Zavrieť

Porady

Opatrovateľské služby

Zdravím,
som v DPH (zahraničie) nováčik a prosím o pomoc...

Firma poskytuje fyzickej osobe v Nemecku opatrovateľské služby, vystavená faktúra bude s DPH, alebo bez? Na základe tejto spolupráce nám príde z Nemecka od nemeckej firmy faktúra na províziu za sprostredkovanie bez DPH. Je potrebné túto faktúru zdaniť, alebo by mala byť aj s DPH?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lubina Pozri príspevok
    Zdravím,
    som v DPH (zahraničie) nováčik a prosím o pomoc...

    Firma poskytuje fyzickej osobe v Nemecku opatrovateľské služby, vystavená faktúra bude s DPH, alebo bez? Na základe tejto spolupráce nám príde z Nemecka od nemeckej firmy faktúra na províziu za sprostredkovanie bez DPH. Je potrebné túto faktúru zdaniť, alebo by mala byť aj s DPH?

    Ďakujem
    Môj názor:

    Fa od nem. firmy "samozdaniť".

    Fa za opatr. sl. fyz. osobe - občanovi v Nem. - miesto dodania podľa §15/1 SR. Keďže takmer určite nespľňate podmienku na oslobodenie (§29), faktúrovať budete so slov. DPH.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    No ak tomu dobre rozumiem, vy budete podkytovať opatrovateľskú službu nem. občanovi a on bude aj platiť a jemu dáte fa.
    tá agentúra nem vám to len dohodila a chce za to províziu.

    Ke´d pozriete na § 15/4 alebo 8 (iné nepripadá do uvahy už vôbec) tak aspoň ja tam nevidím nič podobné opatrovateľskej službe. No a teda treba isť na § 15/1 ,potom miesto dodania je Sl. a malo by to byť so sl. DPH.

    čo sa týka agentúry, tak rovnako, keď to tu nenájdeme a nie je tu sprostr. op. sl, potom niesto dodania je sídlo agen. a teda mali by to zdaniť v nemecku. Vy to zdaňovať nemáte.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ALBO Pozri príspevok

    čo sa týka agentúry, tak rovnako, keď to tu nenájdeme a nie je tu sprostr. op. sl, potom niesto dodania je sídlo agen. a teda mali by to zdaniť v nemecku. Vy to zdaňovať nemáte.

    Mne to vychádza na uplatnenie §16/6 - druhá veta a to by znamenalo samozdanenie.

    Aký je na to tvoj názor ?

    Lubina je offline (nepripojený) Lubina

    Lubina
    Čo sa týka našej faktúry - fakturujeme fyz. osobe sumu
    1643,29 EUR
    312,23 EUR 19%DPH
    1955,52 Eur spolu

    zo sumy 1955,52 EUR si nemecká firma účtuje províziu 730,07 EUR.

    To znamená, že my odvedieme prijatú DPH 312,23 EUR v daňovom priznaní, ale na ktorom riadku?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lubina Pozri príspevok
    Čo sa týka našej faktúry - fakturujeme fyz. osobe sumu
    1643,29 EUR
    312,23 EUR 19%DPH
    1955,52 Eur spolu

    zo sumy 1955,52 EUR si nemecká firma účtuje províziu 730,07 EUR.

    To znamená, že my odvedieme prijatú DPH 312,23 EUR v daňovom priznaní, ale na ktorom riadku?
    DPH na výstupe: r.1 a r.2


    Len tá nem. firma by si mala účt. províziu zo sumy 1643,29 EUR a nie z 1955,52.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    benka Pozri príspevok
    Mne to vychádza na uplatnenie §16/6 - druhá veta a to by znamenalo samozdanenie.

    Aký je na to tvoj názor ?
    Benka v prvej vete je : v ich mene a na ich účet- to mi nesedí.( agentúra asi konala vo svojom?)
    v druhej : malo by byť miesto dodania iné ako registrácia ich registrácia, čo neni.
    Priznám sa nemám rada tento konkrétny §.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    benka Pozri príspevok
    DPH na výstupe: r.1 a r.2


    Len tá nem. firma by si mala účt. províziu zo sumy 1643,29 EUR a nie z 1955,52.
    To je asi vec zmluvy, ked si dohodnú , že je to 10% zinkasovanej ceny služby tak je to tak, no a v konečnom dôsledku je to potom napr. 12% z ceny bez dane.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ALBO Pozri príspevok
    Benka v prvej vete je : v ich mene a na ich účet- to mi nesedí.( agentúra asi konala vo svojom?)
    v druhej : malo by byť miesto dodania iné ako registrácia ich registrácia, čo neni.
    Priznám sa nemám rada tento konkrétny §.
    Tiež nemám rád toto ustanovenie, ale v tomto prípade nemáme rovnaký názor.

