Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely v MRP

Ahoj, prosím o radu, mám faktúru na EUR, chcem sa spýtať ako mám zaúčtovať kurzovú stratu v MRP, keď dám uhradiť faktúru vyskočí mi tabuľka úhrada, kde uvediem dátum kurzu, kedy bola faktúra uhradená, následne mi nabehne denník kde je kurzová strata, ako to zaúčtujem, lebo v denníku mi vyskočí len zbytok - kurzový rozdiel, nie suma celej faktúry.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kačenka je offline (nepripojený) kačenka

    kačenka
    urobíš úhradu, tú aj zaúčtuješ a zapíšeš do denníka, následne urobíš úhrada, tam sa ti zobrazí znovu tabuľka, zatlačíš kurzový rozdiel, zadáš dátum, kurz už nie a automaticky ťa posunie do denníka, kde tento kurzový rozdiel zaúčtuješ.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    kačenka Pozri príspevok
    urobíš úhradu, tú aj zaúčtuješ a zapíšeš do denníka, následne urobíš úhrada, tam sa ti zobrazí znovu tabuľka, zatlačíš kurzový rozdiel, zadáš dátum, kurz už nie a automaticky ťa posunie do denníka, kde tento kurzový rozdiel zaúčtuješ.


    V denníku sa neúčtujú kurzové rozdiely z faktúr, iba kurzový rozdiel valutovej pokladne, resp. devízového účtu.

    Luci20 je offline (nepripojený) Luci20

    študen začínajúci podnikať Luci20
    kačenka Pozri príspevok
    urobíš úhradu, tú aj zaúčtuješ a zapíšeš do denníka, následne urobíš úhrada, tam sa ti zobrazí znovu tabuľka, zatlačíš kurzový rozdiel, zadáš dátum, kurz už nie a automaticky ťa posunie do denníka, kde tento kurzový rozdiel zaúčtuješ.
    Prosím, poraďte mi tiež. Dnes sa celý deň trápim s úhradou faktúry v EUR v MRP JÚ.
    -Keď zadám úhradu faktúry s dátumom úhrady, v prvom riadku tabuľky úhrady nezadám prepočítať do EUR, lebo fa bola uhradená vo výške fakturovaných EUR.
    - V ďalšom r. stlačím "Prepočítať do SK", aby mi vyčíslil kurzový rozdiel, čo je v mojom prípade strata.
    - V ďalšom r. stlačím "Úhrada bez prepočtu" - nie - lebo ju uhrádzam v EUR
    /Zatiaľ správne???/
    Lenže, potom po zaúčtovaní úhrady do PD sa vrátim na zaúčtovanie kurzovej straty, ale tu ma nepustí v PD ďalej, lebo chcem to dať ako výdavok do 25/Kurz. straty, ale je to vydaná fa a on mi automaticky vyhadzuje hlásenie nesprávny typ DPH. Do príjmov 9/Kurzový zisk to mínusom tiež nemôžem dať, lebo potom nesedí suma so sumou z faktúry. Prosím, kto pracujete v MRP, poraďte mi.
    /DPH samozrejme zadávam "neovplyvňujúce", ale aj tak ma nepustí/
    Monika Kováčová
    uvedené kurzové rozdiely účtuješ eviduješ (páruješ) len v knihe záväzkov alebo pohľadávok. Uhradiť, zapísať iba do zoznamu úhrad, nie do PD!

    Luci20 je offline (nepripojený) Luci20

    študen začínajúci podnikať Luci20
    ermon Pozri príspevok
    uvedené kurzové rozdiely účtuješ eviduješ (páruješ) len v knihe záväzkov alebo pohľadávok. Uhradiť, zapísať iba do zoznamu úhrad, nie do PD!
    Takže keď uhradím a zaúčtujem faktúru v EUR, zostane mi vo Vydaných faktúrach na danej faktúre ako neuhradená čiastka vypočítaná kurzová strata.
    A čo potom s tou neuhradenou čiastkou? Iba urobím úhradu interným dokladom bez zaúčtovania do PD?
    Kedy premietnem ten rozdiel do výdavkov ovplyvňujúcich ZD? /Teda do PD?/
    A kde v MRP tie kurzové straty na bankových účtoch evidujem? Alebo si to musím ručne evidovať?
    Zatiaľ srdečná vďaka
    Naposledy upravil Luci20 : 26.02.07 at 18:09
    Monika Kováčová
    V jednoduchom účtovníctve neúčtuješ o kurzových stratách a ziskoch pri úhradach faktúr. Iba v rámci uzávierkových operácií kurzom ku 31.12.2006

    Luci20 je offline (nepripojený) Luci20

    študen začínajúci podnikať Luci20
    ermon Pozri príspevok
    V jednoduchom účtovníctve neúčtuješ o kurzových stratách a ziskoch pri úhradach faktúr. Iba v rámci uzávierkových operácií kurzom ku 31.12.2006
    Aha, takže potom nechápem, načo je v programe MRP JU pri zahraničnej úhrade tá možnosť "Kurzový rozdiel" - keď ho stlačím napíše že "Zaradil kurzové rozdiely" - ale neviem kam ich zaradil.
    Takže ja iba k 31.12. prerátam zostatok na účte v EUR na SKK daným kurzom a uzávierkovým účtovným zápisom dám do PD kurzový rozdiel. Dobre som to pochopila?
    A pri samotnej úhrade faktúry teda ten kurzový rozdiel ani nemusím vypočítavať?
    Som v tomto úplná začiatočníčka, takže prosím nečudujte sa, že neviem veci, ktoré sú Vám úplne jasné.
    Srdečná vďaka za odpovede.
    Monika Kováčová
    Luci20 Pozri príspevok
    Aha, takže potom nechápem, načo je v programe MRP JU pri zahraničnej úhrade tá možnosť "Kurzový rozdiel" - keď ho stlačím napíše že "Zaradil kurzové rozdiely" - ale neviem kam ich zaradil.
    Takže ja iba k 31.12. prerátam zostatok na účte v EUR na SKK daným kurzom a uzávierkovým účtovným zápisom dám do PD kurzový rozdiel. Dobre som to pochopila? ÁNO
    A pri samotnej úhrade faktúry teda ten kurzový rozdiel ani nemusím vypočítavať? STLAČÍŠ "KURZOVÝ ROZDIEL" A DÁŠ "IBA DO ZOZNAMU ÚHRAD"
    Som v tomto úplná začiatočníčka, takže prosím nečudujte sa, že neviem veci, ktoré sú Vám úplne jasné.
    Srdečná vďaka za odpovede.
    Nečudujem sa.

    Luci20 je offline (nepripojený) Luci20

    študen začínajúci podnikať Luci20
    Veľmi, veľmi pekne všetkým ďakujem. Takže Ermon, presne tak som to tieto dni účtovala a naša externá účtovníčka, ktorá nám kontroluje veci mi to odobrila. Takže ešte raz, srdečná vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.