Zavrieť

Porady

vrátenie dane z Nemecka

Ahoj.
Kamarátka (študentka) dva mesiace pracovala v nemecku. Zarobila 812,3 eur. Avšak jediný doklad má potvrdenie, kde je napísaná len suma peňazí, ktorú dostala na ruku. Pravdepodobne bola zaplatená daň a poistenie, ale nevie presne a nemá na to žiaden iný doklad.
Okrem toho zarobila na slovensku 9222,- Sk a z toho zaplatila daň 1749,-.

Má právo žiadať vrátenie dane z nemecka a ak áno, tak v akej výške?
Prepočítava sa to podľa kurzu ku ktorému dátumu?
Vopred ĎAKUJEM za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    mickeynator Pozri príspevok
    Ahoj.
    Kamarátka (študentka) dva mesiace pracovala v nemecku. Zarobila 812,3 eur. Avšak jediný doklad má potvrdenie, kde je napísaná len suma peňazí, ktorú dostala na ruku. Pravdepodobne bola zaplatená daň a poistenie, ale nevie presne a nemá na to žiaden iný doklad.
    Okrem toho zarobila na slovensku 9222,- Sk a z toho zaplatila daň 1749,-.

    Má právo žiadať vrátenie dane z nemecka a ak áno, tak v akej výške?
    Prepočítava sa to podľa kurzu ku ktorému dátumu?
    Vopred ĎAKUJEM za odpoveď.
    Nemôže žiadať v SR o vrátenie dane zaplatenej v Nemecku. Daňovú povinnosť či nárok na vrátenie dane si musí uplatniť podaním daňového priznania v Nemecku.
    Ak má trvalý pobyt v SR, je povinná podať v SR DP z celosvetových príjmov.

    mickeynator je offline (nepripojený) mickeynator

    mickeynator
    No, ale na stránke DR SR som našla, ze slovensko má s Nemeckom uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, konkrétne sa používa metóda vyňatia príjmov. Z toho mi vyplýva, že teda AK bola zaplatená daň, tak aj na slovensku po podaní DP tú daň môžu vrátiť.

    Lenže ona nemá žiaden doklad o výške dane, či bola vôbec odvedená, teda neviem, čo konkrétne do DP napísať.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zmluva sa volá - o zamedzení dvojitého zdanenia ! Už z názvu vyplýva, že zamedzuje tomu, aby v prípade, že bol príjem zdanený v SRN , nebol ešte raz zdanený v SR.

    Nikde v zmluve nenájdeš, že SR bude vracať daňovníkovi dane, ktoré zaplatil do štátneho rozpočtu inej krajiny....

    No. keď pozerám na tie jej príjmy, vychádza mi, že v roku 2006 jej príjmy neprevýšili 45.408 Sk.... v tom prípade nie je povinná podať daňové priznanie ...

    mickeynator je offline (nepripojený) mickeynator

    mickeynator
    Áno, nemusí podať DP. ale keď podá, tak dostane späť aspoň tie zaplatené dane na slovensku - 1749. A pre studenta to nie je zanedbateľné.

    Oki, tak ďakujem za radu :-)

    Katka 30 je offline (nepripojený) Katka 30

    Katka 30
    Neviem či som sa správne zaradila do témy,ale ak niekto viete,poraďte. Známy pracuje ako robotník,zarába minimálnu mzdu.Zamestnávateľ mu robí ročné zúčtovanie dane.V roku 2007 boli 4 mesiace na neplatenom volne,ktoré nariadil zamestnávateľ.Zamestnanec si na tieto mesiace našiel prácu v Anglicku,kde aj odvádzal daň.Požiadal o vrátenie dane zo zahraničia.V januári 2008 mu vyhoveli.Ako má postupovať pri ročnom zúčtovaní dane?Má podať dodatočné priznanie?

    Qtinka je offline (nepripojený) Qtinka

    Qtinka
    Mám veľa nejasností, ktoré potrebujem dať do poriadku. Prosím poraďte niekto.

    Môj otec pracuje v Nemecku za slovenského zamestnávateľa. Na základe pracovnej zmluvy mu je vyplácaná mesačná mzda. Okrem toho mu zamestnávateľ platí diéty, vreckové a úkolovú mzdu z ktorej odvádza daň v Nemecku.
    Za rok 2008 si podal daňové priznanie (ale len z príjmov, ktoré dosiahol na Slovensku, pretože z Nemecka nemá žiadne potvrdenie o príjme).
    Otázka: Bolo nutné do daňového priznania zahrnúť aj príjem z úkolovej mzdy v Nemecku z ktorej odvádzal daň?
    Čo je nutné urobiť ak otec chce požiadať o vrátenie zaplatenej dane z Nemecka (v prípade že bude mať potvrdenie o zaplatení dane od nemeckej účtovníčky)?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Qtinka Pozri príspevok
    Mám veľa nejasností, ktoré potrebujem dať do poriadku. Prosím poraďte niekto.

    Môj otec pracuje v Nemecku za slovenského zamestnávateľa. Na základe pracovnej zmluvy mu je vyplácaná mesačná mzda. Okrem toho mu zamestnávateľ platí diéty, vreckové a úkolovú mzdu z ktorej odvádza daň v Nemecku.
    Za rok 2008 si podal daňové priznanie (ale len z príjmov, ktoré dosiahol na Slovensku, pretože z Nemecka nemá žiadne potvrdenie o príjme).
    Otázka: Bolo nutné do daňového priznania zahrnúť aj príjem z úkolovej mzdy v Nemecku z ktorej odvádzal daň? Áno, mal priznať aj príjmy zo SRN.
    Čo je nutné urobiť ak otec chce požiadať o vrátenie zaplatenej dane z Nemecka (v prípade že bude mať potvrdenie o zaplatení dane od nemeckej účtovníčky)? Musí podať v SRN daňové priznanie.
    Odpoveď v texte citátu.

    tetuška je offline (nepripojený) tetuška

    tetuška
    Dobrý večer. Tiež mám takýto problém: Chlapík pracoval v Nemecku,prišlo mu potvrdenie o príjme,lenže on mi povedal,že v tom príjme sú započítané aj diety a ekonomka tej firmy,za ktorú pracuje povedala,že tie diety treba z toho príjmu odpočítať....poslala mi aj výšku tých diet....len chcem vedieť,či urobím to daňové správne,ak ten príjem o diety ponížim a v daňovom priznaní uvediem príjem bez diet. Za odpoved dakujem

    vrátenie dane z Nemecka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.