    Lubina je offline (nepripojený) Lubina

    Lubina
    aby som to upresnila, nemecká firma fakturuje v našom mene fyzickej osobe sumu 1955,52 + 312,32 DPH. Nemecká firma prijme na účet (v Nemecku) zriadený a viazaný na naše platby túto čiastku. Nemecká firma nám dá faktúru za províziu v sume 730 ,07 Eur a na náš účet (na Slovensku) pošle len rozdiel to znamená 1 225,45 EUR.

    Ja som takýto prípad ešte neriešila a príde mi to strašne zamotané..

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lubina Pozri príspevok
    aby som to upresnila, nemecká firma fakturuje v našom mene fyzickej osobe sumu 1955,52 + 312,32 DPH. Nemecká firma prijme na účet (v Nemecku) zriadený a viazaný na naše platby túto čiastku. Nemecká firma nám dá faktúru za províziu v sume 730 ,07 Eur a na náš účet (na Slovensku) pošle len rozdiel to znamená 1 225,45 EUR.

    Ja som takýto prípad ešte neriešila a príde mi to strašne zamotané..

    Týmto príspevkom si zmenila takmer všetko, z čoho sme tu vychádzali.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lubina Pozri príspevok
    aby som to upresnila, nemecká firma fakturuje v našom mene fyzickej osobe sumu 1955,52 + 312,32 DPH. To je slovenská alebo nemecká DPH?
    Nemecká firma prijme na účet (v Nemecku) zriadený a viazaný na naše platby túto čiastku. Nemecká firma nám dá faktúru za províziu v sume 730 ,07 Eur a na náš účet (na Slovensku) pošle len rozdiel to znamená 1 225,45 EUR.

    Ja som takýto prípad ešte neriešila a príde mi to strašne zamotané..
    zvýraznené

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Lubina Pozri príspevok
    aby som to upresnila, nemecká firma fakturuje v našom mene fyzickej osobe sumu 1955,52 + 312,32 DPH. Nemecká firma prijme na účet (v Nemecku) zriadený a viazaný na naše platby túto čiastku. Nemecká firma nám dá faktúru za províziu v sume 730 ,07 Eur a na náš účet (na Slovensku) pošle len rozdiel to znamená 1 225,45 EUR.

    Ja som takýto prípad ešte neriešila a príde mi to strašne zamotané..
    No ale na začiatku to nevyzeralo , že fakturácia ide cez agentúru, aj Benkov príspevok je -FO, to ale mení situáciu aspoň pre mňa je to teraz o inom
    Takže agentúra fakturuje občanovi nemcovi a vy fakturujete agentúre opatrovatelskú službu.
    a druhé agentúra fakturuje vám províziu.
    Alebo ako to beží?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    benka Pozri príspevok
    Týmto príspevkom si zmenila takmer všetko, z čoho sme tu vychádzali.
    Benka , keď som si prečítala tvoje posledné príspevky, ktorými si ma predbehol, nemôžem sa odvtedy prestať usmievať na monitor. Možno že teraz už nájdeme spoločný názor.

    Lubina je offline (nepripojený) Lubina

    Lubina
    ALBO Pozri príspevok
    No ale na začiatku to nevyzeralo , že fakturácia ide cez agentúru, aj Benkov príspevok je -FO, to ale mení situáciu aspoň pre mňa je to teraz o inom
    Takže agentúra fakturuje občanovi nemcovi a vy fakturujete agentúre opatrovatelskú službu.
    a druhé agentúra fakturuje vám províziu.
    Alebo ako to beží?
    Nemecká agentúra vystavuje nemeckému občanovi faktúru s údajmi našej firmy (toto bolo konzultované s auditorkou, či je možné aby iná firma vystavovala faktúry v našom mene , s našimi údajmi - odsúhlasené), táto nemecká agentúra príjme od občana platbu za túto faktúru. Nemecká agentúra pošle peniaze na náš účet v sume, ktorá sa rovná rozdielu medzi platbou od občana a ich províziou.

    Veľmi si cení vašu ochotu...

    Lubina je offline (nepripojený) Lubina

    Lubina
    Ak som správne pochopila (po prelúskaní zákona o DPH) faktúru ktorú vystavíme my, nemeckému občanovi, prepočítam kurzom NBS k dátumu vystavenia fa a uvediem na riadkoch 01, 02. Faktúra, ktorú nám vystavila nemecká agentúra za sprostredkovanie bude bez DPH. Tú si v daňovom priznaní samozdaním na riadku 09, 10 a odrátam na riadku 15.

    Prosím opravte ma ak sa mýlim.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.