila, že ..neviem.. ďakujem
Robina Pozri príspevok
ona je zaevidovaná na Du - má pridelené DIČ, ale nemá živnosť a príjmy jej vyplácajú na základe nejakého denníka, kde to eviduje. Ja si myslím, že asi by si mohla uplatniť aj skutočné výdavky, lebo hlavne na začiatku má dosť výdavkov /slovníky, kolky a pod./
Napoviem ti - podľa toho čo píšeš mohlo by ísť o príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. c) - znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29). Zisti si to.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
tam som to aj chcela uviesť, len som bola na pochybách s tými výdavkami, takže ak si bude viesť účtovníctvo, tak môže mať aj skutočné výdavky. Veľmi pekne ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Robina Pozri príspevok
tam som to aj chcela uviesť, len som bola na pochybách s tými výdavkami, takže ak si bude viesť účtovníctvo, tak môže mať aj skutočné výdavky. Veľmi pekne ďakujem
Robinka,
všetko čo patrí do § 6 je vlastne "podnikateľ" - patrí tam AJ "klasický" živnostník, ale je tam spomenutých množstvo iných podnikateľov.
A až na určite obmedzenia /alebo zvýhodnenia/ môžu /alebo musia/ viesť účtovníctvo.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

klikni http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-...-2008-a.html#6 a pozri si § 6
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ahojte prosím Vás,a umelci nie sú povinní platiť sociálne odvody (aj keď teda dosiahnu zákonom stanovený príjem??a zdravotné odvody sú povinní platiť?Ďakujem za odpoveď
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

erika_H Pozri príspevok
Ahojte prosím Vás,a umelci nie sú povinní platiť sociálne odvody (aj keď teda dosiahnu zákonom stanovený príjem??a zdravotné odvody sú povinní platiť?Ďakujem za odpoveď
Erika,
ak má daňovník príjem podľa § 6 odst. 2 písm. a) a popritom nevlastní živnostenský list, tak áno, nie je povinný platiť sociálne odvody.

Ak by ale vlastnil ŽL, tak sa mu k príjmu zo živnosti nasčítavajú aj príjmy z § 6 odst. 2 písm. a)....a platí SP

ZP - samozrejme - klasika - RZZP
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Muška Pozri príspevok
Erika,
ak má daňovník príjem podľa § 6 odst. 2 písm. a) a popritom nevlastní živnostenský list, tak áno, nie je povinný platiť sociálne odvody.

Ak by ale vlastnil ŽL, tak sa mu k príjmu zo živnosti nasčítavajú aj príjmy z § 6 odst. 2 písm. a)....a platí SP

ZP - samozrejme - klasika - RZZP
Ďakujem Ti pekne Muška
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať